Boyun Fıtığının Mide Bulantısına Etkileri ve Nedenleri

Boyunda meydana gelen fıtık oluşumunun vücuttaki etkiler çerçevesinde mide bulantısına neden olup, olmayacağına dair açıklamalar. Boyun fıtığından kaynaklı mide bulantısı sorunlarına çözümler.

Boyun Fıtığı Midede Bulantı Yapar Mı?

Boyun fıtığı

Boyunda yer alan omurlarda ortaya çıkan tahribat neticesinde yaşanan boyun fıtığı sorunu, vücut genelinde çok ciddi etkiler oluşturur. Başta fiziksel eylemlerin yerine getirilmesinde kişinin kısıtlı hareket yapısına sahip olmasına neden olabilen boyun fıtığının vücutta oluşturabileceği pek çok farklı şikayette söz konusu olabilir. Boyunda bulunan 7 omurun arasındaki disklerde oluşan tahribat neticesinde yaşanan sağlık sorunu olan boyun fıtığı boyunda ve baş bölgesine yayılan şiddetli ağrı oluşumlarına neden olur. Bu durumda vücutta ciddi düzeyde zorlanmaya ve salınımların daha hızlı hale gelmesine neden olur. Genel olarak boyun fıtığı belirtileri arasında yer alan boyun bölgesindeki şiddetli ağrılar, midede bulantı yapar. Bu nedenle de boyundaki fıtık sorunu ağrıyla birlikte mide bulantısı yapar.

Bu gibi faktörlerde boyun fıtığının belirtileri arasında ağrı ve mide bulantısı sorunlarının ilk sırada yer almasına yol açar.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyundaki omurların zarar görmesi neticesinde yaşanan boyun fıtığı sorunu, gündelik yaşantıyı doğrudan etkileyen sorunlardır. Boyun hareketlerinin sınırlanmasına yol açmasının dışında belirtileri arasında şiddetli boyun ve baş ağrıları ile birlikte mide bulantısı şikayetleri de yer alır. Ancak boyun fıtığında tanılama işlemleri doğrudan bu iki belirti üzerinden gerçekleştirilmez. Çünkü boyundaki fıtık sorununun vücutta oluşturduğu baskı ve anatomik yapıda oluşturabileceği sorunlar ve sınırlamalar daha ciddi şikayetlerinde yaşanmasına neden olabilir. Buna göre boyunda yaşanan fıtık sorunun belirtileri arasında;

 • Boyunda rahatsız edici batma ve kasılma hissi oluşumu.
 • Kol ve el uyuşması.
 • Fiziksel hareketlerin yavaşlaması ve kısıtlanması.
 • Baş dönmesi.
 • Kulak çınlaması.
 • Boyunda kitlenme.
 • Denge sorunları.

gibi şikayetlerde yer alır. Bu gibi belirtiler, boyundaki fıtığın tanısı açısından önemli düzeyde belirleyici etkiler teşkil eder.

Boyun Fıtığı Nedenleri

Boyunda ortaya çıkan fıtık sorunları, 21. yüzyıl dünyasında özellikle ofis çalışanları açısından çok ciddi bir risk teşkil eder. Masa başında uzun saatler çalışma gerçekleştirilmesi sonucunda boyunda fıtık oluşumu görülebilir. Bunun dışında boyun fıtığının nedenleri arasında spor aktivitelerinin düzenli olarak yapılmaması da yer alır. Çünkü bu gibi vücutlarda yaşanan esneklik kaybı en basit ani hareketlerde dahi boyun bölgesinde zorlanmalara neden olarak fıtığın meydana gelmesine sebep olur. Çok ağır yüklerin kaldırılması ile de boyunda oluşturabilecek zorlanma ve baskı omurlarda tahribata neden olarak, fıtık başlangıcına neden olabilir. Bu yüzden boyunda zorlanmaya yol açmamaya ve düzenli spor egzersizleri ile hem tempoya hem de esnekliğe her zaman hazır durumda kalmasını sağlamak çok önemlidir.

Boyun Fıtığında Mide Bulantısı Tedavisi

Boyundaki fıtık nedeni ile oluşan ağrı sonucu vücuttaki tüm kas ve sinirlerin gerilmesi midede tahribata neden olur ki özellikle mide asidite seviyesinin artışı mide bulantısı sorunlarının meydana gelmesine neden olur. Bu çerçevede de midede ortaya çıkan bulantı sorunlarının tedavisi için bu gibi durumlarda mutlaka öncelikli olarak boyundaki fıtık sorununun tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Her ne kadar mideye iyi gelen ve midedeki bulantıyı baskılayıcı nitelikli doğal kürler ve bitkisel çaylar bulunuyor olsa da bunlar sadece midedeki bulantıyı baskılayacak ve geçici bir çözüm sağlayacaktır. Bu yüzden de boyun fıtığı tedavisinin en kısa süre içerisinde olunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler

Midedeki bulantıyı hafifletebilmek ve yok edebilmek için doğada bulunan bitkilerden faydalanılabilir. Asit içeriği bulunmayan ve midede bulantıya neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırabilmeye yardımcı olacak bitkiler bulunuyor. Bu tip bitkiler arasında;

 • Papatya.
 • Rezene tohumu.
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler.
 • Asit içermeyen meyveler.
 • Lifli gıdalar.
 • Nane.
 • Bal.
 • Zencefil.

gibi doğal ögeler yer alır. Bu bitki ve doğal ürünlerin tamamen taze şekilde ve kesinlikle besin değerlerini kaybetmelerine neden olabilecek pişirme yöntemleriyle ve baharat gibi ilave katkılar ile tüketilmemesi gerekmektedir. Bunun için bitki çayı, doğal kür ya da haşlama gibi teknikler ile hazırlanarak düzenli şekilde tüketilmesi midedeki bulantı sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyunda ortaya çıkan fıtık sorunun tedavisinde günümüzde uzmanlar tarafından ağırlıklı olarak ‘fizik tedavi’ uygulamaları tercih edilir. Genel kapsamda fiziki hareketlerin sınırlı olması gibi etkenler nedeni ile ortaya çıkan bu fıtık sorununun giderilebilmesi için uzman fizyoterapist tarafından vücuttaki güncel duruma göre hazırlanacak fizik tedavi egzersizlerinin düzenli şekilde yerine getirilmesi gerekir. Böylelikle boyundaki fıtık oluşumunun tedavisi sağlanabilir. Ancak çok ilerlemiş ve hastanın gündelik yaşantısını önemli oranda sekteye uğratabilecek niteliklerdeki fıtık oluşumlarının tedavisi için cerrahi operasyon gerçekleştirilebilir. Yine de bu tip cerrahi operasyonlar temel olarak nadir şekilde tercih edilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle