Reflü Akım Nedir? Neden Olur? Reflü Akım İzlendi Ne Anlama Gelir?

Günümüzde günlük yaşantı içerisinde ciddi etkileri olan reflüye ilişkin yapılan tetkikler ve incelemeler konusunda modern teknolojinin en önemli yeniliklerinden birisi de valsalva manevrası yöntemidir.

Reflü Akım Nedir?

Reflü akım

Temel olarak bulunduğu bölgede tersi yönde ya da bir noktadan kaçışı tanımlayan reflü probleminin etkileri, gündelik yaşantı içerisinde çok ciddi sonuçlara yol açabildiği gibi önemli sağlık problemlerinin tetiklenmesi açısından çok önemli etkilere sahiptir. Günümüzün modern tıbbi görüntüleme teknolojisi sayesinde artık reflü söz konusu olan bölgelerde reflü akım izleme tekniği sayesinde söz konusu reflü durumuna yol açan bölgedeki problemin ve oluşum şekline dair ayrıntılı verilerin elde edilebilmesi sağlanıyor. Sağlık kuruluşlarında uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesinin ardından elde edilen veriler ışığında hazırlanan raporda reflü akım izlendi şeklinde ibareler yer alır. Toplumda reflü akım izlendi durumu ile ilgili olarak yeterli bilgi olmaması nedeni ile günümüzde hastalar tarafından sıkça reflü akım izlendi ibaresinin ne anlama geldiğine ilişkin olarak araştırmalar gerçekleştirilir. Özellikle de daha hızlı ve daha somut teşhisler açısından reflü akım yönünün ve yapısının belirlenmesi çok önemli avantajlar sağlar. Bu noktada valsalva manevrası son derece etkin şekilde kullanılmaktadır.

Reflü Akım İzleme Tekniği?

Reflü akım izleme sayesinde reflünün bölgedeki kaçışına ilişkin olarak görsel nitelikli verilerin alınabilmesi sağlanır. Yani bölgede kan akımının tersi yönde gerçekleştirmiş olduğu akış sonucunda nasıl bir durum meydana geldiği, kan akışının tersi yönlü olmasına neden olan hususlar ve faktörler ile birlikte kan akışının ters yönde olmasının yaratmış olduğu etkiler en somut şekilde ‘görsel’ olarak gözlemlenir. Böylelikle uygulanacak tedavi ve hastanın yaşadığı problemin etkileri ve şiddeti ile ilgili olarak reflü akım izlendi işlemi ile uzman hekim tarafından kararlar alınır.

Valsalva Manevrası Nedir?

Valsalva manevrası

 Temel olarak kelime anlamı bazında kişinin ağız ve burun deliklerini tıkayarak(kapatarak) kendisini zorlayacak biçimde soluk vermeye (havanın dışarıya itilmeye çalışılması) çalışılması durumudur. Günümüz modern tıp dünyasında da etkin şekilde reflü akımı başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa ilişkin olarak görüntülü verilerin alınabilmesi amacı ile kullanılmakta olan bir tekniktir. Valsalva manevrası tekniği günümüzde sık kullanılan görüntüleme ve tanı tekniklerinden birisidir. Bu çerçevede de temel olarak hastanın ağzını ve burnunu tamamen kapatarak, nefes alışverişi (daha çok verişi) gerçekleştirmeye çalışır.Tüm dünyada ilk defa 17. yüzyıl Avrupası’ nın Bologna kentinde dünyaca ünlü ‘anatomist hekim’ Antonio Maria Valsalva tarafından gerçekleştirilmiştir. 

Valsalva Manevrası Nasıl Yapılır?

 Son derece basit ve etkili bir tanılama tekniği olması nedeni ile valsalva manevrası modern tıp dünyasında sık şekilde kullanılan yöntemler arasında yer alır. Hastanın ağzından derin bir nefes almasının ardından hme ağzını hem de burun deliklerini tamamen kapatır. Daha sonra içine çekmiş olduğu havayı bu haldeyken dışarıya vermeye çalışır. Hasta bu şekilde östaki tüpü yardımı ile hem sağ hem de sol orta kulağa içine çekmiş olduğu havayı yönlendirir. Bu yöntem ile kulak zarlarının dışarıya doğru itilmesi mümkün olabilir. 

Valsalva Manevrası Neden Yapılır?

Günümüzde yapılan tetkikler sonrası hazırlanan raporlarda reflü akım izlendi ibaresi yer alması nedeni ile sıkça öne çıkan tekniklerden birisidir. Hastanın raporunda reflü akım izlendi ibaresi hastanın bölgedeki kaçış ve akım yönü gibi detayların somut ve görsel biçimde tespit edildiğini gösterir. Bu konuda kullanılmakta olunan valsalva manevrasının yapılış amacı dış basıncın artış göstermesi ile hastanın kafası içerisinde yer alan içerisi boş olan yapılarda ‘basınç travması’ sebebi ile ortaya çıkan etkilerin önlenebilmesi ve yok edilebilmesi amacı ile uygulanmaktadır.

Günümüzde valsalva manevrasının kesinlikle ‘kulak zarı ameliyatı’, ‘burun ameliyatı’ veya daha farklı bir cerrahi operasyon geçirmiş olan kişilerin uzman doktoruna başvuru gerçekleştirmeden, uygulanmaması gerekir.

Valsalva Manevrası Riskleri Nelerdir?

Son derece hassas bir bölgede uygulanan bir teknik olması nedeni ile valsalva manevrası tekniği ciddi riskler taşıyabilmektedir. Özellikle de beyin bölgesindeki sinir hücrelerinin zarar görmesi riski çok yüksek seviyede olur. Valsalva manevrası uygulaması esnasında solunum ve dolaşım açısından farklı etkenler gündeme gelir. Özellikle de bu manevranın uygulanması esnasında hastada intratorasik basınç oluşumu meydana gelir ve mevcut basınçta ciddi artışlar görülür. Ayrıca oksijeni az olan kan (venöz) kalbe dönüşümünün önemli oranda düşüş yaşar. Bununla birlikte preferik venöz basıncında ciddi artış yaşanır. 

Tüm bunların haricinde valsalva manevrasının göz içi basıncının artış göstermesine ve retina dekolmanı gibi bir problemin ortaya çıkışına neden olabilir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle