Böbrek Ağrısı ve Mide Bulantısı Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Vücut mekanizmasında önemli bir görevi bulunan böbreklerde oluşan sorunlar korkunç ağrılara ve beraberinde mide bulantıları ve kusmalara neden olabilmektedir.

Böbrek Ağrısının Mide İle İlişkisi

Böbreklerin vücut içinde ana görevi; bir insanın normal ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için gereken besin ve atık sisteminin kimyasal hoeostaziyi işeme süreci boyunca düzenlemektedir.

Vücut mekanizmasında iki omur ile bel arasında yer alan böbrekler aynı zamanda bu mekanizmadaki zararlı materyallerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Böbreklerde meydana gelen sorunlar, bilhassa böbrek taşları; sırtta, belde, kasıkta, karın bölgesinde şiddetli ağrılara neden olabileceği gibi mide bulantılarının da oluşmasına vesile olmaktadır. Özellikle böbreklerde oluşan taşlar; hastaların yoğun bir şekilde mide bulantıları ve ağrıların sahibi olmasına zemin hazırlamaktadır.

Böbrek taşları, idrarda; oksalat, kalsiyum, ürik asit gibi maddelerin birikmesine bağlı olarak oluşmaktadır.  Bütün bu maddeler birikip kümeleşerek kristalleşir ve böbreklerin içine çöker. İlk olarak sırt ağrısı belirtisi ile ortaya çıkan bu taşların düşürülmesi sırasında vücudun verdiği savaşta, şiddetli mide bulantıları ve kusmalar meydana gelebilmektedir.

Böbrekler vücut mekanizmasındaki zararlı maddeleri dışarı atarken bir filtre görevini üstlenir. Aynı zamanda vücutta sıvı dengesinin düzenlenmesi ile sorumlu olan bu önemli organda oluşan taşlar veya diğer rahatsızlıklar; görevlerini gerektiği gibi yapmasına engel olmaktadır.

Böbreklerde farklı nedenlerin etkisiyle oluşan taşlar; ilk olarak şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Nadir durumlarda bu taşlar herhangi bir ağrı oluşturmadan direk olarak böbreklerin iflas etmesine de neden olabilmektedir. Kasıkta, yanlarda ve sırtlarda oluşan bu şiddetli ağrılar hastada mide bulantılarına ve kusmalara neden olacak kadar şiddetli ve kıvrandırıcı bir seviyede oluşmaktadır. Bu durumda oluşan mide bulantısının ana nedeni; bağırsaklardaki sinirlerle böbreklerin ağrılarını taşıyan sinirlerin arasında bulunan bağdır. 

Belirtileri

Böbrek ağrıları ve mide bulantıları genellikle böbreklerde oluşan taşa bağlı oluşsa bile bazı durumlarda kötü tablolar çizebilecek olan ciddi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bilhassa böbrek ağrılarına mide bulantısı ve kusma da eklendiğinde, böbreklerde oluşan böbrek yetmezlikleri, kumlar, taşlar, iltihaplar ya da zehirlenme gibi bir durumun varlığı gündeme gelebilmektedir.

Bu ağrıların sonucunda kusma ve mide bulantısı varsa vücudun artık onarılmaya başladığı veya sorunun tedavi olma yoluna gidildiği yolunda saptamalarda mevcuttur. Şöyle ki; ağrıların kaynağı eğer böbrekte oluşan taşlara bağlıysa; bu taşların düşmesi esnasında mide de bulantı ve kusma oluşabilmektedir. Böbrek ağrıları ve kusmanın en yaygın karşılaşılan belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ağız içinde amonyak tadının oluşması
 • Baş ağrıları
 • Mide bulantıları ve paralelinde oluşabilen kusmalar
 • Yorgunluk, halsizlik ve uyuşukluk hissedilmesi
 • Ödem oluşması
 • ishal
 • Sırtta, kasıklarda ve karın bölgesinde ortaya çıkan şiddetli ağrılar
 • İdrarın renginde oluşan değişiklik
 • Ciltte oluşabilen döküntüler

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Böbrek ağrısı ve mide bulantısı sorunu karşısında uygulanan tedavide iki yöntem izlenmektedir. Bunlardan birisi taşların oluşmasına neden olan koşulun saptanarak ortadan kaldırılması, diğeri ise böbreklerdeki taşların yok edilmesi yani hastanın bu taşları düşürmesinin sağlanmasıdır.

Böbrek ağrısı ve mide bulantısının temelini oluşturan böbrek taşları konusunda uygulanacak olan tedavide ilk olarak ilaçlar gündeme girer. Genel olarak ağrı kesici ve taşlar nedeniyle böbreklerde oluşan iltihapların tedavi edilmesine sağlayan ilaçlarla tedaviye başlanır.

Tedavinin yöntemini etkileyen; taşın büyüklüğü, çeşidi, konumu ve hastanın durumu gibi bir takım unsurlar bulunmaktadır. Böbrek ağrısı ve mide bulantısı sorununun tedavisi sırasında ve tedaviden sonra hastanın bol sıvı tüketmesi ve beslenmesi konusunda azami dikkat göstermesi önemli rol oynamaktadır.  Bazı durumlarda ilaç tedavisinin işe yaramaması, taşın büyük olması gibi sorunlarda lazerle taşın kırılması veya cerrahi müdahalelerle tedavi yöntemi de gündeme gelebilmektedir. 

İyi Gelen Şeyler

Böbrek ağrıları ve mide bulantıları konusunda evde yapılacak tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemlere başlamadan önce böbreklerin temizlenmesini sağlamak amacıyla bol miktarda su tüketmek, böbreklerin sıcak tutulmasını sağlamak, yürüyüşler yapmak, tuzu azaltmak gerektiği konusuna azami dikkat edilmesi gerekmektedir.

Böbrek ağrıları ve mide bulantılarının tedavisinde uygulanabilecek iyi gelen şeylere şu örnekleri verebiliriz:

Dulavrat Otu

 • Dulavrat otu kökü ve yaprakları
 • 200 ml kaynar su

Dulavrat otunu toz haline gelene kadar iyi bir şekilde döverek öğütülür. Kaynar suyun içine bir miktar dulavrat otu atılır ve on veya on iki saat boyunca dinlendirilir. Daha sonra süzülür.  Tortularından ayrılır ve suyu içilir.

Mısır Stigmaları

 • Üç yemek kaşığı mısır stigması
 • Bir litre kaynar su

Bir litre kaynar suyun içerisine üç yemek kaşığı mısır stigması atılır. Kısık ateşte yarım saat civarında kaynatılır. Daha sonra soğutulan karışım günde üç kez birer çay bardağı olarak içilir.

Peygamber Çiçeği

 • Bir çorba kaşığı kurutulmuş peygamber çiçeği otu
 • Bir bardak kaynar su

Peygamber çiçeği otunu bir bardak kaynar suyun içine atın on dakika bekletip süzerek içinKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle