Mide Hazımsızlığına İyi Gelen Yiyecekler ve Çaylar

Sürekli olarak midesinde hazımsızlık problemi çeken hastaların hazımsızlığa neden olmayan besinler yemesi ile birlikte şişkinlik ya da hazımsızlık problemi olmayacaktır.

Hazımsızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Sık sık hazımsızlık sorunu yaşamakta olan kişilerin yemeklerini yavaş ve çok çiğnemeleri gerekmektedir. Aşırı yemek yemekten her zaman için uzak durmalısınız. Çok yağlı yiyecekler ve baharatlı yemeklerden uzak durmalıdır. Hazımsızlık sorunu yaşamakta olan kişilerin sigara ve alkol kullanımından da uzak durmalıdır. Ayrıca kişilerin yaşamakta olduğu stres ya da sinirsel sorunların da hazımsızlık yaptığı bilinmektedir.

 • Ananas;
 • Papaya;
 • Kayısı;
 • Karnabahar;
 • Lahana;
 • Ispanak;
 • Salatalık;
 • Marul.

Muz

Ortaya çıkan şişkinlik sorununun giderilmesinde etkili olan bir meyve olmaktadır. Bağırsak hareketlerinin daha hızlanmasını sağlayacak olan sağlıklı bir meyve olmaktadır. Hazımsızlık sorunu sıklıkla yaşamakta olan kişilerin muz içerisinde bulunan pektin maddesi sayesinde hem kabızlık ve ishal ayrıca gaz sorunu olan kişilerin sindirim bozukluğunu giderme konusunda çok etkili olmaktadır.

Lifli bir yiyecek olduğundan sindirime çok faydalı olan hazımsızlığı önleyecek bir yiyecektir.

Elma

Elmanın lifli bir yiyecek olması sebebiyle hazımsızlık sorunu yaşamakta olan kişilerin yiyecekleri sindirmesi konusunda etkili olmaktadır. Elma yemek karın ve bağırsak hareketlerinin artmasında etkili olacaktır. Bu nedenle de sindirimin rahatlamasını elma sağlayacaktır. Şişkinlik ve hazımsızlık sorunu yaşamakta olan kişilerin lifli bir meyve olan elma tüketmesi ile birlikte sindirimi kolaylaştıracaktır.

Lahana

Özellikle de bebeklerde hazımsızlık olması durumunda anne sütü ile hazımsızlığın giderilmesi için annenin lahana yemesi tavsiye edilmektedir. Mideyi rahatlamaya yardımcı olacağı gibi bebeklerde gaz oluşmasının da önüne geçecektir. Özellikle de lahananın suyunu içmek hazımsızlık ve şişkinliğe iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Yoğurt

Hazımsızlık oluşması ile birlikte gaz problemi ya da mide bulantısı gibi durumlara çok iyi gelen bir yiyecek yoğurt olmaktadır. Özellikle de yemeklerin yanında yoğurt tüketmek içerisinde ki besinler sayesinde hazmı kolaylaştırmayı sağlayacaktır. Midenizi rahatlatacak olduğu için yediğiniz yağlı besinlerin daha kolay bir şekilde sindirmenizi ve oluşacak gaz probleminin önüne geçmiş olacaksınız.

Hazımsızlığa İyi Gelen İçecekler

Hazımsızlık olmasına neden olan içeceklerde vardır. Bu nedenle de kişilerin hazmı daha kolay olması ve sindirimi kolaylaşması için kişilere tavsiye edilen gün içerisinde 2 litre en az su içmek olacaktır. Ayrıca yemek yerken katı gıdaları yerken su içmek ve sıvı gıdalar yemek midenin hacmini dolduracak olduğundan hazımsızlık probleminin olmasına neden olacaktır. Sık sık hazımsızlık sorunu çeken kişilerin bu sorunu yaşamaması için çok yemek yememesi ve yemeklerle içecekleri tüketmemesi gerekmektedir.

Hindistan Cevizi Suyu

İçerisinde bulunan besinler sayesinde hazımsızlık oluşması durumunda bir miktar içilmesi sonucunda kısa süre içerisinde hazımsızlığın yok olmasında etkili olacaktır. Kişilerin bağırsak sorunları olması durumunda sık sık gaz problemleri nedeniyle de hazımsızlık olmasına neden olacaktır. Bu nedenle de mineral içeren içecekler arasında olan bu suyu içmek sonucunda hazımsızlık sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Elma Sirkesi

Fazla yemek yenmesi sonucunda kişilerde hazımsızlık sorunu sık sık oluşmaktadır. Bu durum karşısında elma sirkesi içilmesi ile birlikte fazla ve özellikle de yağlı yemekler yemesi sonucunda ortaya çıkacak olan hazımsızlık ve diğer sorunları kısa zaman içerisinde geçirmesi ile bilinen elma sirkesi besinleri sindirmeniz konusunda etkili olacaktır.

Elma sirkesini salatalarda kullanmanız ile birlikte daha kolay sindirim yapacaksınız.

Maden Suyu

Maden suyu ağır yemekler sonrasında ve yağlı yemekleri sindirmenin zor olacağı için maden suyu içilmesi sonucunda daha rahat bir şekilde sindirim oluşmasını sağlayacaktır. Kişilerde oluşan sindirim sorunlarının yok olmasında etkili olacağı için maden suyu içmek ile birlikte yemekleri daha kolay bir şekilde hazmedeceksiniz. Oluşan hazımsızlığı giderebilmek için sizlerde ağır yemeklerden sonra hazımsızlık olursa maden suyu içebilirsiniz.

Hazımsızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

Hazımsızlık oluşmasının nedenleri arasında siyah çay ya da kafeinli içecekler çok sık tüketmek sonucunda da hazımsızlık ortaya çıkabilir. Bu nedenle de sindirim sisteminde oluşan organlarda şişlik ya da gaz gibi sindirimde oluşacak sorunların kısa süre içerisinde yok olmasında etkili olacak bitki çayları tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
 • 250 gram su.

Sakinleştirici özelliği olması ile bilinen papatya çayının bebeklerde anne sütü ile geçecek olduğundan bebeklerde oluşan gaz probleminin ve diğer sindirim sorunlarının oluşmasını engellemek için papatya çayı içilmesi önerilmektedir. Papatya çayının etkisi sayesinde sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunları kısa süre içerisinde yok olmasında etkilidir. Kır papatyasını ılık suyun içerisine koyup 10 dakika kaynatmalı ve demlendikten sonra süzerek içilmelidir.

Rezene Çayı

 • 1 tatlı kaşığı rezene;
 • 1 su bardağı su.

Yemekleri sindirmek için oldukça etkili olan ve midenin üretmekte olduğu asit miktarını dengelemekte oldukça etkili olmaktadır. Şişkinliğin oluşmasını önleyecek olan asit kaynağı olması sayesinde rezene çayı ya da rezene tohumlarını çiğnemek sonucunda kolaylıkla yediklerinizi sindirmiş olacaksınız. Kaynamakta olan suyun içerisine rezene bitkisi atılarak 5 dakika kaynatın. demlendikten sonra süzün. Hazımsızlık sorunu çekmeniz durumunda içebilirsiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle