Rakıdan Sonra Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Keyifli bir alkol olan rakı içtikten sonra fazla oranda alındığında; mide bulantılar, baş dönmeleri gibi huzursuzluklara ve rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Rakıdan Sonra Mide Bulantısı

Sosyal hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alan alkol alışkanlıkları ve verdiği eğlence ve huzur hemen sonrasında oluşan mide sorunları ile kabusa dönüşebilmektedir. Bir gece önce içilen rakı; gece sonunda işkenceye neden olan huzursuzluklara ve rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Baş dönmesi ve mide bulantısı bu sorunlar arasında en önemlilerinden biri olmaktadır.

Ortamın verdiği rahatlığa kendini kaptırıp fazla oranda içilen rakı; hemen ertesinde mide bulantılarına sebep olmaktadır. Bu sorun çoğu zaman ertesi sabah da devam edebilmektedir. Rakıdan sonra oluşan mide bulantılarının ana nedeni; vücudun aldığı alkolü bir süre sonra toksit maddeye çevirmesidir.

Rakı sonrasında; eğer bünye alışık değilse ve fazla oranda tüketildiyse; korkunç bir baş ağrısıyla uyanılabilmektedir. Baş ağrısının en büyük arkadaşı olan mide bulantısı; bu durumda da hastayı yalnız bırakmaz ve eşlik eder. Çoğu zaman hastanın kusmasına kadar devam eden bu durum, çoğu zaman kustuktan sonra da sürebilmekte bütün günü rezil edebilmektedir.

Rakıdan sonraki mide bulantısı ve baş dönmelerin yanında sıklıkla karşılaşılan şikayetler arasında; ışığa karşı duyulan hassasiyetler, huzursuzluk hissi, ses karşı hassasiyet tarzda meydana gelen kurumalar, kaslarda ağrılar oluşması, midede yanma hissi ve ekşimeler gibi şikayetler de belirmektedir. Bu durum genel olarak otuz altı saatte kadar sürebilmektedir. Hasta sürekli olarak su içme duygusuyla karşı karşıya kalabilmektedir.

Oluşan bu şikayetleri otuz altı saatten daha kısa sürede çözmek için piyasada bulunan bir takım ilaçların yanında uygulanan doğal tedavi yöntemler de bulunmaktadır. Geleneksel yöntemler olarak da adlanılan bir takım yiyecek ve içecekler yardımıyla rakı sonrası oluşan mide bulantısıyla baş edilebilmektedir.

Uygulanan tedavi Yöntemleri

Neredeyse her insanın sorunu; keyifle içilen rakı sonrasında mide bulantısı ve baş dönmesi gibi kısıtlayıcı ve günlük hayatın kalitesini bozucu şikayetler olmaktadır. Bu şikayetler bazı insanlarda neredeyse otuz altı saate kadar devam eden bir bitmişlik sendromunu yaratmaktadır

Rakıdan Sonra Mide Bulantısı

Rakı sonrası ortaya çıkan mide bulantısı gibi şikayetler konusunda uygulanan tedavi yöntemleri genellikle çok zorda kalmadıkça bitkisel tedaviler olmaktadır. Bazı inanışlara göre çivi çiviyi söker mantığıyla ertesi sabaha alkolle başlayan insanlarda bulunmaktadır. Alkol sonrası alınan bazı özel ilaçlar; hem sarhoş olmayı önlemekte veya çabuk ayılmayı sağlamakta hem de sonrasında oluşabilecek mide bulantısı, baş dönmesi gibi sorunların önüne geçebilmektedir. Fakat rakı içtikten sonra mide bulantısı veya baş dönmesi gibi sorunlar karşısında; eğer hasta alkol komasına girmediyse doktora gidilmesi pek karşılaşılan bir durum olmamaktadır. Bu tür şikayetler konusunda uygulanan tedavi yöntemlerinde daha çok ilaç tedavisi yerine doğal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Rakı sonrasında oluşan mide bulantısı veya baş dönmesi gibi konularda uygulanacak doğal tedavi yöntemleri arasında yer alanlar;

 • Kan şekerini yükseltmek için portakal, kivi, greyfurt, limon suyu gibi C vitamini almak
 • Bulgur,kepek, yulaf, çavdar ekmeği, peynir veya dereotu gibi B vitamini kapsayan besinler almak
 • Kaybedilen sıvının geri alınması için bol oranda su, limonlu soda, ayranlı soda içmek
 • Sıcak duş almak
 • Zencefil çayı gibi bitki çayları içmek

İyi Gelen Şeyler

Rakı içtikten sonra oluşan mide bulantıları ve baş dönmeleri gibi şikayetlerden kurtulma konusunda uygulanan bir takım geleneksel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.  Rakı sonrası mide bulantısına iyi gelen şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Akşam içilen rakıya bağlı olarak vücutta kaybedilen suyun yerine takviye edilmesi amacıyla bol oranda su içilmelidir.
 • Yumurta kapsamında yer alan amino asitin içindeki sistein ismi verilen madde; rakı sonrası ortaya çıkan mide bulantıları ve baş dönmelerinin ana kaynağı olan asetaldehit olarak adlandırılan toksitlerle savaşmanın en etkili yollarından biridir. Bu nedenle alkol sonrası yapılan kahvaltıda mutlaka haşlanmış yumurta tüketilmelidir. Yumurtayla birlikte aynı anda biraz peynir ve bir parça tüketilebilir. Alkol sonrasındaki sabah kahvaltısının çok ağır olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Bir bardak sıcak suyun içersine biraz karabiber eklenerek karıştırılıp içilmelidir. Karabiberin içeriğinde mide salgısının artmasına yardımcı olan maddeler yer almaktadır. Bu nedenle alkol sonrasındaki gün içinde üç fincan içilmesi önerilmektedir.
 • Kola, fanta, soda gibi gazlı içeceklerde yer alan şeker ve gazlar rakı sonrası oluşan kusmalar ve mide bulantıları konusunda rahatlatıcı etkiler göstermektedir.
 • Rezene çayı; kusmayı önlediği gibi sindirim sisteminin de rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle rakıdan sonra oluşan mide bulantıları konusunda oluşan şikayetlerden kurtulma konusunda ilk olarak akla gelen rezene çayıdır.
 • Domates çorbası veya domates suyu; rakı sonrasında oluşan mide bulantıları konusunda ilaç niteliğindedir. Mide bulantısı oluşmaya başladığı anda tüketilen bir bardak taze sıkılmış domates suyu veya sıcak bir kase domates çorbası iyi gelen şeyler arasında yer almaktadır.
 • Zencefil çayı; rakı sonrasında oluşan başta mide bulantısı olmak üzere, baş dönmeleri, kusma, kas ağrıları gibi sıkıntılarda neredeyse mucize denilecek bir etki yaratmaktadır.
 • Limonlu soda; rakı sonrası mide bulantısı veya baş dönmesi gibi şikayetler konusunda oldukça tedavi edici bir etkiye sahip olmaktadır. Limonlu soda bilhassa mide bulantıları ve mide yanmaları tedavisi konusunda oldukça başarılıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle