Ameliyatsız Mide Küçültme Yöntemleri ve Doğal Çözüm Yolları

Kilo sorunlarından kurtulmak için yapılacak mide küçültmeleri ameliyata gerek olmadan sadece beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişiklikler ve egzersizlerle mümkün olmaktadır.

Ameliyatsız Mide Küçültme Yöntemleri

Özellikle ilk bahar yaz aylarında karın ve çevresinde birikmiş olan yağlar pek çok insanın kabusu haline gelmiş durumdadır. Genel olarak bu sorunu çözmek için şok diyetler, ağır spor çalışmaları denense de bu konuda asıl ve kalıcı çözüm yolu midenin daha küçük bir kapasiteye sahip hale getirilmesidir.

Midenin küçülmesi denildiği zaman akla ilk olarak gelen bariyatik ismi verilen cerrahi müdahalelerle midenin bir kısmını alınması veya bilinen ismiyle mide küçültme ameliyatlarıdır. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar midenin küçülmesinin için cerrahi müdahalelerin şart olmadığını kanıtlamıştır. Yemek yeme konusunda yapacağınız düzenlemeler ve bir takım spor hareketleri sayesinde midenin küçülmesi, midede bulunan yağların yok edilmesi mümkün olmaktadır.

Mide yemek yeme alışkanlığına bağlı olarak küçülüp genişleyebilme özelliğine sahip olmaktadır. Diğer bir deyişle az yemek yenildiğinde mide küçülüp bir süre içinde daha az yemek ile doygunluk hissi yaratırken; çok yemek yendiğinde ise midenin genişleyip doyma kapasitesinin artacağı kesin olarak ortaya çıkmış bilimsel bir gerçektir.

Mide yemek yeme sırasında doldukça genişlemeye başlar. Bu dolum kapasitesinin yüzde yetmişini kapsadığında mide doygunluk hissini beyne iletmeye başlar. Bu da ortalama olarak yirmi dakika civarında bir süre almaktadır. Bu nedenle mide küçültmek isteyenlerin yavaş bir şekilde yemek yemesi önerilmektedir. Bunun yanında farklı egzersizlerle sayesinde hem midenin küçülmesini sağlayabilir hem de mide ve karın çevresindeki yağların erimesine yardımcı olacaktır.

Doğal Yöntemler

Günümüzde kilo sorunları pek çok insan açısından risk haline gelmektedir. Kilo almaya neden olan çok farklı nedenler bulunmaktadır. Bu nedenler arasında hormonel vücut yapısı, genetik kodlamalar, metabolizmanın performansı, yemek yeme alışkanlıkları, yaşanılan bölgeye ait olan yemek kültürü, psikolojik olarak gösterilen reaksiyonlar, hareketsizlik gibi çok farklı unsurlar bulunmaktadır. Kilolar görsel ve psikolojik açıdan sorun teşkil etmesinin yanında sağlık konusunda da farklı sorunlar yaşanmasına neden olur.

Kilo sorunlarından kurtulmak için mide küçültme yolunda yapılan çalışmalar oldukça popüler olmaya başlamıştır. Bilinenin aksine mide küçültmek için ameliyatsız çözüm yolları da bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en kesin sonuç verenlerse beslenme alışkanlıklarının değişmesini sağlayan doğal yöntemlerdir:

Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirme

 • Öğünlerinizi atlamadan hatta ara öğünleri de değerlendirerek sık bir şekilde yemek yeme alışkanlığı kazanmaya çalışın. Öğünlerde mümkün olduğu kadar az yemeye özen gösterin
 • Akşamları saat 19:00 dan itibaren yemek yemeyin
 • Kahvaltılar en önemli öğün olup kesinlikle atlanması gerekmektedir. Kahvaltı esnasında tahıl içeren ekmekler yenmeli beyaz ekmekten kesinlikle uzak durulmalıdır. Kahvaltı sırasında mutlaka haşlanmış ya da yağsız yumurta ve peynir tüketilmelidir.
 • Öğünlerden önce mutlaka bir bardak ılık su içmeye özen gösterilmelidir. Bir bardak su aynı zamanda midenin dolmasına sebep olacak buna paralel olarak daha az oranda yemek yenilecektir.
 • Lokmaların mümkün olduğu kadar küçük olmasına özen gösterin ve uzun bir şekilde iyice çiğneyin. Yemek sırasında asla acele etmeyin.
 • Psikolojik problemler veya yaşanan depresyonlar insanı yemek yemeye iter. Bu konuda dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
 • Ara öğünleri mutlaka ana öğün arasına yerleştirin. Bu şekilde hem mide küçülmesine destek olacak hem şekerde meydana gelen düşüşlere bağlı olarak yaşanacak sorunlarına önüne geçilecektir.
 • Kola, gazoz gibi asit oranı yüksek olan içecekler midede genişlemeye neden olacaktır. Uzak durmanız gerekmektedir.
 • Bulgur ve türevlerini suyla karşılaştığı anda şişmeye başlayan besinlerdir. Bu tür yiyeceklerin tüketilmesini mümkün olduğu kadar aza indirmeye gayret edin.
 • Bol yeşillik ve lif içeren gıdalar tokluk süresinin artmasına neden olmaktadır.
 • Protein açısından zengin olan besinler hem yağların yakılması konusunda hem de kasların korunması konusunda büyük destekler vermektedir bu nedenle beslenme listenizde sıklıkla yer verilmesi önerilir.
 • Su mide küçülmesi konusunda oldukça önemlidir. Bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.
 • Yeşil çay kalori yakmaya yardımcı olur. Metabolizmanın hızlanması konusunda da önemli destekler vermektedir.
 • Sabahları kalkar kalkmaz herhangi bir şey yemeden önce içinde bal ve limon suyu bulunan bir bardak ılık su içilmesi gerekmektedir.
 • Beslenme düzeni yanında yapılacak bir takım egzersiz hareketleri de mide küçültülmesi ve yağların eritilmesi konusunda olumlu katkılar sağlamaktadır.

Egzersizler

Fazla yorucu olmayan bir egzersiz programı sayesinde mide küçültme konusunda geçen süreci kısaltabilirsiniz. Yani kısaca egzersizler yöntemiyle, spor yaparak midenin küçülmesini sağlayabiliriz.  Bu egzersizler sırasında bir diyet listesi uygulanması gerekmektedir.

Bu egzersizler sırasında odaklanacağınız noktalar periton kısımlarda yer alan kas dokuları olmaktadır. Her gün düzenli olarak yirmi dakika yapacağınız egzersizler mide küçültmesi konusunda mükemmel sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda yapılacak egzersizleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Mekik hareketleri
 • Ters mekik hareketleri
 • Çapraz mekik hareketleri
 • Esneme egzersizleri

Mide Küçülten Bitkisel Kürler

Mide küçülmesine yardımcı olan bitkisel kürlere şu şekilde örnekler verebiliriz:

Karahindiba Kürü

 • Bir tutam karahindiba otu
 • Bir tutam maydanoz (sapları ayıklanmadan)
 • Bir tutam nane yaprağı
 • Bir çay kaşığı dereotu tohumu

Bir litre kaynamış suda bütün karışımlar eklenerek dört saat civarında bekletilir. Hazırlanan bu kür her sabah aç karnına bir bardak içilir.

Dulavratotu Kürü

 • İki çay kaşığı dulavrat otu
 • Bir bardak kaynar su

Kaynar suya atılarak demlenen dul avrat otu soğuduktan sonra yemek arasında içilir. Tok tutmasının yanı sıra az yemek yedirmesi ve mide küçülmesine yardımcı olması bu kürü ön plana çıkarmıştır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle