Mide Yanmasına Süt İyi Gelir mi? Mide Yanmasına Kür Tarifleri

Toplum olarak genellikle faydalı sayılan besinleri hemen her zaman bilinçsizce tüketebiliyoruz. Peki mide rahatsızlıklarında da durum aynı mıdır, süt mide yanmasına iyi gelir mi?

Süt içeceği kolay sindirilebilen bir içecektir. İçerisinde bulunan E, B ve A vitamini ile son derece besleyici bir maddeye dönüşen süt kalsiyum içerir. Mide yanması ve benzeri rahatsızlıkları bulunan kişilerin sütü dikkatli tüketmeleri gerekir. Asit artışına sebep vermemek adına en doğru seçim sütü yağsız olarak tüketmek olacaktır. Bu alanda sağlık problemleri olan kişiler tükettikleri besinleri de uzun süre pişirmelidir. Mide yanmasına süt iyi gelmez lakin yanmaya bağlı oluşan ağrıların giderilmesine katkı sağlamaktadır.

Süt Asit Salgısını Arttırır mı?

Süt tüketildikten sonra mide de asit salgısını arttırmaktadır. Bunun için özellikle ülser ve reflü sorunu olan kişiler sütü gözeterek belirli zaman dilimlerinde, belirli sıcaklıkta ve belirli oranda tüketmeli. Süt midedeki asidi dengelerken aynı zamanda şu bir gerçek ki yatmadan önce içilen ılık süt uykuya geçişi kolaylaştırır ve reflüden kaynaklı ağrıları giderir. Lakin bunun ölçüsü yağsız ve bir çay abrdaıdır. Daha fazla tüketmeniz sizi daha fazla rahatsız edebilir.

Süt Tüketiminin Midemize Etkileri

Mide yanmasına süt iyi gelir mi? Eğer ki midenizde meydana gelen yanmalar bir şey yiyemeyeceğiniz derecede şiddetli ise bunun tedavisi süt içerek geçiştirme değildir. Öyle ki uzmanlara göre bazen mide yanmaların da tüketilen sütler midenin içerdiği problem ile alakasız olabildiğinden daha farklı sonuçlar doğuracağına inanıyor. Öyle ki kimi zaman midede oluşan yanmalara karşı tüketilen sütler aynı zamanda ağrı ve kramplara sebep olmakla birlikte midenizin daha fazla yanmasına sebep olabiliyor. Bunun için ilk yapmanız gereken öncelikle midenizde meydana gelen problemin neden kaynaklı olduğu ve beraberinde doktorunuzun size sunduğu öneriler olmalı. Genellikle yapılan tetkikler sonucunda koruyucu haplar ve beraberinde genel kavramda hazırlanan bir beslenme listesi midenizde meydana gelen yanmanın teşhisi ve bağlı olduğu etkenlere göre değerlendirilerek sizlere sunulmakta.

Süt Mide Yanması Yapar mı?

Bir diğer mide yanması konularından bir tanesi de sütün mide yanmasına sebep olup olmadığıdır. Özellikle hamilelik döneminde meydana gelen mide yanmaların da bu konu sık gündeme gelmektedir. Ballı süt mide yanmasına iyi gelir mi diye bir çok kişi tarafından da merak edilir.

Ballı süt çok fazla derecede ısıtılmadığı sürece ve belirtilen orantıda tüketildiğinde sağlık açısından bir problem oluşturmamakta ve besleyici formda olmakta. Lakin bu noktada dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı var ki her zaman ki gibi doğru bilinen yanlışlar bu noktada da söz konusudur. Bazen pekmez ve bal ile sütü karıştırır ve son derece sütü sıcak olarak ekler tüketiriz. Bu hem midemiz açısından hemde bal ve sütün besin değerleri açısından oldukça sağlıksız bir davranış olacaktır. Çünkü ısıtılan sütler her ne kadar doğal yazılsa da genellikle katkı maddesi içeren bakkal ürünleri olup koruyucu içermektedir. Buda hem süt hem de balın besin değerlerinin düşmesine neden olmaktadır.

Brokoli-Karnabahar Kürü

Sebzeler midede meydana gelen yanmaların oluşmasında oldukça etkili birer besin maddeleridir. Midemizde var olan bakteriler midemizin çeperinde bulunan güçlü bir silahtır. Özellikle brokoli, kırmızı lahana ve karnabahar midede meydana gelen hastalıklara karşı etkin bir koruyucudur.

Kür Hazırlanışı

Çiğ olarak tüketilen sebzeler genellikle sağlık açısından her ne kadar sağlıklı bir beslenme portföyü oluştursa da bazı kişilerin çiğ sebze tüketmesi mide ve bağırsak hastalıklarını tetiklemektedir. Bunun için özellikle de içerdiği vitaminler ve yararları bakımından sebzeleri haşlanmış olarak tüketmek daha sağlıklıdır. Karnabaharı, brokoliyi ve kara lahanamızı haşlayalım ve salata olarak tüketelim.

İçilecek Kür

Sabah, öğlen ve akşam uygulanacak olan brokoli kürü tarifini 5 dakikada hazırlayarak sağlıkla tüketebilirsiniz. Brokoli kürünün yapımı için 250 gr brokoliyi yarım litrelik suda haşlıyoruz. Lakin bu işlemi uygularken brokoliler uzun süreli haşlanmamalı. 5 dakika haşlama süresi sonrasında suyunu süzüp brokolileri ayrıştıralım kürümüz hazır.

Havuç ve Patates Suyu

Mide asitinin giderilmesine katkı sağlayacak besinlerden bir tanesi de patates ve havuç suyu olmakta. Özellikle mide ülseri ile başa çıkmanıza katkı sağlayan bu ikili ile son derece sağlıklı bir içecek hazırlayarak midenizde oluşan yanmaları ve ağrıları giderebilirsiniz. Sabahları kahvaltıdan önce hazırladığınız havuç patates suyunu yaklaşık 2 hafta boyunca tüketiniz.

Hazırlama işlemi için ilk olarak yapmamız gereken patatesleri ve havuçları soymak. Soyduğunuz besinleri meyve sıkacağından geçirin ve posasını atın. Her gün kahvaltıdan en az 30 dakika öncesinde içeceğinizi tüketmelisiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle