Hamilelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal mı?

her ne kadar hamilelik ve mide bulantısı birbiriyle eşleşen, birlikte anılan bir durum olsa da; bu durum gebelik sürecinde kesin bir kural oluşturmuyor.

Mide Bulantısı Şart Değil

Bebek bekleyen her anne adayı; hamilelik sürecinde mide bulantısı veya kusma gibi sorunlar yaşayacağını zanneder. Genel olarak hamilelik belirtileri arasında yer alan mide bulantıları bebek bekleyen anne adaylarında sıklıkla karşılaşılsa da illa bu sorun yaşanacak diye bir kural yoktur. Gebelik sürecinin normal seyrinde işleyip işlemediği kadın doğum doktorları tarafından hamileliğin on ikinci haftası yapılacak olan testler yardımıyla anlaşılmaktadır.

Hamilelik ve mide bulantısı zaman içinde o kadar eşleşmiştir ki; günlük hayatta etrafınızdan birinin midem bulanıyor tarzındaki şikayetine çoğu zaman hamile misin diye espri yapılır. Seyredilen bir filmde bile hamile bir kadının verdiği izlenim durup dururken kusma veya mide bulantısı refleksi şeklinde olmaktadır. Toplum içinde mide bulantısı ve hamilelik bu kadar eşleşmiştir.

Mide bulantısı ve kusma belirtileri genellikle hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam ettiği kanısı uyandırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bulantıve paralelinde kusma olayını yaşayan anne adaylarında düşük olasılığının daha az oranda olduğu kanıtlanmıştır. Fakat bunun yanında; anne adaylarının hamilelik süreçleri inde bulantı ve kusma gibi olayları yaşamaması veya bu olayları çok hafif bir şekilde yaşaması; bebek sağlığı açısında herhangi bir terslik olduğunu göstermediği gibi her şeyin yolunda olduğunu da göstermektedir.

Genel olarak anne adayları bebeklerinin olacaklarını öğrendikleri zaman; bu mutlu haberin hazırlık döneminde bulantılar ve kusmaları olacağını sanırlar. Mide bulantısı ve kusma gibi sorunları yaşamayan anne adayları ise bebeklerinin sağlığı hakkında endişe duymaya başlarlar. Oysa ki; her anne adayı gebelik sürecinde bulantıs ve kusma yaşayacak diye bir durum yoktur. Bazı anneler herhangi bir sorun yaşamadan bu süreci tamamlayarak sağlıklı bir doğum yaparak bebeklerine kavuşur.

Endişe edilenin aksine mide bulantısı olmadan yaşanan gebeliklerde; bulantı ve kusma olayı olmamasına bağlı olarak vücut mekanizmasında elektrolit ve sıvı kaybının yaşanması nedeniyle bebek zarar görmeden daha sağlıklı bir şekilde dünyaya gelecektir. Bunun yanında bulantısı olmayan anneler daha sağlıklı beslenecek ve daha konforlu bir hamilelik dönemi yaşayacaklardır.

Mide Bulantısı ve Hamilelik

Yapılan araştırmalar sonucunda bebek beklemekte olan anne adayları içinde on kişiden yedisinde bulantısı ve kusma rahatsızlığı görülmektedir. Hatta bin kişiden onu bu durumun şiddeti yüzünden hastaneye yatmak zorunda kalmaktadır.

Hamilelikte bulantılar sabah, akşam veya günün herhangi bir saatinde karşılaşılabilen bir durumdur. Genellikle sabahları daha yoğun bir şekilde meydana geldiğinden bu rahatsızlığa sabah hastalığı da denilmektedir. Mide bulantısı ve hamileliğin yoğun bir şekilde eşleştirilmesine bağlı olarak bu soruna halk arasında gebelik rahatsızlığı ismi de verilmektedir. Tıp bilimi ise bu soruna emesis gravidarum ismini vermektedir.

Bazı anne adayları mide bulantıları ve kusmaları; gebelik sürecinin altıncı haftasında ortaya çıkarak on altıncı haftaya kadar devam edebilmektedir. Bazı anne adaylarında ise bu durum; gebelik sürecinin dördüncü ayında ortaya çıkar ve hamilelik sürecinin sonuna kadar devam edebilir. İlk doğum ve ikiz, üçüz gibi çoklu gebeliklerde ise mide bulantısı hamileliğin başından sonuna kadar devam eden bir süreci kapsamaktadır.

Buna karşılık bazı annelerde bütün hamilelik süreci boyunca herhangi bir şekilde mide bulantısı ve kusma olayı yaşanmaz. Hamilelik sürecinde mide bulantısı olmaması da oldukça normal bir durumdur. Bu annenin fizyolojik yapısının oldukça güçlü olduğunu ve vücudun bebeğe çok çabuk adapte olduğunu gösteren bir durum olmaktadır.

Kısaca; anne adaylarının yaşamakta oldukları mide bulantıları ve kusmalar; gebe bayanların vücut mekanizmasına ve bünyesine bağlı olarak kişiden kişiye farklı bireysel özellik göstermektedir. Her hamile bayanda farklı olarak değişken bir yapı oluşturmaktadır.

Anne Sağlığının Bulantı ve Kusmaya Etkisi

Bebek bekleyen anne adaylarının sağlıklı bünyesi, vücut mekanizmasındaki sağlıklı olgular ve dirençli yapısı; mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar olmadan; vücudun hamileliğe ve bebeğin gelişim dengesine kolay adapte olduğunu göstermektedir.

Mide Bulantısı Şart Değil

Vücut kendini bebek için hazırlar, bu süreç içinde vücudun verdiği bir tepki olarak mide bulantıları ve kusmalar oluşur. Bebeğin iç organları ve vücut sistemleri ilk üç a içine tamamlanır. Geriye kalan zamanda bebek artık büyüyecektir. Bu ilk süreçte bebeğin organları ve sistemleri tamamlana ve yeri hazırlanana kadar annenin hormonlarındaki artış ve vücudundaki değişim; bulantı ve kusmalara neden olur.

Mide bulantıları ve kusmanın olmaması ise annenin güçlü fiziksel yapısı ve vücudunun bu yeni gelişime hemen adapte olduğunu göstermektedir. Bu nedenle hamilelik boyunca herhangi bir şekilde mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler olmaması normal bir durumdur.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle