Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri ve Zararları

Mide küçültme ameliyatı olanlar için midede veya vücut genelinde görülebilecek komplikasyonlar ve bu cerrahi müdahalenin midedeki zararlarına ilişkin ayrıntılı açıklamalar.

Mide Küçültme Ameliyatı Komplikasyonları

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi mide küçülme operasyonu sonrasında da çeşitli komplikasyonların meydana gelmesi riski her zaman bulunur. Özellikle de obezite cerrahisi olarak uygulanmakta olunan bu ameliyatların fazla kiloların vücutta oluşturmuş olduğu çeşitli etkenler nedeni ile baskının daha yüksek olmasına ve direncin daha düşük olmasına neden olarak komplikasyon görülmesi olasılığının daha da yüksek olmasına neden olur. Mide ameliyatından sonra hasta da görülebilecek yan etkileri/ komplikasyonları başında genel cerrahi müdahalelerin önemli etkeni olan anestezi kaynaklı olarak yaşanır. Hastanın özellikle de ameliyattan sonra dile getirdiği şikayetlerinin başında vücut halsizliği ve midede bulantı gibi şikayetler sıkça görülebilir. Bu tip şikayetlerin ortaya çıkması temelinde ise anestezi yer almaktadır. Bu tip genel şikayetlerin yanı sıra midede küçültme operasyonu sonucunda hastada görülebilecek en ciddi komplikasyonlar arasında kanama ve kaçak oluşumu yer alır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası vücutta görülen en hafif komplikasyon ya da şikayette mutlaka gerekli tetkiklerin yaptırılması için sağlık kuruluşuna başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Ameliyat Sonrası Kanama Riski

Cerrahi operasyon sonrasında midede kanama meydana gelmesi olasılığı da en yüksek seviyeye sahiptir. İç yüzey üzerinde ortaya çıkan bir kanama olması nedeni ile karın ve mide bölgesinde yoğun acı ve şiddetli ağrı şikayetlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu gibi durumların gözlemlendiği hastalarda ise endoskopi gibi teknikler ile söz konusu kanamaya ilişkin olarak ilgili müdahaleler yerine getirilmelidir.

Ameliyat Sonrası Kaçak Riski

Mide küçültme ameliyatı sonrasında midenin yeni boyutunda müdahaledeki bir sorundan kaynaklı olarak kaçak yaşanması durumu vücut anatomisi ve fizyolojisi açısından çok ciddi risklerin oluşmasına neden olur. Midede yaşanan kaçaklar ciddi kanser risklerinin ortaya çıkmasına neden olabilecek gibi sindirim sistemi sorunlarının da gün yüzüne çıkmasına nedne olabilir. Bu yüzden de kaçak durumunun erken dönemde teşhis edilmesi çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebep ile de ameliyat sonrası iyileşme sürecinin ilk dönemlerinde uzman doktor tarafından belirlenen sıvı ağırlıklı bir beslenme gerçekleştirildiği gibi dönem dönem gerçekleştirilen özel renkli bir sıvının hasta tarafından içilmesi ile birlikte ultrason ve MR gibi görüntüleme teknikleri ile midedeki kaçak durumu takip edilir. Böylelikle gerekli olan müdahaleler erkenden gerçekleştirilebilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Zararları

Vücutta olağan dışı şekilde meydana gelen bir problemin çözümüne yönelik olarak gerçekleştirilecek herhangi bir cerrahi müdahalenin tamamen zararsız ve risk içermeyen yapıda olması olasılığı pek de mümkün değildir. Bu çerçevede de günümüzde hem maliyeti açısından hem de zararları açısından çok ciddi endişe gerektirmediği belirtilmekte olunan mide küçülme ameliyatının da diğer tüm ameliyatlar gibi kendisine özel çeşitli zararları ve riskleri bulunur. Bu riskler kimi hastada çok ciddi seviyelerde olurken, kimi hastalarda ise çok hafif düzeyde olabilir. Ancak mide küçültme ameliyatı olanlar için kesinlikle bu zarar ve risklerin yaşanması söz konusudur.

Sürekli Kontrol Altında Olunması

Diğer cerrahi müdahalelerden tamamen farklı olarak, mide küçültme ameliyatından sonraki süreçte adeta operasyonunun devam eden bir süreci niteliği taşır. Çünkü obezite gibi fazla kilo problemlerine yönelik uygulanan bir cerrahi müdahale olması çerçevesinde operasyon, bu tedavi sürecinin ilk aşamasını oluşturur. Bu yüzden de hastanın düzenli olarak kontrol yaptıracağı ve doğrudan uzman doktor tarafından belirlenecek bir beslenme programı(diyet listesi) çerçevesinde beslenmesini gerçekleştirmesi gerekir. Özellikle de çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmaması, tekrar kilo alınmaması ve midede yeni tip sorunların yaşanmaması açısından bu diyet listesine göre uygun şekilde hareket edilmesi gerektirir. Bu noktada bu diyet listesi dışında yer alan besinler yasaktan ziyade çok ciddi hayati tehlike teşkil edebileceğinden tüketilemez.  Bu gibi detaylarda son derece zorlu bir sürecin zaruri olarak yaşanmasına neden olur.

Bilinçsiz Ameliyat Tercihleri

Günümüzde her kilo problemi yaşayan kişi bu kilolarından en hızlı şekilde, üstelik en basit şekilde kurtulabilmeyi hedefler. Bu doğrultuda da sık sık hatalı kararlar verebilir. Öyle ki günümüz obezite gibi fazla kilo sorunlarını teşkil eden sağlık sorunları bulunan kişilerin bu sorunlarından kurtulabilmek için ilk tercihleri mide küçültme ameliyatından yana oluyor. Ancak bundan önce hastanın diyet ve spor gibi egzersizleri ile tamamen doğal şekilde kilo vermeye çalışması gerekmektedir. Aksi halde bu işlemler atlanarak yapılan cerrahi müdahaleler kilo kaybının dengesiz olmasına, tekrar riskinin çok yüksek olmasına ve sağlığın tehdit altına girmesine neden olabilir.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle