Mide Bulantısı, Halsizlik, İshal, Üşüme Nedenleri ve Tedavisi

Kişilerin soğuk algınlığı ya da grip gibi üst solunum yollarını daha çoğunlukla etkileyen bir hastalık olduğu zamanlarda mide bulantısı, halsizlik, titreme, ishal ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkar.

Mide Bulantısı Halsizlik Üşüme Nedenleri

Mide bulantısı, yüksek ateş, titreme, ishal ve karın ağrısı belirtilerinin birçok nedeni bulunmaktadır. Daha çoğunlukta bu belirtiler üst solunum yolları hastalıklarından kaynaklanan belirtiler arasında olmaktadır. Soğuk algınlığının olması ya da grip gibi bir hastalık sonucunda bu hastalıkların görülmesi sıklıkla ortaya çıkar. Midenin üşütülmesi sonucunda sık sık hastanın karşısına bulantı olarak ortaya çıkacaktır. Birçok kişinin sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan hastalıklar sonucunda da ishal gibi belirtilerde ortaya çıkar. Nedenleri arasında sık sık sindirime bağlı olan herhangi bir hastalık olması sonucunda ortaya çıkacaktır. İnsanların yaşamakta olduğu mide bulantısı, halsizlik, ishal, karın ağrısı, üşüme, titreme ve yüksek ateş gibi belirtilerin olmasına neden olan hastalıklar şunlardır:

 • Mide üşütmesi;
 • Soğuk algınlığı;
 • Grip;
 • Bağırsak enfeksiyonu;
 • Bademcik iltihabı;
 • Sinüzit;
 • Gıda zehirlenmesi;
 • Güneş çarpması;
 • Karaciğer hastalıkları;
 • Safra taşı;
 • Gastrit;
 • Ülser.

Kişilerin tedavisinin olması için kullandıkları bazı kimyasal ilaçların da hastalarda bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. İlaçların yan etkileri olarak gülen belirtiler sonucunda hastanın o ilaçları kullanmayı bırakmalı ve bu yan etkileri doktoruna bildirmesi gerekmektedir.

Bir takım virüsler de insanlara bulaşması sonucunda sıklıkla bu belirtiler ortaya çıkacaktır. İçme sularına bulaşmış olan Rota isimli bir virüs sonucunda belirtilerin oluşması ile birlikte kişinin halsizlik ve ishal sonucunda rahatsızlanacaktır. Yaşanılacak olan kronik hastalıklarda da bu durum ortaya çıkabilir.

Hastanın yaşadığı çölyak hastalığı ya da crohn hastalığı gibi hastalıklar nedeniyle kişinin rahatsızlık yaşayıp sıralamakta olduğumuz belirtileri de yaşayacaktır.

Mide Bulantısı Halsizlik Üşüme Tedavisi

Bu belirtilerin görülmesi ile birlikte hastalarda karın ağrısı da oluşmaktadır. Hastalığın sindirim sisteminden kaynaklı olacağı gibi yukarı da yazmış olduğumuz hastalıklar nedeniyle de olabilir. Geçmemesi ve hastanın şiddetlenmesi halinde mutlaka en yakın sağlık kurumuna gitmesi gerekmektedir. Burada yapılacak doktor muayenesinin sonucunda hastaların tedavisi başlanacaktır.

Hastanın bol bol dinlenmesi tavsiye edilecektir. İshal ve mide bulantısı yaşanması nedeniyle vücudunda sıvı miktarı azalacaktır. Bu nedenle de susuz kalacak ve baş dönmesi ortaya çıkabilir. Bunların olmaması için hastanın yeterli miktarda sıvı alımına dikkat etmesi gerekmektedir. Günde içtiği su miktarının daha fazla olmasına dikkat etmelidir. Ayrıca bol C vitamini bakımından zengin gıdalar ve içecekleri de içmelidir.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1.5 su bardağı su.

Antibiyotik özelliğinin yanı sıra aynı zamanda da antiseptik özelliği ile bilinen bu şifalı bitkinin sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar başta olmak üzere iyileştirici özelliği olması ile bilinmektedir. Daha çoğunlukla hastalığın mide bulantısı, karın ağrısı, yüksek ateş ve ishal gibi belirtilerin yok olmasında etkili olacaktır. Zencefil çayının içilmesi bu semptomları geçici olarak iyileşmesine ve belirtilerin ortadan kalkmasına neden olur. Fakat hastalığın tam olarak ne olduğunu bilmek için mutlaka doktor tarafından muayene olunmalıdır. Zencefil çayını yapabilmek için ilk olarak suyun kaynaması gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine atılan zencefilin birkaç dakika boyunca kısık ateşte kaynatmalısınız. Sonrasında ise ocağın altını kapatarak demlenmesini bekleyin. İçerisine bal ilave ederek içmeniz sonucunda mide bulantısı ve diğer semptomların da hafiflemesinde etkili olacaktır.

Nane ve Ihlamur Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane;
 • 1 yemek kaşığı ıhlamur;
 • 2 su bardağı su.

Ortaya çıkacak olan hastalıkların belirtilerinin ortadan kaybolmasında son derece etkili olmaktadır. Çayın yapılması ve içilmesinin ardından kısa süre içerisinde ortaya çıkmakta olan belirtilerin yok olduğu da görülecektir. Bu belirtilerin yok olmasında etkili olması için nanenin yatıştırıcı ve ağrı kesici özelliği kadar bulantı önleme konusunda da yardımcı olacaktır. Ihlamur ise halsizliğin ortadan kalkması ve ishale iyi gelecektir. İsteğe göre bu çayın içerisine birkaç damla limon suyu da sıkabilirsiniz. Ilık suyun içerisine nane ve ıhlamur konularak kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır. Daha sonrasında ise çayın demini alması için ocağın altı kapatılarak bir süre beklenmeli ve süzülmelidir. İsteğe göre kişiler içerisine bal ilave ederek de içebilirsiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle