Hazımsızlık Nasıl Geçer ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çok yemek ya da sindirimde oluşan bir sorun nedeniyle meydana gelen hazımsızlık ve şişkinlik sık sık yaşamakta olan kişilerin tedavisinde kullanılan yöntemler.

Hazımsızlık Tedavisi

Hazımsızlık

Hazımsızlık her yaşta ortaya çıkabilecek olan karın bölgesinde yanma ve ağrının olduğu bununla birlikte gaz ve bulantı şikayetlerinin arttığı bir rahatsızlık olmaktadır. Sindirim sisteminde oluşan hastalıklar sonucunda meydana geleceği gibi aynı zamanda da kişinin beslenmesi ve yaşam tarzı ile de yakından alakalı olmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda da sık sık hazımsızlık olması görülebilir. Bebeklerde hazımsızlık olma nedenleri arasında annenin yediklerinin bebeğe süt ile geçtiği için hazımsızlık yapabilir. Bu sebeple de bebeklerde hazımsızlık olduğu zaman ilk olarak annenin yiyeceklerine dikkat etmesi çok önemlidir. Arada sırada her insan hazımsızlık yaşaması mümkündür. Fakat sık sık ve şu durumda olan kişilerin vakit kaybetmeden doktora gitmesi ve hazımsızlık tedavisine başlaması gerekmektedir.

 • Aniden kilo kaybı;
 • Sürekli karın ağrısı;
 • Bulantı;
 • Geğirme;
 • Şişkinlik;
 • Ağza mide suyu gelmesi;
 • Erken doyma;
 • Gaz;
 • Kusma.

Doktor tarafından yapılan inceleme sonrasında hazımsızlığa neden olan hastalık tanısı konulması sonucunda ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir. Hazımsızlık meydana gelmesi ile birlikte sık sık tekrarlanması için verilen ilaçlar ile hazımsızlık giderilir. Bu ilaçlar H2 reseptör blokerleri özelliğine sahip olan ilaçlar olacaktır. Mide asidinin dengelenmesinde etkili olacaktır. Hazımsızlık tedavisinde hazımsızlığı giderir ilaçlar arasında proton pompası inhibitörleri de bulunmaktadır. Bunlar uygun dozlarda alınması ile birlikte hastalığın sürekli olarak tekrar etmesini engelleyecektir. Tabii ki hastaların yaşam tarzında da değişiklik yapması gerekmektedir. Özellikle de beslenmelerinde değişiklik yapmalı sigara ve alkol kullanmamalıdır. Kişilerin yaşam tarzında da şu değişikliği yapması hazımsızlık problemi yaşamamasında etkili olacaktır.

 • Baharatlı ve yağlı yemekler tüketmemek;
 • Çok yemek yememeli ve çok çiğnemeli;
 • Tütün ve alkol ayrıca kafein içmeyi sınırlandırmalı;
 • Kilo vermesi;
 • Stresten uzak durması.

Hazımsızlığa neden olan şayet helikobakter pylori olması durumunda sık sık hazımsızlık şikayeti ve diğer semptomlar kişilerde görülecektir. Bu durumda hastalara antibiyotik tedavisi doktorları tarafından başlanması ile birlikte hazımsızlık şikayetleri de aza inmiş olacaktır.

Stresten kaynaklanan hazımsızlık olması durumunda hastaların bir psikolog ile görüşmesi önerilmektedir. Yoğun stres altında olan hastaların antidepresan gibi ilaçlar kullanmalıdır.

Hazımsızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

 • 1 yemek kaşığı papatya;
 • 300 gram su.

Mide sorunları yaşamakta olan hastaların yaşadığı hazımsızlığın nedenleri arasında sinirsel problemler oluşabilir. Bunların sık sık tekrar etmesi sonucunda stresli bir hayata sahip olan kişilerin hazımsızlık tedavisi için uygulayacak oldukları bitki çayları arasında papatya çayı gelmektedir. Hem sindirim sistemine iyi geldiği gibi aynı zamanda da sinirleri yatıştırma özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle hazımsızlık şikayetiniz olmaması için stresten uzak kalmak ve sakinleşmek için doğal sakinleştirici olan papatya çayını tüketiniz.

Kurutulmuş papatyanın 1.5 su bardağı suyun içerisine konulmalı ve daha sonrasında 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Demlenmesi için de 10 dakika beklenmelidir. Daha sonra süzülür ve papatya suyu tatlandırıcı koymadan içilmelidir. Tadını beğenmeyenler çok az miktarda bal ilave ederek içebilirler.

Rezene Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu;
 • 200 gram su.

Hazımsızlık sorunu çeken ve gaz şikayeti olan kişilerin içmesi gereken özel bir bitki rezene tohumu olmaktadır. Birçok sindirim sorununa da iyi gelen bir çay olmaktadır. Gaz şikayetini daha çok ortadan kaldırması ile bilinen rezene çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Satın aldığınız rezene tohumlarını havan içerisinde küçültmelisiniz. Kaynamakta olan suyun içerisine atmalı ve 10 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynamasının ardından ocağın altı kapatılmalıdır. 5 dakika demlenmeli ve süzüldükten sonra içilmelidir.

Bebeklerde hazımsızlık ve gaz şikayeti bulunması durumunda emziren annelerin rezene tohumu çayı içmeleri, bebeğe sütü ile geçecek olduğu için bu sorunu ortadan kaldırır.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 300 gram su.

Midede hazımsızlık sıkıntısı yaşamakta olan kişilerin hızlı bir şekilde hazımsızlığı gidermesi için yapacak oldukları çayın zencefil çayı olduğu unutulmamalıdır. Zencefil çayını toz ya da çubuk kullanarak yapabilirsiniz. Tadının acı olacak olması nedeniyle içerisine başka tatlandırıcı koymak yerine sadece bal koyup içmelisiniz. Midede oluşan sorunlara sadece etkili olmayacaktır. Aynı zamanda da kişilerin yaşamakta olduğu gaz, ishal ve şişkinlik sorunlarını da yok olmasında etkili olacaktır. Zencefil çayını hamilelerin içmemesi gerekmektedir.

Kaynamakta olan suyun içerisine atacağınız zencefil atılmalıdır. Birkaç dakika boyunca kaynatılmalı ve sonrasında içilmelidir. Hazımsızlık ve şişkinlik yaşamanız durumunda bu çayı içmeniz sonucunda kısa sürede hazımsızlık yok olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle