Mide Asidine İyi Gelen Yiyecekler ve Mide Ekşimesi Çözümü

Mide asidinin pH derecesinin artmasına neden olan bazı gıdaların yanı sıra asidin derecesini yükselten ve mide yanmasını gideren yiyecekler vardır.

Mide Asidini Azaltan Yiyecekler

Midenin asidinin artması, midenin içerisindeki yiyeceklerin yemek borusuna kaçması yani reflü, midede ekşime ve yanma gibi sorunlara neden olmaktadır. Kişilerde yaşanan bu rahatsızlığı azaltmak ve hastayı rahatlatmak için önerilen yiyecekler vardır. Bu önerilen yiyecekler tüketildiğinde midenin asit derecesini yükselten, vücuda rahatlama sağlayan yiyeceklerdir. Midedeki asidi azaltan ve / veya dengeleyen yiyecekler şunlardır:

 • Süt ve süt ürünleri: Sütün pH derecesi alkalidir ve bu nedenle tüketildiğinde midenin içerisindeki asidin derecesini arttırarak rahatlama sağlaması nedeniyle tüketilmesi önerilir. Hastaların süt, yoğurt, ayran, kefir gibi gıdaları tüketmesi ayrıca bağırsaklar için de faydalıdır. 
 • Tarçın: Toz ve kabuk formları bulunan tarçın, suda kaynatılarak çay şeklinde tüketilmesi önerilir. Doğal bir anti-asit etkisi bulunan tarçın baharatı, midenin rahatlamasına, sindirim kanalının hareketinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sütü tüketmekte zorlanan kişilere 1 çay kaşığı kadar toz tarçın ekleyerek tüketmesi önerilmektedir. 
 • Muz: Taze meyve formunda tüketilmesi önerilen gıda, bol miktarda potasyum içermektedir. İçerdiği potasyum maddesi sayesinde midedeki asit üretiminin kontrolü için vücuda yardımcı olmaktadır. Meyvenin lifli yapısı sayesinde de aşırı tüketilmediği sürece sindirim sistemini hızlandırır. 
 • Elma ya da üzüm sirkesi: Sirkenin asit içermesine karşın mide asidiyle birleşmesinden sonra alkali olmasını sağlar. Bu tepkime sayesinde midenin içerisindeki asit nötre dönüşür ve mide yanmasına iyi gelir. 1 ya da 2 çay kaşığı kadar mide yanması durumunda tüketilmesi kafidir. Diğer yandan fazla tüketildiğinde mide sorunları artabilir. 
 • Zencefil: Anti enflamatuar etkisi nedeniyle mide yanma ve ekşimesine neden olan midenin iltihaplı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Zencefilin taze kökünü kaynatarak çayının ya da tüketilen gıdaların içerisine toz zencefil eklenmesi ile mide problemlerinde kullanılabilir. 

Mide Asidini Artıran Yiyecekler

Midenin içerisindeki asidin artmasına ve asidik derecesinin artmasına neden olan bir çok gıda vardır. Bu gıdaların kısıtlanması ile midedeki ekşime ve yanma şikayetleri giderilebilir. Midenin içerisindeki asidin artmasına neden olan gıdalar, asidin pH derecesinin düşmesine ya da hidroklorik asit ile gıdanın içerisindeki maddenin tepkimeye girmesi ile midenin sorunlarına yol açmaktadır. Bu sorunlar için genel hatlarıyla gıdalar şöyledir:

 • Acı, ekşi, baharatlı: Acı ve ekşi tatları, gıdaların içerisinde bulunan maddenin dil üzerindeki reseptörler tarafından asidin algılanması ile hissedilir. Bu tür gıdalar midenin ekşimesine, asidinin artmasına neden olmaktadır. 
 • Kafeinli gıdalar: Çay, kahve gibi kafeinli gıdaların tüketilmesinde asidin artmasının yanı sıra yemek borusu üzerindeki gevşeme etkisi nedeniyle reflü durumu çok sık görülmektedir. 
 • Yağlı ve kızartılmış gıdalar: Yiyeceklerin gereğinden fazla yağlı olmaları, tüketiminden sonra midenin o yiyeceği sindirebilmesi için fazladan asit salgılamasına neden olacaktır. Bu tür gıdaların tüketiminde mümkün olduğundan fırınlama yöntemi kullanılmalıdır. 
 • Asitli, gazlı içecekler: Turunçgillerin meyve ve sularının tüketiminden sonra görülen midenin sorunlarında meyvenin içerisinde bulunan asidin fazla miktarda olmasıdır. Gazlı içecekler yani kola, gazoz gibi içeceklerin tüketiminde midenin içerisinde bulunan asidin pH derecesinin düşmesinden dolayı midenin sorunlarına neden olmaktadır. 

Mide Asidine İyi Gelen Yiyecekler

Midenin içerisinde bulunan asidin artmaması ve pH’ının yükseltilmesi için mide sorunlarında kullanılan en yaygın tedavi şekli beslenmenin düzenlenmesinden geçmektedir. Beslenmenin düzenlenmesi ile hastaya sıklıkla tüketmesi gereken ve kesinlikle tüketilmemesi gereken yiyeceklerin ayrıntılı listesi verilir. Bazı yiyeceklerin ise tüketiminde belirlenen miktarların üstüne çıkılmamalıdır. Midede yanma ve ekşime olan kişilerin evde bu sorunla karşılaştıkları zaman uygulayabilecekleri yöntemler mevcuttur.

 • Bal: Midenin problemlerinde sıklıkla kullanılabilen bu gıda, ağrı durumlarında bir yemek kaşığı kadar tüketilebilir. Ancak kişinin şeker hastalığı ya da alerjisi var ise kesinlikle tüketmemesi önerilir. 
 • Üzüm: Mide ağrılarında hızlı bir çözüm olarak kullanılabilen üzüm, ağrı dönemlerinde 15-20 üzüm tanesi tüketilmesi yeterli olacaktır. Bu miktarın üzerine çıkılması, üzümün içerisindeki asidin midenin asidini artırabilir. 
 • Hatmi kökü

Hatmi Kökü Kürü

Hatminin içindeki yapışkan madde, midenin içinde koruyucu bir kılıf oluşmasını sağlar ve midenin asitten yanmasına engel olur.

Hatmi bitkisi, aktarlardan rahatlıkla temin edilebilir. 

 • 2 su bardağı arıtılmış su,
 • 1 yemek kaşığı Hatmi kökü

Hatmi bitkisinin yapışkanlığını ortaya çıkartmak için 8-10 saat kadar 1 yemek kaşığı hatmi kökünü 2 bardak soğuk su ile bekletilmesi gerekmektedir.

Midenin ağrıması durumlarında tüketimi sorunlara iyi gelen bir karışımdır. Ortaya çıkan bu gıdanın tüketilmesi midenin yatışmasını sağlar. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle