Sinüzit ve Mide Bulantısı İlişkisi Nedir? Bulantı Sorunlarına Çözümler

Toplumda sık görülen rahatsızlıklarda sinüzitin vücutta yarattığı belirtileri ve etkileri arasında mide bulantısı bulunur mu? Sinüzit nedeniyle mide bulantısı için tercih edilebilecek doğal çözüm yöntemleri.

Sinüzit Mide Bulantısı Yapar Mı?

Sinüzit ve mide bulantısıSinüzit hastalarının mide bulantısı yaşaması nedeni ile mide bulantısı ile bağlantısının olup, olmadığı merak edilir. Sinüzit rahatsızlığı yapılan araştırmalara göre akut ve kronik olmak üzere iki farklı tiptedir. Akut sinüzit soğuk algınlığı temelli geçici tipte olurken, kronik süreklilik teşkil eder ve ciddi belirtileri bulunur. Her iki sinüzit tipinde de sinüzitin vücutta oluşturduğu etkiler mide bulantısı yapar. Akut sinüzit tipinde soğuk algınlığı temeli söz konusu olduğundan bu tip bir üşütme midede bulantı yapar. Bu yüzden de her iki tipte bulantısı yapar ve vücutta daha farklı şikayetlerinde yaşanmasına neden olabilir.

Sinüzit rahatsızlığı farklı hususlar ile mide bulantısı yapar. Yani sinüzit rahatsızlığı bulunan hastalarda, bu rahatsızlığın en belirgin belirtileri başında baş ağrısı gelir. Vücutta yaşanan baş ağrısı vücutta sinir ve kasların gerilmesine neden olurken doğrudan mide bulantısı yapar. Bunun dışında sinüzitin yol açmış olduğu akıntı da midede uygun olmayan doku ve yapıların yer almasına neden olarak, midedeki uygun olmayan salınımın yaşanması sonucunda midede bulantıya neden olur. Sinüsler ve burunda bu tepkimeye ilişkin olarak geniz akıntısı oluşturur. Bu geniz akıntısının kokusunun son derece rahatsız edici olması ve yoğun yapıya sahip olması midede bulantı yapar.

Sinüzit rahatsızlığı kaynaklı yaşanan midedeki bulantı problemleri uzunluk ve şiddet yönünden kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir.

Sinüzit Nedeniyle Mide Bulantısı İçin Doğal Çözümler

Sinüzitin vücutta yaratmış olduğu etkilerin belirlenerek, bunlardan hangisinin mide bulantısını tetiklendiğinin belirlenmesi gerekir. Daha sonra bu ana unsurun yok edilmesi ve bunun etkisiyle midede oluşan bulantıya iyi gelecek doğal ve bitkisel çözümlerin tercih edilmesi gerekir. Bunun içinde sinüzitin etkisi ile yaşanan baş ağrısının giderilmesi gerekir. Çünkü baş ağrısı midede bulantının yaşanmasını tetikler. Baş ağrısı ve mide bulantısı sorunlarının giderilmesi için kekik, nane, zencefil ve kakule gibi bitkilerden hazırlanabilecek doğal ve sağlıklı bitki çaylarının içilmesi tavsiye edilir. Eğer sinüzitin yaratmış olduğu geniz akıntısı nedeni ile midede bulantı yaşanıyor ise geniz akıntısını durdurmaya yönelik olarak müdahalelerde bulunulması gerekir. Geniz akıntısının durdurulması konusunda en etkili ve en kesin tedavisi sağlayan doğal unsurların başında tuz ve su gelir.

Tuzlu Su Gargarası

Günümüzde uzmanlar tarafından da tercih edilen ve toplumda geniz akıntısı sorunlarının durdurulması noktasında ilk uygulanan müdahale tuzlu sudur. Son derece pratik şekilde hazırlanabilmesi ve etkili sonuçlar vermesi nedeni ile yoğun olarak tercih edilen tuzlu suyun hazırlanması için;

  • Su (1 bardak/oda sıcaklığında).
  • Tuz (1 veya 2 çay kaşığı).

malzemeleri gerekiyor. 1 bardak oda sıcaklığındaki suya 1 veya 2 çay kaşığı kadar tuz ilave edilip, birbirine iyice karışana dek karıştırılmalıdır. Geniz akıntısı sorununun yaşandığı süre boyunca her gün 3 ile 4 defa olacak şekilde ağızda gargara uygulanması ve burun içinin tuzlu suyla yıkanması tavsiye edilir.

Bol Su İçilmeli

Sağlıklı bir bireyin günde en az 2 litre (10 su bardağı) su içmeye dikkat etmesi gerekir. Sinüzitin oluşturduğu geniz akıntısı nedeniyle mide bulantısı yaşayan kişiler de günde en az 2 litre su içerek hem akıntıdan kaynaklı oluşan mukusların boğazda birikmesinin önlenmesini, hem midenin ve boğazın daha hızlı temizlenmesini sağlayarak, mide bulantısını önlemeye yardımcı olur.

Meyve Suyu İçilmeli

Tamamen doğal ve mevsiminde olan meyvelerden taze şekilde sıkılarak, hazırlanmış olan meyve suları da geniz akıntısını durdurur ve mide bulantısına iyi gelir. Bu noktada özellikle mideye iyi gelen elma ve üzümden elde edilen doğal ve katkısız meyve suları mide bulantısı şikayetlerinin giderilmesinde son derece etkili olur.

Nane Yağı Kürü

Mideye ve sinirleri iyi gelen en güçlü bitkisel ilaçların başında nane olur. Adeta bir şifa kaynağı niteliği taşıyan nane pek çok solunum ve sindirim sistemi sorunlarında tedavi edici rolü üstlenir. Bu kapsamda doğal ve katkısız nane yağı kürünü uygulayarak, sinüzitin geniz akıntısı belirtisi durdurulabilir ve buna bağlı mide bulantısı şikayetleri bastırılabilir. Nane yağı kürünü geniz akıntısına uygulayabilmek için öncelikle temiz bir pamuklu bezin, temiz bir suya iyice batırılıp, sıkılması gerekir. Daha sonra üzerine bolca nane yağı dökülerek, nanenin uçucu yağları kaybolmadan burna en yakın bölgeye koyulması gerekir. Bu şekilde geniz akıntısının durdurulması sağlanabilir. Özellikle sinüzit veya daha farklı bir rahatsızlık dolayısı ile kullanılan ilaçların oluşturabilecekleri yan etkilere karşı da güçlü bir doğal tedavisi sağlanır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle