Migren Mide Bulantısı Yapar Mı? Migrende Mide Bulantısı Neden Olur?

Migrenin vücuttaki belirtilerinden birisi olan mide bulantısının neden olduğu, mide bulantısı yaşayan kişilerin bu sorundan kurtulmak için neler yapması gerektiğine dair ayrıntılı açıklama ve öneriler.

Migren Mide Bulantısı Yapar Mı?

MigrenModern toplumda çok sık görülen rahatsızlıklardan birisi olan migren, günlük yaşam kalitesinin ciddi anlamda olumsuz şekilde etkilenmesine neden olur. Modern dünyada özellikle kent yaşantısı içerisinde sıkışıp kalmış kişilerin en sık şekilde gündeme getirmekte olduğu migren rahatsızlığı, hastanın gündelik yaşam fonksiyonlarını yerine getirebilme konusunda sorun yaşamasına yol açacak düzeyde ve önemde etkileri bulunan bir sağlık sorunu konumunda bulunmaktadır. Ancak hastaların dikkat etmeleri gereken husus, kesinlikle baş bölgesinde yaşanan ağrıların her  birisinin doğrudan migrenden kaynaklı olarak oluşmamakta olduğudur. Çünkü migren rahatsızlığının vücutta ortaya çıkarmakta olduğu birden fazla belirti ve etki bulunmaktadır. Bunlardan birisi olarak migren mide bulantısı yapar. Migren rahatsızlığının belirleyici belirtileri arasında mide bulantısı sorunu ilk sırada yer alır.

Migrenin Mide Bulantısına Yol Açmasının Nedenleri?

Migren rahatsızlığının oluşturmuş olduğu etkiler evre evre etkisini göstermektedir. Buna göre de başta ciddi ağrılara neden olmadan önce migrenin etkisi ile kabızlık gibi çeşitli sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarına neden olmaktadır. Bunlardan birisi de mide bulantısı sorunudur. Kabızlığın etkisi ve aynı zamanda da vücuttaki tüm sinirlerin gerilmesi de midede bulantıya neden olabilecek salınım oluşmasına neden olur. Yani migren iki farklı yöntem ile midede bulantı yapar. Bu yüzden migre rahatsızlığına ilişkin olarak kesinlikle tedavi alınması gerekir. Eğer tedavi alınmıyor ise migrenin başta yaratmış olduğu baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı şikayeti kesintisiz olarak 3 güne kadar uzayabilir. Migrende mide bulantısı aynı zamanda da istifrayı tetikler. Bu durumda sık sık kusma arzusunun oluşmasına neden olur ve kusmaya yol açar. Bu durumda vücuttaki sıvı kaybının ciddi seviyelere ulaşmasına neden olur. Ciddi su kayıpları da bağışıklık direncinin düşmesine ve aynı zamanda da karaciğerde ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Migrende Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Migren rahatsızlığı bulunan kişilerin çok sık yaşadıkları mide problemlerinden birisi olan mide bulantısı sorununa yönelik olarak hemen bulantısı önleyici ilaç kullanımı gerçekleştirilebiliyor. Günümüzde bu yapıda geliştirilmiş ve üretilmiş olan ilaçlar bulunmasına karşın zaten migren gibi sağlık sorunlarına ilişkin olarak ilaç kullanımı ve aynı zamanda da midede rahatsızlığın baskıları ile oluşan tahribat ile birlikte bulantının geçirilmesi içinde ilaç kullanımı midede yorgunluğu arttırır ve daha ciddi sorunların ortaya çıkmasında tetikleyici olur. Bu yüzden de migrende kesinlikle mide bulantısının geçmesi için doğrudan ilaç kullanımı gerçekleştirmekten kaçınılması gerekir. Mideye iyi gelen ve ilaçların oluşturacağı tüm etkileri en doğal şekilde oluşturabilecek bitkilerden ve besinlerden oluşan bir tedavi uygulamasında bulunulmalıdır.

Migrende Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Migren ve bulantıMigrende şiddetli şekilde yaşanabilen midede bulantı sorununun çözümü için basit ancak etkili müdahalelerde bulunulması etkin çözümler sağlayabilir. Özellikle de midede sakinliği sağlarken aynı zamanda da migrenin oluşturduğu baş ağrısının vücutta tüm kas ve sinirlerin gerginleşmesine neden olabilecek faktörlerinin ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Temiz Hava Alınmalı

Sessiz bir ortam içerisinde temiz hava alınması, migrende mide bulantısı sorunlarına en iyi gelecek ilk müdahaleler arasında yer alır. Havanın temizleyici ve yenileyici etkileri ile tüm solunum yollarından vücudun her noktasına tazelik ulaştırabilmek mümkün olur.

Masaj Yapılmalı

Migren ağrılarının yüksek şiddete sahip olması nedeni ile doğru masaj uygulamaları yumuşatıcı ve sakinleştirici etkiler oluşturabilir. Bu noktada başta ağrının en şiddetli şekilde etkisini gösterdiği noktalarda parmak uçları ile çok hafif şekilde masaj hareketlerinin yerine getirilmesi baş ağrısını hafifleteceği dolayısı ile midede yarattığı baskının da hafiflemesine yardımcı olacak ve bu şekilde mide bulantısı sorununun tedavisi de sağlanmış olacaktır. Bu esnada da sakinleştirici etkiye sahip olan müziklerin hafif tonlarda dinlenmesi de iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

Elma ve Elma Sirkesi

Elma içerdiği yüksek lif değerleri ve aynı zamanda da zengin mineral ve vitaminleri ile mide bulantıları başta olmak üzere tüm mide problemlerinin en önemli yardımcısı konumunda bulunur. Bu çerçevede de migrenden kaynaklı olarak mide bulantısı yaşanması durumunda mideye iyi gelmesi için mevsiminde ve taze meyve (kabuksuz) şekilde tüketilebilir. Bunun dışında tamamen doğal şekilde katkısız ve filtresiz şekilde hazırlanmış olan doğal elma sirkesinden 1 çay kaşığı kadar bir bardak oda sıcaklığındaki suya atarak, karıştırıp doğrudan tüketilebilir. Böylelikle midede bulantı soruna iyi gelecek etkilerin çok hızlı şekilde oluşturulabilmesi sağlanabilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle