Alkol Sonrası Mide Yanması ve İyi Gelen Şeyler

Alkol tüketiminden sonra midede görülen yanmaya karşı iyi gelen ve iyileştirici etkiye sahip olan yiyecekler ve mide yanmasının önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar.

Alkol Sonrası Mide Yanması Tedavisi

Alkolden sonra mide yanması

Alkol tüketiminin çok yüksek seviyelerde olduğu 21. yüzyıl dünyasında alkol sonrasında midede çeşitli problemler sıkça görülür. Alkollü ürünler içerisinde bulunan arpa ya da üzüm gibi çeşitli özler ile birlikte diğer bileşenler midede pek çok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca mevcut bir mide problemi söz konusu ise alkolden sonra midede yanma gibi belirtiler çok şiddetli olarak görülebilir. Günümüzde alkolden sonra midede ortaya çıkan mide yanması sorununun tedavisi için bitkisel yöntemler kullanılabilir. Alkolün midedeki etkilerinin hafifletecek, iç hücre yapısının yenilenmesine/tazelenmesine yardımcı olacak içerik ve bileşenlere sahip olan bitkisel ürünler ile yanmanın önlenmesi ve engellenebilmesi sağlanabilir.

Alkolden sonra mide yanması sorununa karşı yapılacak bitkisel tedavi müdahaleleri sadece belirtilerinin/şikayetlerinin bastırılmasına ve hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Ancak alkol tüketiminden sonra böyle bir sorun yaşanması, midedeki önemli ve ciddi bir sağlık sorununun somut bir belirtisi niteliği taşıyabilir. En kısa süre içerisinde uzman doktora başvurulmalıdır.

Alkolden sonra Mide Yanmasına İyi Gelen Şeyler

Mevcut bir mide probleminin söz konusu olması halinde alkolden sonra midede yanma daha şiddetli şekilde ortaya çıkar. Gündelik yaşantıyı etkisi altına alarak, alkolün diğer yan etkileri ile bir araya gelir ve çok ciddi sorunların oluşmasına neden olur. Alkol kullanımından sonra mutlaka mideye iyi gelen şeyler ile midenin desteklenmesi gerekir. Alkol tüketiminden sonra midede yaşanan problemlere gidermeye çalışırken mutlaka mide rahatsızlığı varsa dikkat edilmesi ve buna uygun şekilde hareket edilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca alkolden sonra mide bulantısına iyi gelmesi için tüketilecek besinlerin etkisini göstermesi ve alkolün mideden tamamen atılmasına kadar bulantının etkilerini yaşanır. Bu yüzden de mutlaka istifrayı tetikleyebilecek besinlerden ve eylemlerden kaçınılmalıdır.

Bol Bol Su İçilmeli

Her ne çeşit alkol olursa olsun tüm alkol ürünleri temel olarak ‘mayalanma’ yapısına sahiptir. Bu maya yapısı midede asit üretiminin artmasına ve mide yanması ve ekşimesi gibi sorunların tetiklenmesine neden olur. Bu yüzden alkolden sonra mide yanmasının tedavi edilebilmesi için yapılması gereken ilk şey bol bol su tüketilmesidir. Midede yenilemeyi ve temizliği sağlayabilecek en önemli unsur doğal sudur. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen suyun, mutlaka alkolden sonraki ertesi gün boyunca bol bol içilmesi gerekir. Ancak çok aşırı su tüketimi midede kısmi zehirlenmeye neden olabileceği gibi daha küçük kapsamda midede şişkinlik ve istifra edilmesi gibi sonuçlar doğurabileceğinin unutulmaması gerekir. Bu yüzden suyun normalden biraz daha fazla ama çok aşırı olmayacak şekilde tüketilerek, alkolün mideden temizlenmesi sağlanmalıdır.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı

Vücut sağlığı ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi açısından çok önemli bileşenler içermesi nedeni ile pek çok sağlık sorununda en etkili tedavi aracı olarak zencefil öne çıkar. Bu çerçevede özellikle midede yaşanan sorunların ve rahatsızlıkların giderilmesinde de etkili olan zencefil ile yapılacak sıcak çay ya da buzlu çay, midedeki alkolün etkilerini yok etmeye, mide asiditesini olağan seviyeye çekmeye ve tabii ki midenin temizlenmesine yardımcı olur. Bu şekilde istifra edilmesinin de engellenmesi mümkündür.

  • Zencefil (30 gram),
  • Su (1 su bardağı),
  • Limon suyu (birkaç damla),
  • Bal (1 yemek kaşığı/isteğe göre).

1 su bardağı su iyice kaynatıldıktan sonra içerisine zencefil ilave edilmelidir. İlave edilen zencefilin iyice karıştırılması ve üzeri kapatılarak birkaç dakika demlemeye bırakılmalıdır. Demleme süreci sonucunda üzerine tat vermesi açısından birkaç damla limon ile isteğe göre 1 yemek kaşığı bal ilave edilerek, tüketilebilir.

Yumurta

Yumurtanın içeriğinde bulunan amino asit sayesinde alkolden sonra midede bulantının meydana gelmesine neden olan toksik maddelerin tamamen temizlenmesine yardımcı olur. Ancak yumurtanın haşlanmış olması gerekmektedir.

Yağlı Çorbalar

Toplumda da sıkça alkolün etkilerinin bastırılması amacı ile alkolden sonra tüketilen işkembe çorbası gibi yağlı çorbalar, alkolün vücuttaki emilim hızının yavaşlamasına yardımcı olur. Her ne kadar yağpın mide açısından pek de yararlı olmadığı bilinse de alkolden sonra bulantı ve istifra gibi durumlarla karşı karşıya kalınmaması açısından tamamen doğal ve sağlıklı şekilde hazırlanmış olan bu çorbalar tüketilebilir.

Nane Çayı

Nane çayı

Midede yaşanan yanma, ekşime ve ağrı gibi şikayetlerin yok edilmesi açısından nane çayı çok önemli etkilere sahiptir. Alkolden sonra çok sık yaşanan hazımsızlık sorununun giderilmesi açısından da nane çayı çok önemli faydaya sahiptir.

  • Nane (2 veya 3 çay kaşığı/kurutulmuş),
  • Su (1 bardak/kaynamış).

Alkolden sonra mideye iyi gelmesi için yapılacak nane çayı için kaynatılan bir bardak su içerisinde 2 veya 3 çay kaşığı kadar nane eklenir ve iyice karıştırılır. Karıştırılan nane çayı, 10 ile 15 dakika kadar demlemeye bırakılır ve sonra tüketilebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle