Kabızlık Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Mide Bulantısı Yapar Mı?

Boşaltım sisteminde yaşanan güçlükler ve aynı zamanda da beslenme alışkanlıklarındaki değişimlerden dolayı yaşanan kabızlık sorununun, mide bulantısına neden olup olmayacağı ve etkileri hakkında.

Kabızlık ve Mide Bulantısı İlişkisi

Vücutta bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına ve boşaltım gerçekleştirme esnasında sorun yaşanması durumu olan kabızlık, modern toplumlardaki hatalı beslenme alışkanlıkları çerçevesinde çok sık görülen gastrointestinal sorunlardır. Yaşanan kabızlık sorunu, mide bulantısına neden olur mu sorusu sıkça gündeme gelen sorular arasında yer alır. Kabızlık sorunuyla birlikte midede bulantı ve midede ağrı çok sık görülmektedir. Bununla birlikte kabızlığın belirtileri arasında;

  • Karın bölgesi genelinde şişkinlik.
  • Karında ve midede şiddetli ağrı.
  • Midede rahatsızlık ve baskı hissi.

gibi şikayetler yer alır. Bu belirtilerle kabızlık sorunu tespit edilir.

Kabızlık Neden Mide Bulantısı Yapar?

Beslenme düzeni/dengesi kaybı ile birlikte sadece vücutta boşaltım sisteminin etkilenmesi depil aynı zamanda da tüm sindirim sistemininde etkilenmesi söz konusu olur. Barsaklarda kabızlığa bağlı meydana gelen hava birikmesi ve tıkanıklıklar ile birlikte midede çok ciddi etkiler oluşturur. Bu tepkimeler sonucunda da midede kabızlık yüzünden mide bulantısı olur mu sorusunun yanıtının olumlu olmasına neden olur. Özellikle de çok sık ve çok uzun süreli olarak yaşanan kabızlık sorunları mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu yüzden de kabızlık sorununun en kısa süre içerisinde çözülmesinin sağlanması yaşam kalitesinin düşmesinin de önlenmesi açısından çok önemlidir.

Hamilelikte Kabızlık ve Mide Bulantısı Olur Mu?

Hamilelik döneminde kabızlık problemi son derece sık şekilde görülebilmektedir. Vücutta yaşanan önemli fizyolojik ve hormonal değişimler vücudun dengesinin önemli seviyede değişim yaşamasına neden olabiliyor. Bu noktada hamilelikte kabızlık yüzünde mide bulantısı olur mu sorusunun yanıtı da olumludur. Özellikle de hamilelik döneminin daha sağlıklı şekilde geçirilebilmesi amacı ile tüketilmesi gerekli olan bir takım besinler anne adaylarının vücutlarında yoğun gaz birikimine ve aynı zamanda da kabızlık sorununun yaşanmasına neden olur. Zaten hassas hale gelen midede bu süreç içerisinde fazlasıyla etkilenir ve hamilelik çok uzun süren kabızlık sorunlarının etkisi ile mide bulantısının çok daha şiddetli şekilde yaşanmasına neden olur.

Kabızlık halinde meydana gelen mide bulantısı problemleri, bu sorundan fazlasıyla etkilendiğinden kabızlık geçtikten sonra da midede çeşitli sorunlar olabilir.

Kabızken Mide Bulantısı Nasıl Geçirilir?

Mide bulantısı ve kabızlıkVücutta sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarının çok ciddi düzeyde yaşanmasına neden olan kabızlık problemi mide bulantısı başta olmak üzere pek çok mide problemine neden olur. Bu gibi sorunların mutlaka tamamen doğal ve bitkisel teknikler ile en doğru şekilde giderilmesi çok büyük bir önem taşır. Özellikle de hazır gıda ürünlerin bu gibi sorunlara ilişkin olarak tetikleyici etkilerinin bulunması nedeni ile mutlak suret ile bu ürünlerden kaçınılması gerekir. Bununla birlikte evde son derece pratik şekilde herkes tarafından hazırlanabilecek doğal kürler sayesinde hem kabızlık sorununu hem de bundan kaynaklı yaşanan mide bulantısını giderebilme imkanına sahip olunabiliyor.

Limon ve Su Kürü

Limon ve suyun tazeleyici ve yenileyici etkilerinden midede ve tüm boşaltım sisteminde de yararlanabilmek için son derece etkileyici bir kür olan limon ve su kürünü yapabilmek için;

  • Su (1 bardak/ılık).
  • Limon (birkaç damla).

malzemeleri gerekir. Bu malzemeler ile birkaç dakika içerisinde hazırlanabilen limon ve su kürü için önce suyun kaynatılıp, ılımaya bırakılması gerekir. Daha sonra içerisine birkaç damla limon ilave edilerek, birkaç nefeste tamamen içilmesi gerekir. Bu şekilde hem midede ciddi bir esneme ve rahatlama sağlanabileceği gibi kabızlıkta da yumuşama sağlanarak, önemli bir rahatlamanın sağlaması mümkün olabiliyor.

Zeytinyağı

Zeytinyağının hem vitamin değerleri açısından hem de form yapısı açısından midede yaşanan pek çok soruna ilişkin olarka çok önemli etkileri bulunur. Özellikle de midedeki sinirlerin yumuşamasına ve sakinlemesine yardımcı olması nedeni ile mide bulantıları için tavsiye edilmektedir. Bunun dışında kabızlıkla birlikte midede bulantı sorunu yaşanıyor ise 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde kabızlıkta da önemli bir yumuşama ve rahatlama sağlanabilir.

Sıvı Gıdalarla Beslenilmeli

Vücutta bulantı ve kabızlığın bir arada yaşanması durumunda mutlaka vücudun kuru ve gaz yapıdaki bu rahatsızlığından kurtulabilmek için beslenme programını sıvı ağırlıklı gıdalar ile oluşturmak gerekir.  Çünkü katı gıdaların sindirimi oldukça zorlu olacaktır ki bu zaten boşaltımın tam anlamı ile gerçekleştirilemediği hallerde çok daha ciddi sorunlara neden olur. Bu yüzden de gün içerisinde bol bol su içilmesinin dışında çorba gibi sıvı formda olan besinlerin beslenme için daha ağırlıklı şekilde tercih edilmesi önerilmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle