İbrahim Saraçoğlu’ndan Reflüye İyi Gelen Bitkisel Kürler

Reflü gastrit tedavisi amacıyla hastalığın bitkisel yolla iyileştirilmesi amacıyla birkaç yudum su içmeniz, aynısafa kürü uygulamanız sonucunda reflü hastalığınız iyileşme belirtileri gösterecektir.

İbrahim Saraçoğlu Reflü İçin Bitkisel Kürler

Reflüsü olan hastaların yemek borusundan yedikleri ya da içtiklerinin geri gelmesi, midesinin yanması ve ayrıca mide ağrısı da çok ciddi boyutlarda olabilir. Yemek borusundan şikayet eden kişilerin yapacakları süt içmek olacaktır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından midesinde reflüsü olan hastaların her zaman için oda sıcaklığında çok soğuk ya da çok soğuk olmayan süt içmeniz tavsiye edilmektedir. Bu süt mide yanmasına çok iyi gelecektir. Mide yanmanız oluşması durumunda ve ağrıması sonucunda her zaman için birkaç yudum su içmeniz sonucunda rahatsızlıktan kurtulmanız söz konusu olacaktır.

Gastrit sorunu yaşamakta olan hastaların süt içmeleri tavsiye edilse de bazı insanların süte alerjisi olacaktır. Bu durumda hastaların havuç suyu içmeleri önerilmektedir. Havuç suyu gastrit hastalarına son derece iyi gelen bir içecek olmaktadır. Bunun için her zaman taze sıkılmış havuç suyu içilmesi tavsiye edilmektedir.

Aynısafa Kürü

 • 1 tatlı kaşığı aynısafa bitkisi;
 • 250 gram dinlenmiş su.

Bir kabın içerisine 250 gram su koyularak kaynatılması gerekmektedir. 1 yemek kaşığı toz olan aynısafa bitkisi konularak kısık ateşte 5 ya da 6 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Suyu pişirmekte olduğunuz kabın cam ya da çelik olmasına her zaman için dikkat etmelisiniz. Ardından ılıması için bir süre bekletilmelidir. Ağzınızı yakmaması son derece önemli olmalıdır. Ilık olduğu zaman süzülmesi gerekmektedir. Bu kür her zaman için akşam yemeklerinden sonra içilmelidir. Yaklaşık olarak iki saat sonra içmeniz daha da uygun olacaktır. Mide reflüsü için bu kürü yaparken dikkat etmeniz gereken her zaman için kaynar suya dökmeniz gerekmektedir. Kaynar suyun içerisine konulduktan sonra beş dakika boyunca kaynatılmalıdır. 

Adaçayı Kürü

 • 15 gram adaçayı;
 • 1 tane limon;
 • 1 bardak su.

Reflü hastalarının normal çay içeceklerine ada çayı içmeleri tavsiye edilmektedir. Çayın içerisine bir miktar limon koymanız sonucunda daha da faydalı olacaktır. Bu kürü yaptığınız zaman günde iki defa içmeniz tavsiye edilmektedir. İlk olarak öğle yemeğinden yarım saat öncesinde içilmesi gerekmektedir. Daha sonradan da akşam yemeğinden üç saat sonrasında ada çayını kullanmanız faydalı sonuç verecektir. Kürün 21 günlük kullanımı bulunmaktadır. 21 gün sonunda kürün tekrardan yenilenmesi gerekmektedir. Ada çayını ilk olarak 1 su bardağı suyun içerisine kaynatın. İçerisine 15 gram yaklaşık olarak 1 çorba kaşığı kadar ada çayı koymanız gerekmektedir. İçerisine 1 tane limon sıkmanız gerekmektedir. Unutmayın ki içerisine herhangi bir katkı ya da tatlandırıcı koymamanız gerekmektedir.

Rezene Tohumu Kürü

 • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu;
 • 1 su bardağı su.

Reflü hastalığına iyi gelen rezene tohumu her zaman için kullanacak olduğunuz kür tarifi rezene tohumu olmaktadır. Yapacak olduğunuz bu kürü birkaç gün içmeniz sonucunda reflü hastalığınızın belirtilerinin iyileştiğini göreceksiniz. Rezene tohumları 1 su bardağı suyun içerisine konulması gerekmektedir. Daha sonradan süzdükten sonra ılık olduğu zaman içmeniz gerekmektedir. Ayrıca rezene tohumunu kullanmanız mide sağlığınız için çok iyi gelmesi nedeniyle hastalığın tedavisinde kullanmanız gerekmektedir. Rezene tohumlarını da çiğnemeniz oldukça faydalı olacaktır.

Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü;
 • 1 su bardağı su.

Mide reflüsü hastalığı yaşamakta olan kişilerin toz meyan kökü çayını yaparak içmeniz gerekmektedir. Bu kürü sağlıklı olmak için mideniz de oluşan yanma ve ağrının olması sonucunda meyan kökü kürünü içmeniz tavsiye edilir. 1 su bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı toz meyan kökü konulmalıdır. 10 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. 10 dakika kısık ateşte kaynatıldıktan sonra ılık olduğu zaman içilmesi gerekmektedir. Yalnız dikkat edilmesi gereken yüksek tansiyon hastaları olan kişilerin kullanmaması ve hamile bayanların ise doktorlarına danışması sonucunda içmeleri gerekmektedir.

Elma Sirkesi

 • 1 çorba kaşığı bal sirkesi;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

Bir bardak ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı saf elma sirkesi konulması gerekmektedir. Daha sonradan 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek içilmesi mide yanmasına iyi gelecektir. Hastalığın tedavisinde bir ay boyunca günde bir defa aç karnına tüketmelisiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle