Eritematöz Pangastrit Oluşumu ve Tedavi Yöntemleri

Midenin iç çeperinde meydana gelen bir tür mide rahatsızlığı olan eritematöz pangastrit rahatsızlığının neden olduğu ve hangi tedavilerin gerçekleştirildiğine dair merak edilenler.

Eritematöz Pangastrit

Eritematöz pangastrit

Midede görülen rahatsızlıklardan birisi olan eritematöz pangastrit rahatsızlığı, mide içerisindeki çeper üzerinde ortaya çıkan iltihaplanma durumudur. Kelime bazlı olarak açıklandığı takdirde kızarıklık manasına gelen ‘eritematöz’, ‘pan’ Latince geniş ve kapsamlı ve ‘Gastrit’ mide içerisi iltihaplanması manaları bulunur. Bu şekilde midede sık görülebilen bu eritematöz pangastrit rahatsızlığının anlamı çok daha basit şekilde anlaşılabiliyor. Temel olarak söz konusu rahatsızlık, mide içerisinde bulunan ‘iç zar’ üzerinde yaşanan tahribat sonucunda kızarıklık yaşanması durumudur. Midede görülebilen bu rahatsızlığın ortaya çıkışı çok darklı nedenlere bağlı olarak görülebildiği gibi aynı zamanda da ortaya çok ciddi semptomlar çıkartır. Bu durumda mide rahatsızlıkları arasında doğrudan günlük yaşamı etkileyen ve yaşam kalitesinin ciddi seviyede düşmesine neden olabilecek rahatsızlıklardan birisi konumunda bulunmasına neden olur. Bu rahatsızlık, toplum genelinde çok sık görülen mide rahatsızlıkları arasında yer alır.

Aynı zamanda da rahatsızlığın en sık görültüğü yaş gribi yetişkinlerdir. Yetişkinlerde çok sık görülebilen bir mide rahatsızlığı olmasına karşın hem etkileri hem de nedenleri ile ilgili olarak toplumda yeterli bilinç olmamasından kaynaklı tedavisi için gerekli olan önemin gösterilmemesine neden oluyor ki bunun sonucunda da hastalığın ‘kronik’ bir duruma gelmesine yol açıyor. İlk evrelerinden itibaren eritematöz pangastrit rahatsızlığı tedavisi için gerekli olan işlemleri yerine getirmemek, kronik hale gelmesine neden olarak, ömür boyunca mücadele etmek zorunda kalınan bir rahatsızlık haline gelmesine neden olur. 

Eritematöz pangastrit rahatsızlığına ilişkin olan gerekli önlemlerin alınmaması ve tedavilerinin gerçekleştirilmemesi ilerleyen aşamada ülser oluşumuna yol açar.

Eritematöz Pangastrit Neden Olur?

Eritematöz pangastrit belirtileri

Midede sık görülen rahatsızlıklardan birisi olan eritematöz rahatsızlığının ortaya çıkışında birden fazla etken önemli rol üstlenebilmektedir. Buna göre günümüzde rahatsızlığın meydana gelmesine ilişkin olarak en somut ve en sık görülen nedenler arasında ilk sırada bakteriyel faktörler bulunur. Mide içerisinde ortaya çıkan/oluşan bakterilerin mide içerisindeki çeper ve zar üzerinde yaratmış olduğu aşındırma durumu çok kısa süre içerisinde bölgenin tahrip olmasına ve bunun sonucunda da kızarıklık yaşanmasına neden olur. Özellikle de midede sıkça görülen ‘Helicobacter pylori’ isimli bakteri pek çok mide rahatsızlığının oluşmasında etkili olur. Söz konusu bakterinin ağız yoluyla alındığı ve doğrudan mideye ulaştığı, burada gastrit başta olmak üzere pek çok mide rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olduğu belirlenmiştir. Bu bakterinin çocukluk yaşlarında vücuda alındığı ve uzun yıllar herhangi bir etki oluşturmadan beklediği ve bu süreç içerisinde de hem kendi salgıladığı toksinler hem de bunlara karşı midenin salgılarının midede zayıflığa neden olarak, hastalıklara açık hale gelmesine neden olduğu belirlenmiştir.

Aynı zamanda da rahatsızlığın nedenleri arasında akut nedenlerde bulunabilir. Bu rahatsızlığın meydana gelmesinde beslenme alışkanlıklarının da çok önemli bir etkisi bulunur. Bu noktada günümüzde yüksek seviyelerde gezinen alkol tüketim oranlarının da bu hastalığın sık görülmesinde önemli etkileri bulunur. Çünkü alkol tüketimi sonucunda alkolün mide iç yüzeyinde tahriş oluşumlarına neden olarak, rahatsızlığın ortaya çıkmasını sağlar. Aynı şekilde sigara da midede bulunan sinir hücrelerinin zarar görmesine neden olarak, hastalığın ortaya çıkışını ciddi seviyede tetikler.

Eritematöz Pangastrit Tanısı

Eritematöz pangastritin tanısı son derece basit bir şekilde koyulabilir. Özellikle de rahatsızlığın hastanın gündelik yaşantısını dahi olumsuz yönde etkileyen belirtiler ortaya koyması sonucunda tanısı belirtileri üzerinden etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. 

Eritematöz Pangastrit Belirtileri

Bu rahatsızlığın bazı vakalarda herhangi bir belirti ortaya koymadığına dikkat edilmesi belirtileri ile ilgili en önemli husustur. Bu yüzden de düzenli kontrollerin yaptırılması çok önemlidir. Ancak vakalarda genel olarak belirtiler görülür. Buna göre eritematöz pangastrit rahatsızlığının belirtileri arasında;

  • Karın bölgesinde çok rahatsız edici düzeyde şişkinlik,
  • Besinlerin zor hazmedilmesi ve hazımsızlık yaşanması,
  • Midede sık sık bulantı ve buna bağlı istifra edilmesi,
  • Midede şiddetli ağrılar ve sık sık yanma problemleri
  • Nadir olarak kan kusma,

gibi belirtiler bulunur. Bu belirtilerin görüldüğü hastaların en kısa süre içerisinde uzman doktora midesindeki problemin teşhisi ve tanısı için başvuru gerçekleştirmesi gerekir.

Eritematöz Pangastrit Tedavi Yöntemleri

Mide rahatsızlıklarında genel olarak ilaç, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması ve düzenli yaşam standartlarının oluşturulması üzerine tedavi uygulamaları bulunur. Bu rahatsızlıkta da aynı şekilde ilk evrelerde olan hastalarda midede rahatsızlık oluşturmayacak ve mideyi besleyecek niteliklerde beslenme alışkanlıklarının kazanılması, zararlı alışkanlıkların bırakılması ve ilaç ile bu uygulamaların desteklenmesi üzerine bir tedavisi söz konusu olur. Ancak çok şiddetli belirtileri ve şikayetleri olan hastalarda uzman doktor tarafından cerrahi ameliyat tedavisi değerlendirilir. Bu tedavilerde de günümüzde kansız ameliyat şeklinde de tabir edilen endoskopik teknik kullanılır. Bu teknikte uzman tarafından ağızdan mideye giriş yapılır. Özel ekipman ile hem mideden ve yemek borusundan görüntü alınır hem de gerekli müdahaleler kesik olmadan, kansız şekilde gerçekleştirilebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...

Yorum ekle