Bebeklerdeki Reflü Doğal Yollar İle Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde bulunan reflü sorunu için doğal bitkilerden yardım alınabilir. Bu bitkiler anne ve baba gözetiminde düzenli bir şekilde tüketildiği zaman soruna karşı fayda sağlayacaktır.

Bebek Reflüsüne Bitkisel Çözüm

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, reflü sorunu yaşayan bebekler için iyi bir çözümdür. Bu midedeki asit seviyesini dengeleme konusunda yardımcı olur. Ayrıca kolay şekilde gıdaların sindirilmesini sağlar. Düzenli kullanımı sonucunda bağışık sistemi kuvvetlenir ve bebeklerin sık şekilde hasta olma riskleri tamamen ortadan kalkar. Uygulama için;

 • Yarım çay kaşığı doğal ve filtrelenmemiş elma sirkesi, bir bardak ılık suyun içine eklenir.
 • Bu karışım gün içinde düzenli şekilde kaşık yardımı ile bebeğe verilir.

1 yaşını dolduran ve alerjisi olmayan bebeklerde kullanım esnasında içine bal eklemesi yapılabilir. Tabii ki balın da organik olması çok önemlidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Tedavi için Hindistan cevizi yağının anti-inflamatuar özelliğinden yararlanılmalıdır. reflüyü tedavi yapmak isteyen kişiler bu yağın kullanımı ile iltihaplanmayı azaltmak mümkün hale gelir. Sindirim sistemini daha etkin şekilde çalışmasına yardımcı olmak için yağlanma işlemini düzenli kullanmak önemlidir.

Hindistan cevizi yağının içinde güçlü bir antimikrobiyal özellikler ve laurik asit bulunur. Yeni doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin korunmasına da yardımcı olur.

 • Bebekleri doyurmadan önce yarım tatlı kaşığı doğal Hindistan cevizi yağı ılık şekilde bebeğe tükettirilmelidir. Günde 2 veya 3 kez tüketimin yapılması konusunda anne ve babaların dikkati olması gerekmektedir.
 • Hamilelik dönemi içinde bebeklerin bağışıklık fonksiyonunu artırmak için 2 yemek kaşığı doğal  Hindistan cevizi yağı içmelidir.
 • Yukarıda bulunan uygulamalar dışında bir kabın içinde eşit miktarda hindistancevizi yağı ile zencefil yağı karıştırılır. Bebeğin mide bölgesine gün içinde birkaç kez 1 dakika boyunca saat yönünde masaj yapılır.

Papatya

Bitkisel tedavi için papatya kullanımı da yapılabilir. Bebeklerde oluşan reflünün sıkıntılarının ortadan kaldırılması için kullanılacak harika bir çözümdür. Antispazmodik ve sedatif özellikleri sayesinde sindirim sistemi gelişir, kolik ağrıyı hafifler ve rahatlama sağlanır. Uygulama için;

 • Kuru papatya çiçeklerinden  yarım çay kaşığı 1 su bardağı sıcak suyun içine atılır.
 • Bu şekilde 10 dakika boyunca kenarda bekletilir.
 • Süzülen karışımın soğuması çok önemlidir.
 • Gün içerisinde bebeğe 1 ya da 2 çay kaşığı arar verilir.

 İbrahim Saraçoğlu Kürü

İbrahim Saraçoğlu süt ve havuç suyu içebilen bebekler için bunların düzenli kullanımını tavsiye etmektedir. Gün içinde düzenli olarak ara ara bebeğin birkaç yudum süt ya da havuç suyu tüketmesi midenin rahatlamasını sağlar.

Yaşamsal Değişimler

Uyku Ayarı

Reflü sorunu olan bebekler uyku konusunda oldukça sıkıntılı zamanlar geçirir. Bebeğin yanlış uyku pozisyonu uykuya dalma zamanındaki yanlışlıklar sorunum kötüleşmesine neden olur. Bu kapsamda bebeğin başının hafif düzeyde yüksek tutulması faydalı olacaktır. Üst gövdenin yükseltilmesi yer çekimi görevi görür. Mide içinde bulunan yemeyin borusuna geri dönmesinin de önüne geçer. Bebeğin bu durumdan kurtulması için sırt bölgesinin sol tarafta uyku halindeyken getirilmesi gerekir. Bebek emzirildikten sonra en az 30 dakika dik olarak tutulmasıdır.

Masaj Terapisi

Düzenli şekilde masaj yapmak, bebeklerdeki solunum ile sindirim sistemlerinin işlevselliğini artırmaya yardımcı olacaktır. Masaj solunum ile sindirim sistemlerinin çeşitli bölgelerini kontrol altına alan beyinde bulunan vagus sinirini uyarır. Vücudun daha hızlı gelişmesine destek olur. Bu sayede her beden parçası daha çabuk etkin hale gelir. Masaj, uykuyu düzenlemeye, ağlamayı azaltmaya ve bilişel yeteneği geliştirmeye olanak sağlar.

 • Bebeği yatak üzerine yatırdıktan sonra karın bölgesine Hindistan cevizi ya da zeytinyağı uygulaması yapın.
 • Uygulama saat yönünde 3 ile 4 dakika boyunca sürmelidir.
 • Ardından bacaklara ve ellere de masaj yapmak gerekir.
 • Bu uygulamanın her gün 3 kez tekrarlanması uygun olacaktır.

Alıştırmalar

Bebeklerin asit reflü semptomları ile baş etmesine yardımcı olmak adına bazı temel hareket egzersizleri yaptırmak faydalı olacaktır. Egzersiz uygulaması sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olur. Egzersizden yarım saat sonraya kadar bebeğin beslenmemesi de çok önemlidir. Bisiklet ayağı hareketi ya da diz itme egzersizleri gibi uygulamalar, gaz ile şişkinlik hedefli egzersizleri, denemek oldukça faydalı olur. Egzersiz için;

 • Bebeği yatma konuma getirin.
 • Bacaklarını el yardımı ile yarım bükülmüş bir pozisyonda tutun.
 • Bebeğin bacaklarını bir bisiklet sürercesine çalıştırın. Bu uygulamada yavaşça hareket ettirmek önemlidir.
 • Gün içinde 10 dakika boyunca uygulanması gerekir.

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle