Kustuktan Sonra Yaşanan Mide Yanmasına İyi Gelen Şeyler

Midede meydana gelen pek çok problemden dolayı yaşanabilen kusma sonrasında ortaya çıkan mide yanması problemine yönelik tavsiye edilen doğal ve sağlıklı çözüm alternatifleri.

Kustuktan Sonra Midede Yanma

Kusma

Temel olarak kusmak olgusu, insan fizyolojisi dahilinde karın bölgesi genelinde yer alan kaslarda aksi nitelikte bir kasılma yaşanması sonucunda midede temel şekilde içeriğini boşaltma fonksiyonunun oluşması durumudur. Bu çerçevede de modern tıp dünyasında kusmak doğrudan bir rahatsızlık olarak değerlendirilmez ve daha çok kişide mevcut olan bir mide problemi ya da daha farklı bir sağlık sorununun somut belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Hatalı beslenme alışkanlıkları gibi pek çok faktör toplumda sık sık kusuyorum sorununun yoğun olarak görülmesine neden olur. Günümüzde yapılan araştırmalara göre kişide kusmak gibi bir durumun meydana gelmesi, ağırlıklı olarak;

  • Viral gastroentreit (sindirim sistemi iltihabı),
  • Gıda zehirlenmesi,

gibi rahatsızlıklardan kaynaklıdır. Midenin kendini boşaltma isteği ile ters yönde mide kapakçığından yemek borusuna doğru kaçış gerçekleştiren midedeki besinler, mide asidi ve diğer mide sıvıları ağza ulaşır ve buradan dışarıya çıkar. Bu durum hem ağız içerisinde hem de yemek borusunda çok ciddi etkiler oluşturur. Aynı zamanda da solunum yollarında ciddi zorlanmalara neden olarak nefes problemlerinin dahi yaşanmasına neden olur. Çünkü bu bölgede bulunan kaslarda yüksek kuvvette bir gerilmeye mahal verir. Bunun dışında midede bu aksi yöndeki kaçışın etkileri mide içerisindeki asidite seviyesinin artış göstermesine de neden olur. Bu gibi faktörler sonucunda da kustuktan sonra midede yanma gibi bir problem ile karşı karşıya kalınır. İstifra ile kan gelmesi de söz konusu ise bu mide ya da yemek borusunda bir yarayı gösterir.

Mide problemleri kusmaya neden olan ana etkenler olsa da tam tersi şekilde kusmakta mide sorunlarının yaşanmasını tetikler.

Kustuktan sonra mide yanması problemi, kusmanın getirmiş olduğu olumsuz etkiler kadar, kusmaya yol açana ana mide problemlerinden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Yani midede istifra edilmesine sebep olabilecek bir gastrit veya ülser gibi bir mide rahatsızlığı konusu ise bu hastalıklarında genel belirtisi olarak mide yanması meydana gelebilir. Bu sebep ile de olağan sağlıklı bir vücutta ya da midesinde problem olan kişilerde kusma durumu meydana geliyorsa en kısa süre içerisinde uzman bir doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Aksi halde midede çok daha ciddi sorunların tetiklenmesine sebep olunabilir.

Mide Yanması

Günümüzde ağırlıklı olarak 20 yaş ile 50 yaş aralığındaki yetişkin kişilerde görülebilen bir mide sorunu olan mide yanması son derece rahatsız edici bir mide sorunudur. Çünkü midedeki yanma sosyal yaşantı dahi etkili olabilen bir problem konumunda bulunur. Midedeki yanma temel olarak kişinin midesindeki asit seviyesinin artış göstermesinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Özellikle de boş olan mide yani kişi uzun süre aç kalmışsa, sigara ve alkol tüketimi söz konusu ise midede yanmaya yol açacak mide asidi seviyesinin artışına yol açar. Bu gibi faktörler kustuktan sonra da meydana gelebilir.

Kustuktan Sonra Mide Yanması İçin Ne Yapılmalı?

Su içme

Çeşitli nedenlerden dolayı kustuktan sonra midede meydana gelen yanma için mideye iyi gelecek şeylerin tüketilmesi ve eylemlerin yerine getirilmesi gerekir. Kan içerecek şekilde yaşanan kusmalarda mutlaka uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü kan bulunması hastanın midesinde ya da yemek borusunda kan karışımına neden olabilecek bir yaralanmanın söz konusu olduğunu gösterir. Kustuktan sonra mutlaka mideye iyi gelecek ve rahatlatacak şeyler tüketilmelidir.

Bol Bol Su İçilmeli

Mide yanması problemlerine karşı en etkili çözümlerin başında su gelir. Yüksek miktarda suyun, istifra ettikten sonra içilmesi midede artan asit oranının olağan dengesine kavuşmasına yardımcı olur ve midedeki sinirlerin sakin hale gelmesini sağlar. Böylelikle yanma sorununun oluşumuna yol açabilecek tüm faktörler ortadan kaldırılabilir. Ancak çok aşırı su tüketilmesinin de kusmaya neden olabileceğinin unutulmaması gerekir.

Kustuktan Sonra Yapılması Gereken Diğer Şeyler

İstifra eden kişinin mutlaka temiz hava alabileceği açık bir alana çıkartılması gerekir. Ayrıca hastanın mutlaka istifra etme arzusunu baskılayacak en önemli hususlardan birisi olan uykuya teşvik edilmesi ve uyutulması gerekir. Nefes düzenlemelerinin mutlak suret ile burundan olmasına dikkat edilmelidir ki hasta nefesi burundan alarak, yine burundan vermelidir. Bu durum devam edebilecek kusma arzusunun bastırılmasına yardımcı olur.

Kusmadan Sonra Ortaya Çıkan Riskler

Kustuktan sonra mideye iyi gelmesi için tüketilecek besinlerin yanma sorununa da çözüm oluşturması gerekir. Çünkü günümüzde doğal ve sağlıklı sebze ya da meyvelerin tüketilmesi kustuktan sonra hastalara istifralarında kan olsun ya da olmasın en sık önerilen bir durumdur. Kısmi olarak doğru bir durum olsa da bazı doğal besinler içeriğinde yer alan yüksek asit seviyesi ile hem de kan akışına sebep olacak şekilde tahriş olan yemek borusu ve mide iç cephesine daha fazla zarar verilmesine neden olur. Bu durumda kan içeren kusmaların daha sık ve daha ciddi şekilde meydana gelmesine neden olabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle