Adet Gecikmesi Mide Bulantısına Neden Olur Mu? Çözüm Yöntemleri

Bayanların fizoylojik özellikleri çerçevesinde yaşamları boyunca karşı karşıya kaldıkları adet dönemi ile ilgili önemli sorunlardan birisi adet gecikmesi sorunun mide bulantısına neden olmasının sebepleri

Adet Gecikmesi Mide Bulantısına Neden Olur Mu?

adet gecikmesiBayanların vücutlarındaki üreme sistemi dahilinde her ay düzenli periyotlarda yaşanan ve kadınlar açısından çok ciddi şikayetlerin yaşanmasına neden olabilen adet dönemi, tamamen olağan bir süreçtir. Adet dönemine ilişkin olarak yaşanabilecek periyottaki sorunlar çeşitli şikayetlerin yaşanmasına neden olur. Adet gecikmesi durumu çok sık karşı karşıya kalınabilen bir kadın cinselliği durumu olurken, bayanlar için ilk sebep olarak hamilelik düşünülür. Ancak adet gecikmesinin yaşanmasının pek çok sebebi bulunabilir. Adet gecikmesinin belirtileri şeklinde değerlendirmeler, olağan adet dönemi şikayetlerinin ve kanamasının ortaya çıkışı gösterilebilir. Bununla birlikte adetten önce yaşanmaya başlanan mide bulantısı şikayetleri adet gecikmesi yaşanması durumunda da çok ciddi seviyede yaşanabilir. Adet gecikmesinde mide bulantısı sorunları yaşanabilir.

Bu gibi faktörlerin dışında olağan şekilde adet gecikmesi olur mu sorusunun yanıtı da olumludur. Yani günümüzde adet gecikmesinin nedenleri arasında;

 • Stres.
 • Çalışma koşulları.
 • Doğum kontrol hapları ve hormon ilaçları.
 • Emzirme.
 • Spor ve egzersiz hareketlerinin çok aşırı yapılması.

gibi hususlarda yer alır. Bu hususlar ile karşı karşıya kalınması durumunda adette gecikme yapar ve midede bulantı sorunlarının çok şiddetli yaşanmasına neden olur.

Adet Gecikti Hamile miyim?

Adet gecikmesinde midede bulantı yaşanmasının pek çok farklı nedeni bulunabilir. Bunların başında da hamilelik ilk sırada yer alır. Adet gecikmesinden dolayı mide bulantısı gibi şikayetler yaşayan kişiler hamilemiyim sorusunun gündeme gelmesine neden olur. Ancak bu sebep ile hamilemiyim sorusunun yanıtı kesin olarak olumlu olmaz. Hamilemiyim sorusunun yanıtı olumsuz olması durumunda adet gecikmesine neden olan diğer etkenlerin göz önünde bulundurulması ve gerekli araştırmaların gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur.

Adette gecikme yaşanmasının nedenleri arasında soğuk algınlığı gibi çeşitli enfeksiyonal ve bakteriyel etkenlerde yer almaktadır. Adet olmadan önce başlayan midede bulantı sorunu adetin gecikmesi ile birlikte çok şiddetli hale gelir. Çünkü bu süreç içerisinde hormon değişiminin tüm vücutta çok yüksek seviyede yaşanması ve buna bağlı olarak kanda seviyesinin artışının yaşanması sonucunda midede bulantı çok daha yoğun şekilde yaşanabiliyor. Bu yüzden de adet gecikmesinden dolayı yaşanabilen mide bulantılarına karşı mutlaka doğal ve bitkisel ürünler ile çözüm oluşturulması gerekir.

Adet gecikmesinin 10 günden daha uzun olması durumunda mutlaka hormonal ya da vajinal bölgede veya üreme sisteminde çeşitli sağlık sorunlarının yaşandığına ilişkin somut bir belirti niteliği taşır. Bu gibi 10 günden uzun adet gecikmesi ve buna bağlı başta mide bulantısı olmak üzere yaşanan tüm şikayetlere ilişkin jinekoloji uzmanına başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Adet Gecikmesi ve Mide Bulantısı İçin Çözüm

Adette gecikme ve buna bağlı yaşanan mide bulantısı sorunlarının giderilebilmesi için öncelikli olarak gecikmeye neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekliliği bulunur. Bu kapsamda da adette yaşanan gecikmelerin önlenebilmesi için stresten uzak, tamamen sağlıklı ve doğal bir beslenme ve yaşam tarzının benimsenmesi gerekliliği bulunmaktadır. Adette gecikmeye neden olan etkenlerden birisi olan stresten uzak durulması ve bununla birlikte vücuttaki fazla kilolardan hızlı şekilde kurtulmak da adette yaşanan bu program sorunlarının giderilmesine ve düzenli şekilde bu sürecin yaşanabilmesi sağlanabilir .Bu şekilde gecikmesine bağlı olarak yaşanabilecek şikayetler ile birlikte yaşam planlamalarında da sürprizler ile karşı karşıya kalınmasının önüne geçilebiliyor.

Adette gecikmeye doğum kontrol hapları gibi çeşitli ilaçlarında yol açabiliyor olması nedeni ile mide bulantısı gibi yan etkilerinin bastırılabilmesi için hemen ilaç kullanımının tercih edilmemesi önerilir. Bu yüzden de mideye iyi gelen ve midedeki bulantı sorunlarını bastıracak;

 • Yağsız hamur işi besinler.
 • Muz.
 • Papatya çayı.
 • Elma sirkesi.

gibi besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Bu kapsamda da mideye iyi gelecek bitkiler ile hazırlanacak kürler ile hem midedeki bulantıyı baskı altına alabilmek hem de adet sürecinin düzenli bir periyot haline getirilebilmesi sağlanabiliyor.

Papatya Çayı

Papatyanın midede ve kadın üreme sistemi üzerinde sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri bulunduğundan adette gecikmeye bağlı yaşanan mide bulantılarının giderilmesi açısından son derece önemli etkileri bulunur. Papatya çayının hazırlanması için gerekli olan malzemeler ise;

 • Su (1 bardak).
 • Papatya çiçeği (1 çay kaşığı).

şeklindedir. Bu malzemeler ile önce 1 bardak suyun iyice kaynatılması ve ardından ocaktan alınarak, içerisine papatya çiçeği ilave edilmelidir. İlave edilen papatya çiçeğinin iyice karıştırılması gerekir. Nefasetini vermesinin ardından 5 dakikalık bir demleme sürecine bırakılır. Demleme süreci tamamlandıktan sonra ise fazla soğutulmadan taze şekilde içilir. Böylelikle midedeki bulantının baskı altına alınması sağlanabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle