Gebelikte Mide Bulantılarının Başlama ve Bitme Süreçleri

Gebelik süreci içinde mide bulantıları ve kusma olayları oldukça olağan bir durum olmasına karşılık; başla ve bitiş süresi her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Süreci

Hamile olduğunu öğrenen anne adayları; gebelik döneminin tüm çekiciliğini büyük bir heyecanla hissetmeye hazırlanırken kendisini kötü bir sürpriz beklemektedir. Her anne adayında olmasa da bebek bekleyen annelerin yüzde yetmişinde karşılaşılan mide bulantıları ve kusma sorunları; hamile bayanların günlük hayatlarını olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini düşüren ciddi bir problemdir.

Değişen hormon yapısının da etkisi, kokuya karşı duyarlılık, sindirim sisteminin daha yavaş çalışması, bebeğin mideye yaptığı baskı gibi pek çok nedeni olan bu bulantılar konusunda ne zaman geçer sorusuna verilecek kesin bir cevap bulunmamaktadır. Bu durum her kadının bünyesine göre değişen bir süreci kapsamaktadır. Hatta nadir de olsa bazı kadınların gebelik döneminde karşılaşmadığı bir problem haline gelmektedir.

Muhtemelen; bebek bekleyen her kadın; mide bulantıları yaşama durumunda doktoruna giderek oldukça tatsız olan bu problemin ne zaman geçeceğine dair sorular sormuştur. Bu durumun net bir cevabı olmasa da genel olarak gebelik döneminin üçüncü ayından sonra hafifleyip kesildiği söylenebilmektedir. Ender olarak bazı durumlarda ise doğum yapana kadar devam ettiği gözlemlenmiştir.

Vücutta yeni bir oluşumun varlığına karşı oluşan mide bulantıları ve kusma olayları; genel olarak bütün anne adaylarının başına gelmektedir. Hamilelik belirtileri arasında yer alan bu durum; anne adaylarının psiko-duygusal yapılarını olumsuz etkilemektedir. Bu belirtilere bazı durumlarda ateş, nabız artışı, ishal veya kabızlık da eşlik etmektedir.

Mide Bulantıları Başlaması

Fetusun gelişimi esnasında mide bulantıları ve kusmalar anne adaylarında oldukça sık rastlanılan bir durum oluşturmaktadır. Bu durumun ne zaman başlayacağı her kadında farklı tarihleri işaret eder. Bazı anne adaylarında herhangi bir şekilde mide bulantısı ve kusma olayı yaşanmayabilir.

Genel olarak mide bulantıları hamileliğin ilk günlerinde veya beş ile altıncı haftasında başlayabilmektedir. Bu durum tamamen anne adayına bağlı bireysel olarak gelişebilmektedir. Bu nedenle kesin ve genel bir cevap vermek mümkün değildir. Mide bulantıları genel olarak;

  • Hamileliğin ilk günleri başlar
  • Hamileliğin altıncı haftasından başlar
  • Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde başlar
  • Nadir durumlarda herhangi bir şekilde bulantı ve kusma olayı yaşanmaz
  • Dönem içinde aşırı yemek yeme, aniden yaşanan korku-endişe-panik, şiddetli yorgunluk, ağır ve yağlı yemek yemeye bağlı olarak aralarda birden bire oluşur ve sorun ortadan kalktığında kesilir.

Bitiş Süresi Değişir

Hamilelik döneminde mide bulantılarının birçok nedeni bulunmaktadır. Anne adayının gebelikten önceki sağlık durumu, duygusal yapısı, sindirim sisteminde oluşan kronik rahatsızlıklar bulantıların oluşumunu ve devam etme sürecini etkilemektedir. Vücut mekanizmasındaki hormon yapısı süreci etkileyen temel etkenlerden biridir. Gebeliğe bağlı olarak değişen vücut yapısındaki ana güç hamilelik sürecinin güvenliliğinden sorumlu olan progesteron hormonunda bulunmaktadır. Bu hormonunda yardımıyla ilk üç ay içerisinde vücut yeniden yapılandırılır. Aynı zaman içinde bebeğin ana organları ve vücut sistemleri oluşmaktadır. Bu süre sonunda olay artık sadece büyümektir. Bu nedenle ilk üç ay genellikle mide bulantıları ve kusmalar devam ederek üç ayın sonunda başka bir etken bulunmaması durumunda kesilir.  

Her bayanın hamileliği aynı şekilde gelişmez ve devam etmez. Bu bireysel bir olaydır. Tamamen anne adayının fizyolojik yapısına ve bünyesine göre değişmektedir.  Bazı annelerde mide bulantıları hamileliğinin on dördüncü haftasında bitmektedir. Bu süreç içinde bebeğin yerinin oluşum süresi tamamlanır. Plesante artık bebeğin kendisi üzerinde oluşabilecek zararlı ve toksik etkenlerden korunması için gereken sorumluluğu üstlendiği için anne adayı kendisini rahat ve iyi hisseder.

Gebelikte Mide Bulantısının Sona Ermesi

Bazı durumlarda anne adaylarında herhangi bir bulantı ve kusma sorunu yaşanmaz. Bu durum annenin fizyolojik durumunun ve metabolizmasını n oldukça güçlü ve sağlıklı olduğunu gösterir. Hamile bayanların vücutları, bebeğin yarattığı değişikliklere kolayca uyum sağlar.  Bu durum enden de rastlansa oldukça mükemmel bir gebelik dönemi yaşanmasına olanak verir.

Eğer hamile bayanların gebelik süreçlerinden önce mide veya sindirim sistemiyle ilgili herhangi bir rahatsızlığı veya sorunu olmuşsa bu durumda bütün gebelik döneminde mide bulantısı ve kusma olayı devam edebilmektedir. Bunun yanında ikiz, üçüz gibi çoklu gebeliklerde mide bulantıları ve kusmalar bütün hamilelik süreci içinde zaman aralıklarıyla devam edebilmektedir.

Gebelik döneminde beslenme de yapılan hatalara bağlı olarak bulantı ve kusma olayı belli zaman aralıklarında kesilmeden doğum olayının yaşanmasına kadar devam etmektedir.  Vücutta b6 vitaminin az oranda olması, annenin psikolojik baskı altında bulunması, aşırı oranda beslenme, hızlı beslenme, ağır ve mideyi gıdalar tüketmeye bağlı olarak mide bulantıları uzun bir süre devam edebilmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle