Mide Mikrobu Rahatsızlığına İyi Gelen Besin Türleri

Mide ile ilgili önemli rahatsızlıklardan birisi olan mide mikrobu çeşitli tedavi yöntemleri ile son bulabilecek rahatsızlık türüdür. Doğal tedavi yöntemleri de mide mikrobu için ideal seçenektir.

Helicobacter Pylori

İyi Gelen Kür Tarifleri

Mide mikrobu (Helicobacter Pylori) rahatsızlığı için kullanılan bitkisel tedavi uygulamaları bulunmaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından sunulan kür tarifleri ise hastalık ile mücadele edebilmek adına etkili yöntemlerden birisidir. Birçok mide mikrobu rahatsızlığı olan hastanın kür tariflerini deneyerek rahatsızlığından kurtulduğu teyit edildi.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kür tarifleri;

1/2 litrelik suyu kaynatıp içine 250 gr brokoliyi ilave edin. Ocağı kısık ayarda açarak ortalama 4.5-5 dakika kadar haşlayın. Haşladığınız suyun ılıması için dinlendirin. Ilıdıktan 1-2 dakika sonra suyu süzüp ayrı bir kaba koyun. Hazırladığınız suyun 1/3’ünü sabah vaktinde, 1/3’ünü öğle arası ve kalan kısmını akşam açken için. Brokolinin haşlanmış suyunu içtiğiniz andan itibaren yaklaşık 20 dakika yemek yemeyin. Periyodik olarak yapacağınız bu uygulamayı 7 gün sürdürüp 3 gün dinlenin. Toplamda 3 haftalık uygulama yaparak mide mikrobundan kurtulabilirsiniz. Eğer yoğun tempoda çalışıyorsanız yarısını sabah kalan kısmını da akşam tüketebilirsiniz.

Brokoli suyunu haşlamadan önce ilgili sebzenin herhangi bir alerjik reaksiyonuna maruz kalmamak için doktorunuza danışmanız önerilir. Özellikle yüksek tansiyon hastalarında görülen bazı yan etkileri yaşamamak için doktorunuzdan onay almanız gerekir. Kür tarifini uygulamadan önce onay almanız en önemli seçenektir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’da konu ile ilgili önemli bir noktaya değinerek kişinin mide mikrobu ile ilgili kendi kendisine teşhis koymasının ve bu tür uygulamalar yapmasının sakıncalı olduğunu vurgulamıştır.

İyi Gelen Besin Türleri

Mide mikrobuna iyi gelen çeşitli besin türleri ve bitkiler bulunmaktadır. Uzman doktorların sunmuş olduğu ve rahatsızlığa iyi gelen besin grupları uygun şekilde tüketilmeli ve periyodik olarak bu sürecin devam ettirilmesi gerekir. Doğal tedavi yöntemlerinde süreklilik çok önemlidir.

Mide mikrobu rahatsızlığına iyi gelen yiyecekler;

  • Nane: Mikrop ile mücadele eden bitkilerden birisidir. Aynı zamanda gaz yok edici özelliği ile midenin rahatlamasını sağlar. Doğal olarak şişkinlik gibi sıkıntıları da sona erdirmektedir.
  • Yoğurt: Özellikle probiyotik yoğurtlar mide mikrobu ile savaşabilecek iyi türlü bakterileri içermektedir. Aynı zamanda sindirime yardım eder.
  • Limon: Asit özelliği ile ön plana çıkan limon midenin rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda kötü huylu bakteri ve mikroplar ile savaşmaktadır.
  • Sarımsak: Mide zarı için etkili çözüm sunan sarımsak midenin rahatlamasına doğrudan katkı sağlar.
  • Muz: Vitamin bakımından zengin olan muz, hazımsızlığa son verdiği gibi mikroplarla savaşabilir. 
  • Papatya Çayı: İltihap söken papatya çayının belirli aralıklarla tüketilmesi önerilir. Midede meydana gelen mikroplar ile önemli oranda savaşmaktadır. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırır.

Yukarıdaki temel gruplar dışında tüketilebilecek bazı besin türleri de bulunmaktadır. Bunlar; domates ve türevi olan ürünler (salça vb.), soğan, turunçgiller, çeşitli acı baharat türleri vb. ürünlerdir. Uzman doktorunuza danışarak bu tür ürünleri kullanmanızda herhangi bir sakınca olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar görmek mümkün olduğundan yüksek tansiyon vb. rahatsızlığı olan kişilerin uzman doktordan habersiz uygulama yapması önerilmemektedir.

Mide Mikrobu Diyeti Tarifi

Mide mikrobu rahatsızlığı yaşayan hastaların uygulayabileceği diyet türleri bulunmaktadır. Mide mikrobu için verilen ilaçları aksatmamanız şartı ile ilgili diyeti uygulayabilirsiniz. Mide mikrobu diyetinde öğün sayısını arttırmanız önerilir. Diyet listesinde yer alan yiyecekleri sık öğünlerle tüketebilirsiniz.

Mide mikrobu diyetinin uygulanma şekli;

  • Sabah: Peynir (yağsız ve 1 dilim), 2 dilim ekmek (beyaz ekmek hariç), haşlanmış yumurta, çay (şeker/tatlandırıcı konulmamalı), 3 tane zeytin
  • Öğle: Haşlanmış tavuk eti, 1 dilim ekmek (beyaz ekmek hariç), salata, az yağlı sebze yemeği
  • Akşam: Az yağlı et ile pişirilmiş sebze yemeği, 1 dilim ekmek (beyaz ekmek hariç), salata veya kaymaksız yoğurt

Yukarıdaki şablona ilave olarak ara öğünlerde 1 adet meyve tüketilebilir. Ayrıca kalorisi az olan sıvı içecekler ve su tüketimi yapılabilir. İlgili tarifler mide mikrobu rahatsızlığı bulunan hastaların kısa sürede iyileşmesini sağlayacağı gibi kilo problemlerini de ortadan kaldıracaktır. Diyet listesinde rahatsızlığı olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir besin türü yer almamaktadır. Ancak doktorunuza danışmadan diyet uygulamanız önerilmez.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle