Reflü Ağrısına İyi Gelen Doğal Ağrı Kesici Yiyecekler ve Kürler

Reflü ağrısının oluşması ile birlikte kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Bu ağrının oluşmaması için tüketmeniz gereken besinler ve ağrı olunca geçmesi için yapacağınız bitkisel kürler.

Reflü Ağrısı

Reflü Ağrısı

Mide ve yemek borusunun birleştiği noktada bulunan kapakçığın tam olarak kapanmaması ve görevini yerine getirememesi sonucunda reflü meydana gelecektir. Reflü oluşması durumunda hastanın reflü ataklarının olmaması için dikkatli olması gerekmektedir. Kapakçığın esnekliğini kaybetmesi neticesinde yiyeceklerin yemek borusuna geri kaçarak ağza gelmesi ile sonuçlanacaktır. Bu durum ses kısıklığının olmasına, kötü bir ağız kokusuna neden olacağı gibi öksürük ve nefes problemlerini de beraberinde getirecektir. Fakat hastaların en sıklıkla reflü oluşması neticesinde şikayetleri arasında ağrı ve yanma olmaktadır. Ağrının ve yanmanın oluşması durumunda hastalarda göğüslerine ve sol kollarına yayılacak olan bu ağrının kalp krizi belirtisi olmasından dolayı kişi büyük bir korkuya kapılacaktır. Hastanın beslenmesine dikkat etmesi ve stresten uzak durması ayrıca sigara ve alkol kullanmaması sonucunda reflü ağrısı meydana gelmeyecektir.

Asit salgılanmasını dengelemek amacıyla kişiler reflü hastalığına iyi gelecek besinler tüketmesi çok önemlidir.

Reflü Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Kişilerin tüketecek olduğu gıdalar hazmı kolay olan sindirim sisteminin zorlanmamasına neden olacak gıdalar olmalıdır. İyi gelecek olan gıdalar arasında hayvansal proteinlerden daha çok, bitkisel protein içeren gıdalar bulunmaktadır. Bunun için kuru fasülye ya da nohut tarzında olan ve lif açısından zengin olan mercimek her zaman için reflü hastalarına tavsiye edilerek hastaların reflü ağrısı şikayetinin oluşmamasını sağlayacaktır. Lif bakımından yoğun olan ve zengin olan meyvelerin ya da sebzeleri hasta diyet listesine eklemesi sonucunda reflü oldukça azalacak ve kişinin yaşam kalitesinde de artma olacaktır.

 • Yulaf ezmesi;
 • Makarna;
 • Patates;
 • Beyaz lahana;
 • Anason yağı;
 • Muz;
 • Balık;
 • Kepek;
 • Esmer pirinç;
 • Haşlama tavuk göğsü.

Ceviz her zaman için mide sağlığına faydalı olan ve reflü oluşması durumunda atakların geçirilmesi ve hastanın ağrısının oluşmasını engelleyecektir. Kimyon tarzında olan ve gaz yapmayan baharatların her zaman için reflü ağrısına da iyi gelmesi ile bilinmektedir. Yapacak olduğunuz brokoli salatası ya da havuç mide sağlığı için iyi olacağından hastaların tüketmesi durumunda atakları geçirmesine neden olmayacaktır. Omega 3 yağ asidi alınması ve gerekli olan vitaminin ya da minerallerin istenilen miktarda alınması çok önemli olacaktır. Kişilerin yemek yaparken yağ kullanımını olabildiği kadar sınırlandırması gerekiyor. Salata sosu tarzında sosların tüketmekten kaçınmalısınız.

Hastaların gün içerisinde bol sıvı tüketmeleri, mide ağrısının oluşmasına neden olacak kadar çok yemek tüketmemeleri reflü ataklarının oluşmasını engelleyecektir.

Kişilerin reflü şikayetlerinin başlaması durumunda hemen soğuk süt içmeleri gerekiyor. Gün içerisinde mutlaka çiğ patates tüketmeleri mide asidinin azalmasında etkili olur. Tüketecek oldukları yiyeceklerin yanma yapması durumunda 1 tane elma yemesi asit salgılanmasında etkili olur. 

Reflü Ağrısı İçin Bitkisel Kürler

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi;
 • 200 gram su.

Elma sirkesi doğal olması nedeniyle kişilerde 200 gram suyun içerisine doğal elma sirkesi katarakt aç karnına içmeleri sonucunda reflü sonucunda oluşacak şiddetli ağrının yok olmasında etkili olur. Sizlerde asit dengesini normal olmasını istiyorsanız elma sirkesi suyunu ağrılarınız olmaya başladığı zamanda içmeniz durumunda kısa süre içerisinde ağrı gidecektir.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı papatya çayı;
 • 1 su bardağı su.

Papatyanın sakinleştirici özelliği olduğu gibi aynı zamanda da ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle de midenin reflü sorunu olduğu zamanlarda kişilere tavsiye edilen papatya çayı için kullanacak olduğunuz kurutulmuş papatyanın küçük papatya türü olan kır papatyası olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kaynamakta olan suyun içerisine atılarak 2 dakika boyunca kaynatılır. Su soğuması ile birlikte süzme işlemi gerçekleştirilir ve reflü ağrısı meydana geldiği zaman içilmelidir.

Karbonat Suyu

 • 1 çay kaşığı karbonat;
 • 1 çay bardağı su.

Uzun yıllardır reflü ağrısı oluşmaya başladığı zaman, bu ağrının yok olması için ve reflü sağlığına da iyi gelecek olan karbonat suyu içilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun için hastaların tavsiye edilecek olan 1 çay kaşığı karbonat ılık suya atılarak çözülmesi için karıştırılır. Sonrasında ağrı olduğu zaman 1 çay bardağı miktarında içilmelidir. Karbonat suyunun çok sık içilmesi sağlığa zararlı olduğu unutulmamalıdır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle