Mide Yanmasına İyi Gelen Meyveler ve Beslenme Yöntemleri

Mide yanmaları konusunda verilen ilaç tedavisi kadar önemli olan beslenme konusunda yapılacak düzenlemelerdir. Bu sayede midede asit oranları da dengelenmektedir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Meyveler

Günümüzde neredeyse her insanda rastlanılan mide yanmaları pek çok insanın günlük hayatının kalitesinin bozulmasına neden olan önemli bir sorun haline gelmektedir. Bu konuda şikayetleri olan kişilerin ilk olarak hangi besinleri yedikten sonra bu tür sorunlarının oluştuğu konusunda gerekli olan bilince kavuşup o gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Zamanımızda milyonlarca insanın sorunu haline gelen mide yanmaları beslenme konusunda yapılacak bir takım düzenlemeler sayesinde büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Mide yanmaları konusunda iyi gelen yiyecekler arasında yapılan sıralamalarda; mide de oluşan asidin dengelenmesini sağlayan, sindirime yardımcı olan lifli meyveler, çiğ sebzeler ve tam tahıllı gıdalar ilk sıralarda yer almaktadır.

Mide yanması sorunu sıklıkla oluşmuyor ara sıra ortaya çıkıyorsa; bu gibi durumlarda yenilen besinlere dikkat ederek bu sorunun azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanında her gün veya iki günde bir yaşanan bu yanmaların oluşması durumunda direk olarak doktora gitmeniz önerilmektedir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Meyveler

Mide yanmasına iyi gelen meyveler arasında en önemlileri asit oranının dengelenmesine yardımcı olan lif içerikli yani posalı olanlardır. Posalı meyveler aynı zamanda kolay sindirilmesinin yanı sıra midenize de fazla yük bindirimine engel olmaktadır. Bu tarz meyveler midede yanma sorunun artmasına neden olan asit oluşumu da minimum seviyede tutmaktadır.  Bu tür meyvelere örnek olarak muz, şeftali, kavun, armut, hurma, kuru kayısı, kuru incir verilebilmektedir.

Diyet Tarifleri

Mide yanması konusunda uygulanacak olan ilk tedavi yöntemi beslenme alışkanlıkları konusunda yapılacak sağlıklı uygulamalardır. Bu tarz sorunları olanlara ilaç tedavisi yanında doktor tarafından diyet listeleri de önerilmektedir.

Sindirim sistemini zorlayacak olan aşırı yağlı gıdalardan aşırı oranda tüketilen tatlılardan veya atıştırmalardan uzak durulması bu konuda yapılacak olan diyette en önemli noktayı oluşturmaktadır. Oluşacak diyet listenizde tuz oranını minimuma indirirken hazır gıdaları hayatınızdan kesinlikle çıkarmanız gerekmektedir. Baharat oranını da minimuma indirmeniz oldukça önemli bir adım olacaktır.

Mide yanması konusunda oluşturacağınız diyet listesini belirlerken dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar vardır. Bunlar;

 • Sindirimi zor olan domatesli ve salçalı gıdalardan uzak durun
 • Asit oranı yüksek miktar içeren ekşi besinleri minimuma indirin
 • Abur cuburları hayatınızdan çıkarın
 • Sarımsaklı besinlerde aşırıya kaçmayın
 • Baharat oranını azaltın
 • Tuzu minimuma indirmeye özen gösterin
 • Kızartmalar ve doymuş yağlarla yapılan besinlere hazır gıdalara sofranızda yer vermeyin

Nu konuda katı bir diyet programı uygulamanıza gerek yoktur. Bazı ayrıntılara dikkat etmeniz midenizi çok yormamanız ve asit oranını dengeleyici tarzda beslenmeniz yeterli olacaktır. Öğünlere başlamadan bir tabak meyve veya salata yemeniz bu konuda oldukça önemli bir ayrıntıdır. Yemeklerde aşırıya kaçmamanız ve bol çiğneyerek ilk öğüdümü ağızda gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Yemek Listesi

Hayatınızı ciddi ölçüde kısıtlayan ve kalitesini düşüren en önemli sorunlardan biri olan mide yanması rahatsızlıkları tüketmiş olduğunuz bir takım besinlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Devamlı olarak gündeme gelmediği takdirde çok ciddiye alınmayan bu sorun bazı durumlarda önemli bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle bu rahatsızlık sürekli olarak gündeme geldiği takdirde zaman yitirmeden bir doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Bunun yanında yemek listenizde yapacağınız bir yakım düzenlemelerle midenizde baskıyı azaltarak asit oranının dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Mide yanması konusunda şikayetleri olanların bol oranda sebze ve meyve tüketmeleri gerekmektedir. Ispanak, lahana, karnabahar, marul, patates, kereviz, kuşkonmaz, brokoli, yeşil fasulye, marul gibi besinler yemek listenizde mutlaka bulunması gereken gıdalar arasında olup mide deki asit oranlarını dengeleyici özellik taşımaktadır.

Bunun yanı sıra yemek listesinde hazırlanacak gıdalarda salçalı ve domatesli besinleri, baharatları ve tuz oranlarını minimuma indirmeli hatta mümkünse tamamen çıkarmaya özen göstermelisiniz.

İyi Gelen Şeyler

Mide yanmaları konusunda iyi gelen şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Mide yanmasını tetikleyen kahve, kola, çay gibi kafein içerikli içeceklerden uzak durmalısınız
 • Gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın
 • Yemek yedikten sonra uzanmayın veya yatmayın. Tam tersi dik oturup ayaklarınızı uzatın
 • Yatmadan ortalama olarak iki saat öncesinde yemek yemeyi kesin
 • Alkol veya sigara gibi alışkanlıklarınız varsa hemen bırakın
 • Fazla olan kilolarınızdan acil bir şekilde kurtulmaya çalışın. Kilonuzun dengede kalması konusuna özen gösterin.
 • Bol miktarda su tüketin
 • Lifli meyve ve sebzelerle dost olun
 • Şekersiz sakız mide yanması konusunda oldukça rahatlatıcı özellikler içermektedir.
 • Çiğ olarak patates suyunu tüketin. Patatesleri soyduktan sonra dilimleyerek katı meyve sıkacakları yardımıyla suyunu çıkarabilirsiniz.
 • Her öğün arkasından yaklaşık on beş dakika sonra bir şişe maden suyu için
 • Kekik çayı veya zencefil çayı mide yanmaları konusunda oldukça tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Hindistan cevizi sütü bu konuda mucize etkiler taşımaktadır.
 • Yumurtanın beyazı bu rahatsızlık konusunda oldukça etkili bir çözüm yoludur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle