Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinliğe İyi Gelen Şeyler ve Kürler

Hamileliğin geneline yayılan süreçte sıkça yaşanabilen ve sürecin zorlu geçmesine neden olabilen karın bölgesindeki şişkinlik ve gaz sancısı sorunlarının çözümü için kullanılabilecek doğal yöntemler.

Hamilelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik İçin İyi Gelen Şeyler

Hamilelikte şişkinlik ve gaz problemleriHamilelik etkisi ile vücutta yaşanan fiziksel ve hormonal değişimler ve artışlar sonucunda ciddi rahatsızlıklara neden olabilecek şikayetler ortaya çıkar. Özellikle gündelik yaşantıyı doğrudan etkileyen ve hamilelik sürecinin çok daha zorlu geçmesine neden olabilen bu şikayetler arasında da ağırlıklı olarak anne adayları için gaz sancısı ve şişkinlik şikayetleri öne çıkar. Temel olarak mide içerisinde gaz birikmesinden kaynaklı olarak yaşanabilen bu iki sorunda hamilelikte yaşanan fiziki problemlere ilave olarak, rahatsızlığın daha da ciddi seviyelere taşınmasına neden olur. Aşırı beslenme, sağlıksız gıdaların tüketilmesi, hamileliğin hareketsiz geçirilmesi gibi pek çok faktör sebebi ile yaşanabilen gaz sancıları ve şişkinlik problemleri için uygulanabilecek doğal çözümlerde bulunur. Hamilelikte bebeğe zarar vermeden ve gebeliğin tamamen olağan sürecinde tamamlanması açısından olumsuz etkiler teşkil etmeyecek niteliklerde doğal gaz sancısı ve şişkinlik tedavi yöntemleri bulunur. Bu noktada özellikle gaz sancısına ve şişkinliğe iyi gelen şeylerin tüketilmesi veya hareketlerin yerine getirilmesi ise yeterli olur.

Spor Yapmak

Hamilelikte fetüsün gelişimi ile birlikte rahmin büyümesi neticesinde belde, midede, karın bölgesinde ve sırt genelinde çok ciddi ağrı başta olmak üzere şikayetler yaşanır. Bu yüzden de kadın doğum uzmanları bu tip şikayetlerin hamileliği zorlaştırmaması için çeşitli spor egzersizlerinin yapılmasını tavsiye ediyor. Bu noktada özellikle ağrı, gaz sancısı ve midede şişkinlik sorunlarının giderilmesi için uygulanması tavsiye edilen spor egzersizleri her anne adayına özeldir. Çünkü gebelikte alınan kilo, hamilelikten önceki sağlık sorunları ve daha önceki dönemlerdeki spor aktiviteleri gibi pek çok faktör, uygulanacak doğru spor egzersizlerinin belirlenmesinde önemli etkiler oluşturuyor. Ancak günde fazla temposu bulunmayan uzun yürüyüşler yapılması gibi spor egzersizleri de gaz sancısı ve şişkinlik sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Rahat ve Bol Kıyafetler Giyilmeli

Hamilelikte genişleyen ve büyüyen rahmin midede ve karın bölgesindeki diğer organlar üzerinde yaratmış olduğu ciddi baskı gaz birikmesi ve bunun sonucunda da gaz sancısı ile şişkinlik gibi problemlerin yaşanmasına neden olur. Bu gibi etkenler üzerine anne adayının modada popüler olması gibi sebeplerle giyecekleri dar kıyafetler dışarıdan da baskının kurulmasına neden olarak, sorunları tetikler. Bu yüzden de hamilelikte mümkün olduğunca bol kıyafetlerin giyilmesine dikkat edilmelidir. Bu tip kıyafetler az sancısına ve midede şişkinliğe iyi gelir.

Stresten Kaçınılmalı

Yoğun stres vücuttaki tüm kasların ve sinirlerin gerilmesine neden olduğu gibi aynı zamanda da midedeki asit salınımının artışına neden olur. Bu durumda midede gaz birikmesine neden olarak şişkinlik hissinin ve gaz sancılarının çok şiddetli şekilde yaşanması sonucunu ortaya çıkartabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde anne adayının mutlaka stresten uzak ve huzurlu bir atmosfer içerisinde bulunmasına önem verilmelidir.

Ayaklar Havaya Kaldırılmalı

Temel olarak gaz sancısı ve şişkinlik problemleri, rahmin mide üzerinde yaratmış olduğu baskılardan kaynaklı meydana geldiğinden, bu tip şikayetlerin yaşanması durumunda düz ve rahat bir yere uzanarak, burada ayakların duvara yaslanacağı şekilde havaya kaldırılması tavsiye edilir. Bu hareket ile rahmin mide üzerinde oluşturduğu baskı kaldırılır ve midedeki sorunlara iyi gelir.

Gebelikte Gaz Sancısına ve Şişkinliğe İyi Gelen Besinler

Hatalı beslenme, aşırı yemek yeme, sigara veya alkol kullanımı ya da basit şekilde sakız çiğnenmesi gibi pek çok farklı etkenden dolayı mide içerisindeki gaz miktarının artması midenin şişmesine ve bunun sonucunda da şişkinlik ve gaz sancısı olarak belirtilen ağrıların yaşanmasına neden olur. Bu yüzden şikayetlere iyi gelmesi için uygulanacak doğal tedavilerde kullanılacak doğal bitki ve besinlerin mutlaka midedeki gazın en kısa süre içerisinde vücuttan atılabilmesine yardımcı olacak niteliklere sahip olması gerekir.

Bol Su İçilmeli

Midedeki asit artışının temizlenmesine ve gazın yok olmasına yardımcı olacak hem en etkili hem de en sağlıklı doğal ürün sudur. Suyun etkisiyle midedeki asit ve gaz kısa sürece arındırılabileceği gibi aynı zamanda da suyun yenileyici ve tazeleyici etkisi ile midedeki hücre dokularının yeniden canlanması sağlanır ki bunun sonucunda sindirim fonksiyonunun sorunsuz şekilde yerine getirilmesi mümkün olur.

Yulaf Ezmesi

Lifli gıdalar temel olarak midedeki sindirim sorunlarının giderilmesine ve metabolizmanın daha hızlı çalışarak, sindirimin sorunsuzca yerine getirilmesine yardımcı olur. Bu çerçevede de hamileler, yulaf ezmesi tüketerek, midesindeki şişkinlik ve gaz sancısı şikayetlerinden kolayca kurtulabilir. Yulaf ezmesinin yüksek lif içeriğiyle daha kolay şekilde sindirilmesi gaz oluşumunu da önler. Günümüzde tamamen doğal ve sağlıklı olması sebebi ile şişkinliğe ve gaz sancılarına iyi gelmesi için tüketilebilecek diğer besinler ise;

  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler.
  • Muz ve erik gibi asit içermeyen ve lif değerleri yüksek olan meyveler.
  • Kepekli tahıl ürünleri.

şeklindedir. Bu besinlerle lifli bir beslenme sağlanarak, sorunlardan kısa sürede kurtulabilmek mümkündür.

Papatya Çiçeği Bitki Çayı

Papatyanın kurutulmuş çiçeği sayesinde vücuttaki sinirleri etkili bir şekilde yumuşatmak ve gerginliği vücuttan atabilmek mümkündür. Papatyanın içerdiği vitaminlerinde onarıcı etkisi ile daha sonraki olası gaz sancılarına ve şişkinlik sorunlarına da önlem oluşturulabilir. Papatyanın çiçek kısmından bitki çayı yaparak günde ortalama 1 ile 2 bardak kadar taze şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Papatya çayını yapmak için;

  • Kurutulmuş papatya çiçeği (20 gram).
  • Kaynamış su (200 ml).

malzemeleri gerekir. Kaynamış suyun içerisine ilave edilen papatya çiçeğinin iyice birbirine karışması ve nefasetini vermesine dek karıştırılmalıdır. Karıştırma işleminden sonra on dakika kadar demlenerek, tüketilebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle