Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir, Evde Yapılacak Çözümler Nelerdir?

Beslenme sebebiyle ya da bakterilerden kaynaklı olarak yaşanan mide üşütmesi belirtileri ortaya çıkması sonucunda evinizde hastalığın iyileşmesi için uygulayacak olduğunuz çözümler.

Mide Üşütmesine İyi Gelen Yiyecekler

Mide Üşütmesi

Mide üşütmesi yaşanması durumunda kişilerin soğuk gıdalar tüketmesi ya da bazı bakterilerden kaynaklı olarak midenin yorulması sonucunda hastalanacaktır. Mide üşütmesi ile birlikte beraberinde mide bulantısı ve de ishal de eşlik edecektir. Bu durumda kişinin beslenmesine çok dikkat etmesi durumunda ve şifalı bitkilerden yapacak olduğu çaylar ile birlikte kısa süre içerisinde iyileşmesi de görülecektir. Ortaya çıkacak olan kusmanın ve ishal gibi belirtilerin rahatsızlığın giderilmesinde kişilerin ilaç kullanacağı gibi aynı zamanda da yiyeceği besinlere de dikkat ederek oldukça kolay bir şekilde iyileşmesini sağlayabilir.

Sarımsak: Sindirim sistemine faydalı olan ve insanların mide üşütmesi gibi bir hastalığı olması durumunda sağlığına kavuşmasında etkili olan bir yiyecektir. Sarımsak antibiyotik özelliğinin olması ile bilinmektedir. Bu sayede de virüslerin ve bakterilerin gelişimi ile birlikte sarımsak tüketilmesi etkili olacaktır.

Çok aşırı tüketilmemesi gereken sarımsak antibiyotik özelliği sayesinde mide sağlığını koruyacak ve üremekte olan bakterilerin de ölmesini sağlayacaktır.

Bal: İyi gelen yiyeceklerin başında gelmektedir. Bakterilerin hızla üremesi sonucunda kusma gibi belirtilerin ortadan kalkmasını da sağlayacaktır. Çok fazla aşırı tüketmemeniz sonucunda midenizde oluşan sorunun giderilmesini sağlayacaktır. Bitki çaylarının içerken şeker kullanmak yerine kişilerin çaylarının içerisine bal ilave etmeleri daha fayda sağlayacaktır.

Kırmızı Soğan: Doğal olan antibiyotikler arasında olan kırmızı soğanın mide sağlığı açısından faydalı olması ile de bilinmektedir. Mide bulantısının ve ortaya çıkan ishalin nedenleri arasında olan mide üşütmesinin nedenleri arasında bakterilerin hızla yok olmasını sağlayacaktır. Bunun yok olmasını sağlamak için mutlaka kırmızı soğan çiğ olarak yemeniz önerilmektedir.

Yoğurt: Hastalık gelişmesi ile birlikte ortaya çıkması ile birlikte yoğurt yenmesi ile birlikte çok kısa süre içerisinde geçmesini sağlayacaktır. Yoğurt soğuk alınması sonucunda çok faydalı olması ile bilinmektedir. Rahatsızlanan kişilere oda sıcaklığında yiyecek oldukları yoğurt oldukça faydalıdır. Ev yapımı yoğurt yenilmesi daha da faydalı olacaktır.

Tavuk Çorbası: Mide bulantısı ve diğer semptomlar ortaya çıkması durumunda kişilerin çok hızla iyileşmesini sağlayacak olan çorbalardan bir tanesi de tavuk çorbası olmaktadır. Vücudun en çabuk ve hızla iyileşmesinde etkili olacaktır. Sağlıklı olmanızı sağlayacak olan ve iyi gelen çorbayı içmeniz önerilmektedir.

Mide Üşütmesine İyi Gelen İçecekler

  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane;
  • Yarım limon;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 2 su bardağı su.

Üşütmelere iyi gelen çaylardan bir tanesi de nane limon çayı olmaktadır. Hastalığın iyileşmesinde etkili olacaktır. Bol C vitamini de almanızı sağlayacaktır. Kişilerin hastalandığı zamanlarda rahatlamasını sağlayacaktır. Bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde etkili olur. İçerisine koyacak olduğunuz bal sayesinde de antibiyotik özelliği ile birlikte daha faydalı olmasını da sağlayacaktır. Çayı demlerken mutlaka taze sıkılmış olan limonu kullanmanız gerekmektedir. Limon ilk olarak yıkanmalı ve daha sonradan da çekirdekleri çıkartıldıktan sonra küçük dilimlere bölünmesinin ardından suyun içerisine konulmalı ve kısık ateşte kaynatılmalıdır. Suyun içerisine nane konulmasının ardından ağzı kapalı şekilde demini aldıktan sonra süzülmeli ve içerisine bal ilave edilerek karıştırılmalı ve içilmelidir. Hastalık iyileşene kadar her gün düzenli olarak içilmelidir.

Zencefil Çayı

  • 1 çay kaşığı toz zencefil;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 1 fincan su.

Birçok sağlık sorununa iyi gelen zencefilin, sindirim sistemine faydalı olması ile de bilinen şifalı bir bitki olmaktadır. Kök zencefil kullanacağınız gibi aynı zamanda da toz zencefil de kullanarak da çayı demleyebilirsiniz. Üşütme sonucunda ortaya çıkacak olan bulantının durmasını ve kusmanızı engelleyecektir. Zencefil çayını yaparken içerisine tatlandırması amacıyla bal ilave ederek demlemeniz daha da faydalı olacaktır. Çayın mutlaka taze olarak demlenmesi ve asla kalan çayın faydalı olmayacağını da bilmelisiniz. Kaynamakta olan suyun içerisine zencefil konularak demini alması beklenmelidir. İçerisine bal ilave edilerek ağzı yakmayacak şekilde ılık olduğunda içilmelidir.

Rezene Çayı

  • 1 yemek kaşığı rezene tohumu;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 1 su bardağı su.

Mide üşütmesi olduğu zaman sindirim problemlerinin ortadan kaldırmak için rezene tohumları ile yapacak olduğunuz çayın faydalı olması ile bilinmektedir. Ayrıca rezene tohumlarını çiğnemek de oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Tohumları ilk olarak bir miktar havan içerisinde ezmeli ve daha sonrasında ise kaynamış suyun içerisine koyup demini alması beklenmelidir. Suyun içerisine bal ilave ederek tadının daha içilir olması sağlanamalıdır. Süzülmesinin ardından içilmesi bulantıyı önlemesi ile bilinmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle