Ense Ağrısı ve Mide Bulantısı Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Enseden başlayan ağrı şikayetlerinin mide bulantısı ile olan ilişkisi ve bu gündelik yaşantıda ciddi olumsuz etkilere yol açan şikayetlerin tedavisi için kullanılan pratik ve doğal yöntemlerin açıklamaları.

Ense Ağrısı ve Mide Bulantısının Nedenleri

Ense ağrısı

 Modern toplum yaşamındaki en yaygın fiziksel problemlerden birisi de baş, ense ve boyun ağrılarıdır. Vücutta çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilen ense ağrısının vücut genelinde yaratmış olduğu baskı mide bulantısı yaşanmasına neden olabiliyor. Bu kapsamda da enseden gelen ağrı şikayetleri genel kapsamda belirli bir fiziksel sorunun etkisi ile olabileceği gibi aynı zamanda da çeşitli hastalıkların belirtisi olarak da yaşanabilir. Enseden gelen ve tüm boyun ve baş bölgesine yayılan ağrıların ve buna bağlı mide bulantısı sorunlarının yaşanmasının sebepleri pek çok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Enseden gelen ağrıların nedenleri temel olarak oturuş pozisyonlarından ya da boyun bölgesindeki bir zorlanmadan kaynaklı olabileceği gibi aynı zamanda da çeşitlik hastalıkların belirtisi de olabilir.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Enseden gelen ve boyunda şiddetli ağrıyla beraber ilerleyen şiddetli ağrılar ve ağrıların mide üzerinde oluşturduğu baskıdan kaynaklı mide bulantısı problemlerinin yaşanması açısından en sık görülen sebepleri arasında yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunur. Yüksek tansiyon son derece ciddi bir risk taşıyan rahatsızlık olması nedeni ile en kısa süre içerisinde uzman doktora belirtileri görüldüğünde başvurulması gerekir.

Migren

Anatomik yapı gereğince enseden başlayan ve boyunda ve aynı anda da başa doğru yayılan yoğun ve yüksek kapasitede ağrıların yaşanmasına ve tüm sinirler üzerindeki baskı oluşturmasından kaynaklı midede salınım hızının artmasına yol açarak midede bulantı, yanma ve ekşime gibi sorunların baş göstermesine yol açar. Bu gibi sebepler ile de yaşanan enseden gelen ağrılar ile bulantı sorunlarının ortaya çıkışı açısından son derece etkili ve çok sık görülen sebeplerden bir tanesi konumunda bulunur.

Boyun Kireçlenmesi

Enseden gelen ve tüm boyun bölgesine yayılan, çok rahatsız edici ağrılara yol açan boyun kireçlenmesi her noktaya yayılan sinirlerde, kaslarda oluşturduğu baskısı ile midede yanma ve bulantı sorunlarına yol açar. Özellikle de osteoartrit ve romatizmal artrit şeklindeki iki artrit türü nedeni ile boyun bölgesinde şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

Menenjit

Beyinde ve omurilik dokuları üzerinde ‘inflamasyon’ oluşturan bakteriyel enfeksiyon türü menenjit rahatsızlığı, midede etkili olarak bulantı problemlerinin meydana gelmesinde etkili olur. Her iki şikayetinde çok şiddetli şekilde yaşanmasına neden olan menenjit bu sorunların en önemli nedenleri arasında yer alır.

Boyunda Disk Kayması

Omurgadaki kemik segementlerinin aralığında yer alan kıkırdak disk reptürünün ve içerisinde bulunan jelin dışarıya doğru kayması durumu olan boyunda disk kayması sorunu hem enseden gelen ağrı şikayetlerine hem de midede bulantı problemlerinin yaşanmasına neden olabilir.

Stres

Modern toplum yaşantısı içerisinde çok yoğun şekilde yaşanan stres baskısı vücuttaki tüm sinirlerin ve kasların gerilmesine neden olur. Bu durumda stres kaynaklı olarak enseden gelen boyun ve baş ağrılarının ve aynı zamanda da midedeki zararlı ve asit salınımı hızının artmasına neden olarak midede bulantı sorunlarının çok yoğun şekilde yaşanmasına neden olabilir.

Ense Ağrıları ve Mide Bulantısı İçin Doğal Çözümler

Temel olarak enseden gelen ve tüm boyun ve baş bölgesini etkisi altına alan ağrı şikayetlerinin giderilebilmesi için mutlaka duruş pozisyonlarının düzeltilmesi ve kesinlikle bu bölgede zorlanmaya neden olabilecek hareketlerden kaçınılması gerekir. Yani genel kapsamda ensedeki ağrıların ve buna bağlı yaşanan mide bulantısı şikayetlerinin giderilebilmesi için mutlaka boyun ve ense bölgesinin hareketsiz olacağı bir dinlenme sürecine girilmesi gerekir. Vücutta sinirlerin gerilmesi ve kaslardaki yoğun baskı gibi faktörlerin enseden gelen ağrıların en popüler nedenlerinden birisi olması ve çeşitli rahatsızlıklar söz konusu olması durumunda dahi ağrının oluşmasında etkilerde bulunan söz konusu sorunun giderilmesi için sinirlerde gevşetici ve rahatlatıcı etkiye sahip olan tamamen doğal bitkilerde elde edilebilen bitkisel çaylar  şikayetlerin görüldüğü her zaman tüketilebilir.

Papatya Çayı

Hem vücuttaki sinirlerin rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olan hem de midedeki bulantı gibi pek çok sorunun giderilmesi açısından en etkili bitki çaylarından birisi de papatya çayıdır. Doğanın en önemli gevşetici çiçeği olan papatyanın içeriğinde bulunan temel bileşenler ve hoş kokusu gerginliğin alınmasına ve midedeki asit artışının durdurulmasına yardımcı olur. Papatyanın çiçek kısmında yapılabilen bu çayın hazırlanmasında;

  • Papatya bitkisi(5 gram).
  • Su (200 ml).

şeklinde malzemeler gerekir. Kaynatılan suyun bardağa alınmasından sonra içerisine papatya çayı ilave edilir ve iyice karıştırıldıktan sonra 5 dakika kadar demleme sürecine bırakılır. Bu demleme sürecinin sonunda da isteğe göre tatlandırmak amacı ile 1 çay kaşığı bal ilave edilerek, taze şekilde tüketilebilir. Günde 2 veya 3 bardak kadar papatya çayının içilmesi hem enseden başlayan ağrıların dindirilmesine hem de midedeki asidin düzenlenmesi ile bulantı sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Nane Çayı

Uçucu yağ oranı son derece yüksek olmasının dışında etkileyici ve keskin kokusu ile vücuttaki sinirlerin gevşetilmesi açısından en etkili bitkilerin başında gelir. Naneden elde edilecek bitki çayının herhangi bir rahatsızlık bulunmaması koşulu ile gün içerisinde 1 veya 2 bardak kadar tüketilmesi tavsiye edilir. Bu noktada nane çayını hazırlayabilmek için;

  • Nane (1 çay kaşığı/kuru).
  • Su (1 bardak).

malzemeleri gerekir. Suyun cezvede kaynatıldıktan sonra bardağa alınması ve içerisine bir çay kaşığı kuru nanenin eklenmesi ve birbirine iyice karışına dek karıştırılması gerekir. Daha sonra 10 dakika demlemeye bırakılır ve hemen tüketilebilir. Nanenin etkilerinden ensedeki ağrı şikayetlerine kesin çözüm sağlamak amacı ile yararlanabilmek için ıslatılmış bir bezin üzerine nane yağı dökülerek, buruna en yakın konuma koyulması gerekir. Bu şekilde içeriğindeki uçucu yağların vücuttaki sinirlerin gevşemesine ve baskının yok edilmesine yardımcı olur.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle