Hamileliğin İlk Haftası Mide Bulantısı Oluşması

Hamilelikte mide bulantısı birbiriyle yakından eşleştirmektedir. Çoğu anne adayı daha hamile olduğunu bilmeden ilk hafta mide bulantılarıyla karşılaşabilmektedir.

ilk Hafta Mide Bulantısı

Hamilelik, içinde yeni ve gizemli bir hayatın oluşumu yakın geleceğin anne adayları için heyecan verici mucizevi bir olay olmaktadır. Anne adayları daha ilk haftada ışıltı veren özel bir enerjiye sahip olmaktadır. Kesin hamilelik tanısı beş ile altıncı haftada konulsa bile daha ilk haftada bir takım belirtiler ortaya çıkmaya başlayabilmektedir. Anne adayının iştahı artmaya başlar. Daha önce sevmediği bir yemeği yemek isteyebilir veya bunun tam tersi çok sevdiği bir yemeği içi almaz, sinirli ve gergin olabilir, mide bulantısı yaşayabilir, idrara daha sık çıkmaya başlayabilir, göğüs bölgesinde hassasiyet duyabilir, karın bölgesinin alt kısmında veya rahimde ağrılar hissedebilir, vücut ısısı artarken kan basıncı düşebilir. Bu ve bunun gibi pek çok belirti gebelik kesin olarak beşinci haftadan önce anlaşılmasa da ortaya çıkabilir.

Hamilelik belirtileri arasında en sık rastlanılmakta olan hatta gebelikle eşleşen mide bulantıları daha ilk hafta başlayabilmektedir. Halk arasında mide bulantısı gebelikle o kadar eşleşmiştir ki; midesi bulanan bir insana yapılan tipik şaka hamile misin şeklinde olmaktadır.

Gebeliğin daha ilk haftasında anne adayları; bebek beklediğinden habersiz olarak sabahları mide bulantısı veya kusma sorunlarıyla karşılaşabilmektedir. Bu bulantılar bebek bekleyen bayanlarda sabah uyandığında başlayarak gün içinde saatler ilerledikçe kaybolmaktadır. Hamilelik belirtilerinden olan mide bulantısı gebelik oluştuğu andan itibaren, daha ilk haftada başlayabilmektedir. Mide bulantılarına paralel olarak bazı anne adaylarında kusma hissi de ilk haftadan itibaren başlayabilmektedir.

Hamilelikte İlk İşaretler

Anne adaylarının meme bezlerinde şişkinlikler oluşması, mide bulantıları, iştahsızlık veya tam tersi artan iştah karın bölgesinde ağrı gibi olaylar hamileliğin ilk haftasında ortaya çıkabilen belirtiler arasında yer almaktadır. Fakat bütün belirtiler oluşsa bile kesin hamilelik tanısı dördüncü haftadan önce olmayabilmektedir.

Hamilelikte İlk Hafta Mide Bulantısı

Hamilelik belirtileri veya direk olarak mide bulantısı her anne adayında daha farklı şekilde oluşabilmektedir. Bu durum kadından kadına göre değişmektedir. Bazı anne adaylarında hiçbir şekilde mide bulantısı gibi bir sorunla karşılaşılamadığı gibi bazı anne adaylarında bu durum daha ilk haftada kendini göstererek sinyal vermeye başlar. Hatta bazı durumlarda mide bulantılarının oluşum saatleri bile farklılıklar göstermektedir. Kadınların büyük çoğunluğunda bu durum sabahın erken saatlerinde hatta uyanır uyanmaz oluşurken bazılarında ise günün her hangi bir saatinde, yemeklerden sonra veya akşamları meydana gelebilmektedir.

Daha hamileliğin ilk haftasında meydana gelen mide bulantısı genel olarak on iki veya on üçüncü haftadan sonra kesilmektedir.

İyi Gelen Şeyler

Anne adayları çoğu zaman içgüdüsel olarak bebek beklediklerini daha ilk haftalardan anlayabilmektedir. Hele ki; mide bulantılarıyla birlikte diğer belirtilerin de ortaya çıktığında bir takım önlemler alıp kendilerini rahatlatmaları gerekmektedir. Geleceğin annelerinin gebelik süreçleri içinde en zor anlar yaşamasına neden olan mide bulantıları konusundan alabilecekleri bir takım önlemler bulunmaktadır. İlk haftadan başlayan mide bulantılarına karşı iyi gelen şeylere şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Bir limonu parçalara ayırarak koklamak
 • Daha ilk haftadan bebeğin oluşumuna bağlı olarak artış gösteren hormonların da etkisi ile mide ve sindirim sisteminde; hazım ve sindirim olayları yavaşlamaya başlamaktadır. Bu nedenle mideyi yoracak, ağır ve yağlı besinlerden uzak durulmasında yarar bulunmaktadır.
 • Az ve sık bir şekilde yemek yemeye özen gösterilmelidir. Boş mide bulantısını tetikleyeceğinde sabahları uyanıldığında birkaç tane tuzlu kraker yenilebilir.
 • Sıcak yemek yemekten kaçının. Yiyeceğiniz yemeğin oda sıcaklığına yakın bir ısıda olmasına dikkat edin. Sıcak yemeklerin aroması daha güçlü bir durumdadır. Bu da bulantı ve kusmanın kışkırtılmasına sebep olmaktadır.
 • Zencefil çayı mide bulantısına karşı etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Papatya, nane veya limon gibi bitkisel çaylar da mide bulantıları konusunda etkin bir tedavi yöntemi olmaktadır.
 • Rezene tohumları kusmaya engel olmaktadır. Bulantı sırasında birkaç tane rezene tohumunu ağza alıp çiğnemek bu konuda olumlu sonuçlar verecektir.
 • Temiz hava ve yavaş yürüyüşler bu sorun karşısında başarılı sonuçlar vermektedir.
 • Parfüm ve ağır kokular kullanmamaya özen gösterin
 • Kızılcık suyu mide bulantıysa mücadelede oldukça etkili bir yöntemdir. Tze alınan kızılcıklar derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Meyve sıkacağıyla sıktıktan sonra taze olarak içilmelidir. Dilenirse bir kaşın bal ilave edilebilir.
 • Sabahları aç karnına bir bardak ılık suyun içine bir kaşık bal karıştırılıp içilmesi midenin bastırılmasına yardımcı olacaktır.
 • Taze ve sağlıklı besinlerle beslenilmelidir
 • Bol miktarda saf su tüketin
 • Stresli ortamlardan uzak durun
 • Patates nişastası suyu ilk haftalarda oluşan mide bulantıları için oldukça etkin bir ev tedavisi şeklidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle