Gastrit ve Ülser Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Gastrit hastalarının sağlıksız beslenmesi, sigara kullanımı gibi nedenlerden mide astarı zedelenerek mide dokusunda yara oluşması sonucunda ülser hastalığı oluşacaktır.

Gastrit ve Ülser

Gastrit oluşması sonucunda kişilerin midesini çevrelemekte olan mukozanın iltihaplanarak tahriş olması ile birlikte belirtiler ortaya çıkacaktır. Gastrit belirtileri ortaya çıkması ile birlikte kişilerde ciddi semptomlar ortaya çıkacak ve insanların hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Gastrit oluşması ile birlikte kişiler mide mukozası ve duedemun yani on iki parmak bağırsağın mide asit sıvısının mide ya da on iki parmak bağırsağının asit ile birlikte doku kaybı oluşmasına neden olacaktır.

Gastrit stres sonucunda ya da halikobakter pilori isimli bir mikrobun sindirim sisteminde mide asiti yüzünden çoğalması ile birlikte mide zarında tahriş olma meydana gelir. Bu durumda hastalara gastrit tanısı konulması ile birlikte kişiler sürekli olarak yaşantısına dikkat etmesi gerekmektedir.

Gastrit ve ülser erkeklerde daha sıklıkla görülmektedir. Daha çoğunlukta 60 yaş üzerinde olan insanlarda görülmektedir. On iki parmak bağırsağında oluşan ülser mide ülserinden daha sıklıkla görülmektedir.

İnsanların midesinde gastrit oluşması sonucunda mukozada iltihaplanma meydana gelecektir. Hastanın sigara kullanması, alkol tüketmesi, stresli bir yaşama sahip olması ve beslenmesine de dikkat etmemesi durumunda kişilerin mide gastriti ülsere dönüşecektir. Ülser ise mide zarının tahriş olmasıyla birlikte tahriş olmasının artması ile ülser oluşması görülmektedir. Midede yaraların oluşması ile birlikte hastanın ülser tanısı konulacaktır.

Gastrit ve Ülser Belirtileri

Gastrit sonucunda mide mukozasında ve doku üzerinde meydana gelen yaralar ile birlikte ilk olarak gastrit belirtileri meydana gelecektir. Fakat hastaların ülseri oluşması sonucunda kişilerin ciddi rahatsızlık duyacak olduğu belirtileri ortaya çıkar. Ülser sonucunda hastalarda uyku düzeninde ciddi oranda azalma meydana gelecektir. Ağrı sebebiyle bu hastalarda gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Ayrıca gastritin ülser oluşmasında meydana gelmesi ile birlikte şu belirtiler ortaya da çıkması beklenmektedir:

 • Mide yanması;
 • Kusma;
 • Şiddetli ağrı;
 • Kusma sırasında kan gelmesi;
 • Kusma sonrasında rahatlama;
 • İştah kesilmesi;
 • Ani kilo kaybı meydana gelmesi;
 • Sürekli gaz şikayetleri;
 • Şişkinlik oluşması;
 • Sürekli olarak açlık;
 • Yemek yedikten sonra oluşan ağrı;
 • Sindirim sorunları.

Ülser görülmesi ile birlikte yaraların oluşması sonucunda mide kanaması sık sık görülecek ve kusma esnasında kan gelmesi ya da hastanın dışkısında kan görülmesi de oluşacak sorunlar arasındadır.

Hastalarda sonbahar ya da ilkbahar aylarında ülser oluşması ile birlikte belirtileri daha da yoğun olarak hissedilecektir.

Gastrit ve Ülser Nedenleri

Gastrit ve ülser hastalığının nedenleri arasında mide asiti oluşmasında çok büyük etken olmaktadır. Bunun dışında hastalarda Helicobacter pyloricus isimli bakteri sonucunda oluştuğu da bilinmektedir. Ayrıca hastaların kullanmakta olduğu NSAID tarında ilaçlar kronik gastrit ve sonucunda da mide ülserinin meydana gelmesine neden olacaktır. Kişilerin kullanmakta olduğu nikotin ve alkol ciddi oranda mideye zarar vermesi ile de bilinmektedir. Daha çok ülser oluşmasında kronik bir sorun olacaktır. Kronik gastrit gelişmesi ile birlikte kişilerin beslenmesine dikkat etmemeleri ve sigara ya da alkol kullanımı sonucunda midede yara oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca gastrit sonucunda ülser meydana gelmesinin nedenleri arasında şunlar görülmektedir:

 • Sağlıksız beslenme;
 • Fazla tuz kullanımı;
 • Besinleri çiğnemeden yutmak;
 • Sürekli aç kalmak;
 • Uykusuz kalmak;
 • Yorgunluk;
 • Stresli bir yaşama sahip olmak;
 • Hijyene dikkat edilmemesi.

Hastalık oluşması durumunda kişilerin çevresel faktörler çok etkili olduğu görülmektedir. Özellikle de stres yaşanması durumunda yoğun olan üzüntü ve sıkıntı sonucunda ülser oluşması da sıklıkla görülmektedir. Genetik faktörlerin de ülser gelişiminde etkili olacaktır. Hastaların yemeklerinde baharatlı yiyecekler vermesi, alkol tüketimi mide mukozasında sıklıkla hastalığın oluşmasında etkili olacaktır.

Gastrit ve Ülser Tedavisi

Ülser ciddi sorunlara yol açacak olan ve hastanın dikkat etmemesi durumunda komplikasyonlar meydana gelmesi ile birlikte mide kanseri meydana gelme riski bulunmaktadır. Hastalığın tedavisinin gerçekleşebilmesi için tanısı endoskopik yöntem kullanılarak tanısı konulacaktır. Hastalık meydana gelmesi ve gastrit sonucunda ülserin meydana gelmesi ile birlikte helikobakter pilori bakterisinin kan testi sonucunda pozitif oluşması ile birlikte bu bakterinin yok olması için mutlaka antibiyotik tedavisi en az 7 gün uygulanması gerekmektedir.

Ayrıca mide asit miktarının helikobakter pilori virüsünün çoğalmasına neden olacağından mide asit miktarının dengelenmesi için ilaçların da reçete edilmesi gerekmektedir.

Hasta beslenmesine dikkat etmelidir. Hastanın sigara tüketiminden uzak durması, alkol tüketiminden uzak durması ve yukarıda yazmış olduğumuz nedenleri de insanların hayatından çıkartarak yaşamını düzene sokması ile birlikte hastaların iyileşmesi görülecektir. Birçok kişilerin hastalığın ilerlemesi ve mide kanserinin oluşmasının nedenleri arasında ülser tanısı konulması ile birlikte dikkat etmemesi sonucunda mide kanserine neden olur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle