Midedeki İltihap Bitkilerle Nasıl Tedavi Edilir? İbrahim SARAÇOĞLU Tarifi

Midenin içerisindeki mukozanın bir bakteri tarafından enfekte olması sonucunda oluşan hastalık için evde kolaylıkla hazırlanabilecek kürler vardır.

Mide İltihabı Tedavisi

Midenin içerisindeki zarın bakteri ile iltihabı sonrasında mutlaka antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Fakat tıbbi tedavinin yanı sıra evde de bu bakterilerle savaşabilecek ve yok edebilecek kürler mevcuttur. Bitkisel olarak hazırlanan kürlerin tatbikinde mutlaka kurallara uyulmalı, aksatılmamalı, hastalık belirtileri hafiflediği dönemde bırakılmamalı ve belirlenen süre boyunca kullanılmalıdır. 

Gastrit, toplumların %75-80’inde yaygın görülen bir sindirim sistemi sorunudur ve bitkisel çözümü vardır.

Mide iltihabında kullanılan antibiyotik tedavisinde ise yine aynı şekilde kullanılması gerekmektedir. Yani mikrobu yok etmek için 7 ya da 14 gün süre ile belirlenen antibiyotiğin kullanılması gerekmektedir. Hastalığın belirtilerinden olan mide yanması, ekşime, ağza ekşi ve acı tat gelmesi nedeniyle de ek tedaviler verilmektedir. Ek tedaviler için kullanılan ilaç grupları genellikle anti-asitler, proton pompası inhibitörleri ve H2 reseptör antigonistleri kullanılmaktadır. 

Midenin iltihabının yanı sıra oluşacak diğer mide problemleri içinde bitkisel olarak tedavisi mümkündür. Bu tedavilerin kullanımının bazılarında devamlılık gerektirse de bazı kürler hızlı ve rahatsızlık döneminde kullanılabilir tedavilerdir. 

Mide İltihabında İbrahim SARAÇOĞLU Tedavileri

Aynısafa Kürü

  • 1 tutam kurutulmuş aynısafa bitkisi,
  • 1 su bardağı arıtılmış su

1 su bardağı arıtılmış su cezveye koyulur ve ardından bitki eklenerek 5 dakika ağzı kapalı şekilde kaynatılır, 7-8 dakika kadar demlendirilir.  

30 gün boyunca aralıksız olarak öğleden önce ve öğleden sonra taze olarak hazırlanır, içilebilecek ılıklıkta tüketilir. 

Kürün bir aylık uygulama sonrasında belirtiler devam ederse 2 hafta ara verilerek vücudun dinlenmesi sağlanır ve ardından 30 gün daha uygulanır. Aynısafa bitkisi portakal nergizi olarak ve bahçelerin süslenmesinde de kullanılan bir bitkidir. Kolaylıkla aktarlardan temin edilebilir. 

Karnabahar Kürü (Çiçek Kürü)

  • 150-200 gram karnabahar bitkisi (bazı yerlerde çiçek olarak bilinir),
  • 1,5 su bardağı arıtılmış su

Su kaynaması için küçük bir tencereye alınır ve çiçek bitkisi çok küçük olmamak şartıyla kaynamaya başlayan tencereye koyulur. Ağzı kapalı şekilde süre tutularak 5 dk. kaynatılır. 

30 gün boyunca 1 öğünde kaynatılan karnabaharlar suyuyla beraber tüketilir. 

Öneri: Karnabahar kürünün hazırlanışında, karnabahar parçaları 5 dakikadan fazla kaynatılmamalıdır. 5 Dakikadan fazla kaynatılan karnabahar kürü, bitkinin içerisindeki mideye yararlı gelecek maddelerin etkinliğinin kaybolmasına neden olacaktır.  

Kokusu nedeniyle suyunun tüketiminde sorun yaşayan kişiler, 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyerek daha rahat tüketebilirler. 

Çiğ Patates Suyu Kürü

Çiğ patatesin içerisinde bulunan maddelerin, midenin iltihabına yol açabilen mikroplar ile baş edebildiği kanıtlanmıştır. Fakat kullanılması gereken patates mutlaka ilk bahar ve son bahar döneminde yeni hasat edilmiş taze patates olması gerekmektedir. Kullanılabilecek diğer mevsimsel patatesler, taze olanlarına göre daha az etkili olacaktır. 

Mevsiminde tüketilen çiğ patates suyu daha etkili olacaktır. 

  • 1-2 adet orta boy patates, rende ya da katı meyve sıkacağı

Patatesler soyularak suyu çıkartılmalıdır. Yaklaşık olarak 1 çay bardağı kadar su çıkacaktır. 

2 öğün aç karnına 1 çay bardağı kadar patates suyu tüketilmelidir. 1 ay boyunca ara vermeden devam edilmelidir. 

Kürün 30 günlük uygulamasından sonra şikayetlerde azalma olmadı ve geçmedi ise mutlaka 2 hafta kadar ara verilmeli, tekrar 30 günlük kür uygulanmalıdır. 

Şeytantersi Otu Kürü

  • 1 çay kaşığı şeytantersi otu,
  • 1 su bardağı arıtılmış su

Kaynatılan 1 su bardağı arıtılmış suyun içerisine şeytantersi otu atılarak iyice karıştırılır ve süzülür. 

Midesinde kronikleşen mide iltihabı olan kişilerin, mevsimsel olarak hastalık belirtilerinin arttığı dönemde sabah ve akşam olmak üzere hazırlanıp tüketilir. 

Şeytantersi otu, içerisinde bulundurduğu maddelerle kişinin mide iltihabına neden olan bakteri, virüs gibi mikroorganizmalarla savaşmada yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemi üzerinde düzenleyici ve hızlandırıcı etkisinden dolayı, iltihaplanan mide içinin yenilenmesine de yardımcı olacaktır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 3,60 out of 5)
Loading...

Yorum ekle