Boyun Ağrısı ile Mide Bulantısı İlişkisi ve Mide Bulantısına Çözüm

Boyunda yaşanan şiddetli ağrıların, mide üzerindeki etkileri ve yaşanan mide bulantısı problemlerine yönelik olarak kullanılabilecek doğal, sağlıklı ve pratik çözüm yöntemlerinin ayrıntılı açıklamaları.

Boyun Ağrısı Mide Bulantısı Yapar Mı?

Boyun ağrısı

Toplumda gündelik yaşantının etkileri çerçevesinde boyun ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Pek çok farklı etkene bağlı olarak yaşanabilen boyun ağrısı şikayetleri ile birlikte mide bulantısı sorunlarının da yaşanması sebebi ile günümüzde toplumda boyun ağrısı mide bulantısı yapar mı sorusunun gündeme gelmesine neden oluyor. Boyun ağrısı temel olarak midede bulantıya neden olur. Çünkü boyunda yaşanan ağrının etkisi ile tüm vücutta kasılan kaslar ve gerginleşen sinirler çeşitli mide salınımlarının baskı altına alınmasına ve dolayısı ile de artış göstermesine neden olur. Bunun sonucunda da midede bulantı problemlerinin yaşanması gündeme gelebilmektedir. Genel olarak mide bulantıları ve boyun ağrıları kısa süreli rahatsızlıklardır.

Boyun ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri birlikte görüldüğünde etkilerinin 2 veya 3 gün içerisinde geçmemesi durumunda olası ciddi bir sağlık sorunun belirtileri olabileceğinden mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Boyun Ağrısı ve Mide Bulantısı Nedenleri

Boyunda yaşanan ağrıların etkisi ile midede bulantı yaşanabileceği gibi boyun ağrısının ortaya çıkışına neden olabilecek pek çok farklı etken bulunabilmektedir. Boyunda ağrı genellikle modern toplum yaşantısında yaygın oturuş pozisyonu hatalarına bağlı olarak meydana gelir. Özellikle de uzun saatler bilgisayar başında hatalı pozisyonda oturulması boyunda ağrıya neden olabileceği gibi aynı zamanda da boyunda zorlanmaya neden olabilecek pozisyonda bulunulması ya da ağır bir şey kaldırılması da ağrı şikayetinin ortaya çıkmasına neden olur. Boyunda yaşanan ağrının şiddeti midede yaşanacak mide bulantısı sorunlarının şiddetini de doğrudan etkilemektedir. Yani herkeste boyun ağrıları aynı şekilde ve aynı şiddette yaşanmaz ve aynı zamanda da bulantı etkileri de buna göre değişkenlik gösterebilir.

Hem boyunda ağrıya hem de midede bulantıya neden olabilecek rahatsızlıklar arasında;

  • Gribal enfeksiyon.
  • Menenjit.
  • Uykusuzluk.
  • Migren.

gibi rahatsızlıklar bulunur. Bu rahatsızlıklar hem boyunda ağrı hem de midede bulantı şikayetlerinin yaşanmasının nedenleri arasında yer alır. Bu hastalıkların görüldüğü hastalarda midede bulantı ve boyunda veya başta ağrı şikayetlerinin yaşanması muhtemeldir. Bu durumda bu gibi şikayetlerin bu tarz rahatsızlıkların önemli belirtileri ve nedenleri olmasına yol açıyor.

Belirtilen rahatsızlıkları bulunmayan kişilerin sıkça boyun ağrısı ve mide bulantısı şikayeti yaşaması durumunda mutlaka uzman bir doktora başvuruda bulunması gerekir.

Boyun Ağrısı ve Mide Bulantısı Doğal Tedavi Yöntemleri

Boyunda yaşanan ağrının geçmesi ve aynı zamanda da midedeki bulantının bastırılabilmesi için çeşitli doğal çözümlerden yararlanılabilir. Özellikle de boyunda yaşanan ağrı şikayetleri temel bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkmıyor ise fiziksel bir problem olduğundan uygun ve doğru boyun masajı uygulamalarının gerçekleştirilmesi ağrı şikayetlerine iyi gelir. Bununla birlikte boynun uygun pozisyonda olacağı şekilde dinlenmesi de ağrının geçirilmesine yardımcı olur. Boyundaki ağrıyla birlikte mide bulantısı şikayeti yaşanıyor ise mutlaka vücuttaki sinirleri yumuşatacak ve gerginliğin atılmasına yardımcı olacak bitki çaylarının tüketilmesi ya da doğal kürlerin uygulanması gerekir. 

Boyundaki ağrı ve midedeki bulantı belirli bir rahatsızlığa bağlı olarak meydana geliyor ise tüketilecek bitkilerin bu rahatsızlıkları şiddetlendirme olasılığına karşı kullanımlarının doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekir.

Elma Sirkesi Kürü

Antioksidan ve anti-inflamatuar maddeler yönünden son derece yüksek değerlere sahip olan elma sirkesi, ile hem boyundaki ağrıların şiddetini hafifletebilmek hem de bulantıya neden olan mide asidi artışının dengelenmesi sağlanabilir. Boyun ağrısı için elma sirkesinin kullanımını pamuklu bir bez üzerine elma sirkesi dökülerek, boyuna dolanması ve bu şekilde 1 veya 2 saat kadar beklenmesi gerekir. Mide bulantısı için elma sirkesinin kullanımı ise;

  • Su (1 bardak).
  • Elma sirkesi(1 ya da 2 yemek kaşığı).

şeklindeki malzemelerin birbirleri ile iyice karıştırıldıktan sonra taze şekilde tüketilmesi gerekir. Her iki uygulamada da kullanılan elma sirkesinin katkısız ve doğal teknikler ile hazırlanmış olması gerekir.

Lavanta Yağı

Vücuttaki kasların yumuşamasına yardımcı olması nedeni ile masaj uygulamalarında sıkça kullanılan lavanta yağı boyun ağrılarının dindirilmesi açısından da son derece önemli etkilere sahiptir. Lavanta yağının boyun bölgesine hafif masaj uygulamaları ile sürülmesi sayesinde buradaki kasların gevşemesine yardımcı olunacağından ağrının hafiflemesini ve tamamen geçirilmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda da ağrının midedeki baskısını da kaldırarak, bulantının da geçmesine yardımcı olur. Ayrıca lavanta yağının rahatlatıcı ve sakinleştirici kokusu midedeki bulantının geçmesi açısından çok önemli etkiler oluşturur.

Zencefil Kürü

Zencefil hem vücut ağrılarında hem de mide problemlerindeki en güçlü tedavi ürünüdür. Zencefilin içeriğinde bulunan iltihap ve ağrı önleyici bileşenler, midedeki asit dengesini de sağladığından bulantı problemlerinin giderilmesine de yardımcı olur. Boyun ağrıları ve midedeki bulantı sorunları için zencefilin kullanımını;

  • Zencefil (1.5 tatlı kaşığı/toz).
  • Su (1 bardak).

malzemeleri gereklidir. Bu malzemeler bir bardak içerisine birbiriyle iyice karışına dek karıştırılır ve taze şekilde tüketilebilir. Bu zencefil kürünün ağrı ve bulantı sorunları geçene kadar günde 3 veya 4 bardak kadar tüketilmesi önerilir. Ayrıca boyundaki ağrılara doğrudan etki için harici olarak da zencefil uygulanabilir. Bunun için ise; 3 yemek kaşığı kadar rendelenen zencefil, temiz bir tülbente sarılarak, sıcak su içerisine batırılır. Bu şekilde yarım saniye tutulduktan sonra ılınması beklenir ve boyun bölgesine dolanarak 15 dakika ile 20 dakika aralığında bekletilir. Şiddetli boyun ağrılarında gün içerisinde birkaç defa uygulanabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle