Mide Yanmasına ve Ekşimesine İyi Gelen Şeyler ve Faydaları

Midede sık şekilde yaşanan yanma problemlerine ilişkin olarak, uygulanabilecek tamamen doğal ve bitkisel tedavi uygulamaları ve bu uygulamalarda kullanılan besinler.

Mide Yanmasına ve Ekşimesine İyi Gelen Besinler

mide yanması

Midede sık görülen yanma ve ekşime şikayetleri için doğrudan ilaç kullanımı yerine doğal çözümler tercih edilmelidir. Mide yanmasına karşı doğada bulunan şifalı bitkiler veya bu ürünlerle hazırlanmış olan ‘katkısız’ besinler kullanılabilir. Ancak bu ürünlere karşı ‘alerjik’ olasılıklara karşı uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Tahin

Midede sık görülen yanma ve ekşime sorunlarına iyi gelen en etkili ürünlerin başında tahin gelir. Ancak tahinin kesinlikle doğal olması ve katkı maddesi içermemesi çok önemlidir. Tahinin mide asidini emmesi sayesinde asit seviyesinin dengeye kavuşması ve böylelikle yanma/ekşime sorunlarına yol açan etkenlerin ortadan kaldırılabilmesi sağlanabilmektedir. Bu doğrultuda da midesinde bu gibi sorunları yaşayan kişilerin tahini her gün hiçbir şey yemeden önce ve akşam öğünleri sonrasında her kullanımda 2 yemek kaşığı olacak şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde 3 veya 4 gün kadar aksatılmadan uygulanmasına önem verilmelidir.

Bol Soğuk Su

Su vücutta tazelemeye ve yenilemeye yardımcı olur. Bu yüzden de midede yanmaya ya da ekşime eye neden olan mide asidinin temizlenmesi ve etkilerinin yok edilmesi açısından mideye soğuk suyun girmesi sağlanmalıdır. Bu yüzden de uzmanlar taraıfndan mideye iyi gelecek soğuk suyun mutlaka 2 bardak şeklinde belirtilerin görülmesi halinde tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ancak bu soğuk suyun yeni yemek yenmiş ise en az 30 dakika kadar sonra tüketilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi halde midede şişkinlik ve hazımsızlık gibi etkilerin görülebilmesi mümkün olur.

Mevsimindeki Meyveler

Meyveler içerikleri sayesinde midede rahatlama, sakinleştirme ve tabii ki onarıcı etkiler oluşturur. Ancak meyvelerin olgunlaşmış ve taze şekilde mevsiminde olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bununla birlikte her meyvenin yanma ve ekşime için iyi gelmesi için tüketilmemesi gerekir. Çünkü misal olarak portakal ve greyfurt gibi meyvelerin içeriğinde bulunan asit değerleri, midedeki  sorunlara yol açan asit seviyesinin artışına olumlu yönde etkili oluşturacağından sorunun daha şiddetli yaşanmasına neden olur. Bu yüzden de asit içeriği düşük hatta hiç bulunmayan meyvelerin, yanma ve ekşime için iyi gelmesi amacıyla tüketilmesi gerekir. Buna göre midedeki bu sorunlara yönelik olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından da önerilen meyveler arasında;

 • Muz,
 • Kavun,
 • Elma,
 • Üzüm,
 • Papaya,
 • Avokado,
 • Elma

gibi meyveler yer alır. Doğal şekilde sıkılmış bir elma suyu midedeki asidin düşürülmesi açısından çok önemli etkiler oluşturur. Bunun dışında diğer meyvelerinde taze ve doğal şekilde doğrudan tüketilmesi ya da sıkılarak, herhangi bir katkı maddesi ilave edilmeden tüketilmesi gerekir.

Belirtilen bu doğal ve bitkisel ürünler ile midedeki yanmaya ve ekşimeye iyi gelecek kürler hazırlayabilme imkanı bulunuyor. Üstelik son derece basit şekilde herkes tarafından temin edilebilen malzemeler ile hazırlanabilen bu doğal kürler ile midede rahatlama sağlanabilir.

Süt ve Karbonat Kürü

Süt ve karbonat kürü

Midede rahatlama sağlayan iki doğal ürün olan karbonat ve sütün karışımıyla elde edilebilen bu kür, ekşime ve yanma şikayeti bulunan herkese tavsiye edilir.

 • Süt (1 bardak/soğuk/katkısız),
 • Karbonat (1 tatlı kaşığı/doğal),

Bir bardak ‘soğuk’ süt içerisine bir tatlı kaşığı doğal karbonat ilave edilir ve iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım midede yanma ya da ekşime görüldüğü zamanlarda hemen içilebilir.

Süt ve karbonat kürü sadece midede yanma ya da ekşime sorunu yaşanması halinde bir bardak olarak uygulamalıdır.

İleri seviye bir mide rahatsızlığı bulunan kişilerin kesinlikle bir uzman doktora başvurmadan uygulamaması gerekir.

Bal ve Limon Kürü

Bal ve limon kürü

Mideye iyi elen bir diğer iki doğal ürün olan bal ve limon ile hazırlanabilen bu kür ile de yanma ve ekşime şikayetlerinden kısa süre içerisinde kurtulabilmek mümkündür.

 • Su (1 bardak/kaynatılmış),
 • Limon suyu (yarım),
 • Bal (1 tatlı kaşığı/süzme),

Bu karışımı hazırlamak için 1 bardak suyun kapta iyice kaynatılması gerekir. Daha sonra içerisinde yarım limonun suyu sıkılır ve hem tatlandırmak hem de faydalarından yararlanmak içinde 1 tatlı kaşığı kadar süzme balın ilave edilerek, karıştırılması gerekir.

Bal ve limon kürünün her kullanımı taze olacak şekilde hazırlanması ve gün içerisinde her öğünden sonra içilmesi gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle