Mide Guruldamasına İyi Gelen Çözümler

Mide gurultusu açken ya da yenilen besinlerin sindirimi sırasında çok çiğnenmeden yutulması durumunda ortaya çıkabilir.

Mide Gurultusu Tedavisi

Mide Gurultusu

Mide gurultusu sadece kişilerin açken ortaya çıkacak olduğu bir durum olmamaktadır. Yenilen besinlerin sindirim sistemi sırasında çok fazla çiğnenmemesi durumunda ya da sindirimi zor olan besinler yenilmesi sonucunda da ortaya çıkacaktır. Özellikle de yenilen gıdaların gazlı ve sıvı içecekler olması durumunda vücuttan bağırsak yoluyla atılması bir an önce sağlanacak olduğundan ortaya çıkabilir. Sindirim sisteminde ince bağırsağa ulaşmakta olan besinlerin gaz haline dönüşerek vücuttan atılması sırasında birçok kişinin midesine geri dönen bu gazlar ses çıkaracaktır. Bu sesler de dışarıdan duyulur.

Bazı kişilerde ortaya çıkan mide gurultusu psikolojik nedenlerden dolayı da ortaya çıktığı bilinmektedir.

Kişilerin rahatsız edici olan mide gurultusu yaşaması durumunda bu sık sık tekrarlanıyor ve gaz ya da mide yanması da oluşuyorsa doktora gidilmesi gerekmektedir. Mide asit miktarının fazla olması nedeniyle ortaya çıkabilecek olan bu sorun için altında yatan nedenin tanısı konulmasının ardından uygun olan ilaç tedavisi doktor tarafından başlatılmalıdır. Lif bakımından zengin olan yiyecekleri bazı kişilerin midesinde sindirimi zor olacağı için bu besinlerin de guruldama yapacak olduğu unutulmamalıdır.

Mide guruldamasının yanında eğer ki kişilerde ishal, bulantı ve gaz olması durumunda sık sık tekrarlayan bu durumlar sindirim sisteminde ortaya çıkan bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Mide Gurultusu İyi Gelen Çözümler

Karın guruldaması sıklıkla normal bir durum olarak değerlendirilmektedir. Eğer çok sık tekrar ediyorsa ve mideden gelen sesler çok yüksek ses çıkarıyorsa altında yatan bir neden olmaktadır. Kişiler mide guruldamasını önlemek için şunları yapmalıdır:

 • Günde en az 2 litre su içmelidir;
 • Sağlıklı gıdalarla beslenmelidir;
 • Sindirimi kolay gıdalar tüketmelidir;
 • Besinleri çok çiğnemelidir;
 • Gazlı içeceklerden uzak durmalıdır;
 • Gün içerisinde en az 45 dakika egzersiz yapmalıdır;
 • Düzenli uyku uyumalıdır;
 • Kafein ve siyah çayları tüketmemelidir;
 • Katı ve sıvı ayrımına dikkat etmelidir.

Mide gurultusu nedenleri arasında yemek yerken konuşmak ya da sakız çiğnemek sırasında hava yutulması sonucunda da ortaya çıkabilir. Bu nedenle de yemek yerken konuşulmaması çok önemlidir.

Sindirim sisteminde ortaya çıkmakta olan seslerin nedenleri arasında olan kuru fasulye, nohut, mayalı yiyecekler, karbonatlı yiyecekler ve içecekler olmaktadır.

Kişilerde çok sık tekrar eden gurultu olması durumunda bu yiyecekler ve içecekleri tüketmekten kaçınması gerekmektedir.

Mide Gurultusu Bitkisel Tedavisi

 • 10 gram kök zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1.5 su bardağı su.

Sıklıkla tekrar eden gurultu yanında eğer ki kişilerde gaz olması halinde bunun tedavisinde etkili olan bitkisel çaylardan bir tanesi de kök zencefil ile yapacak olduğunuz çay olmaktadır. Bunun için kişilerin aktarlardan taze olan kök zencefil satın almaları gerekmektedir. Yaklaşık olarak 10 gram miktarında kök zencefil için 1.5 su bardağı su kullanmanız gerekmektedir. Klorsuz suyun içerisine koyacak olduğunuz kök zencefil kısık ateşte kaynatılması sonucunda demlenmeye bırakılmalıdır. Daha sonrasında ise süzülür ve suyun ılıması ile birlikte acı bir tadı olacağından içmekte zorlanan kişilerin mutlaka içerisine tatlandırması için bal ilave ederek içmesi önerilmektedir.

Limonlu Çay

 • 1 tane limon;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı;
 • 1 su bardağı su.

Sindirim sisteminde ortaya çıkan guruldamanın rahatsız etmemesi için ve bir an önce geçmesi için limon ve zeytinyağından yapacak olduğunuz çayı içmeniz önerilmektedir. Bunun için hazır su kullanarak yapacak olduğunuz çay için çekirdekleri çıkartılarak dilimlenmiş olan limon suyun içerisine konularak kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 5 dakika boyunca demlenmesi için beklenilmeli ve ardından da süzme işlemi sonrasında içerisine zeytinyağı konularak içilir. Sindirimin daha hızlı olması ve yutulan havanın gaz haline dönüşerek ses çıkarmamasını sağlayacaktır. Özellikle tokken ortaya çıkan mide gurultusuna iyi gelecektir.

Rezene Çayı

 • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

Rezene sindirim sisteminde ortaya çıkan problemlerin giderilmesinde oldukça etkili olan bir yöntem olmaktadır. Bunun için kişilerin çayı demlerken faydalı olabilmesi için rezene tohumlarını bir havan içerisinde ezmeleri gerekiyor. Fakat dikkat etmeniz gereken rezene tohumlarını toz haline getirmemeniz olacaktır. Hazır suyun içerisine koyarak 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Hemen süzmeden çayın olması için demlenmesini bekleyin. Suyun ılıması ile birlikte süzerek içerisine 1 çay kaşığı miktarında bal ilave edin. İçmeniz sonucunda guruldamanın kısa süre içerisinde geçtiğini fark edeceksiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle