Mide Bulantısı ve Mide Rahatsızlıklarında Ihlamur ve Faydaları

Geleneksel bir şifa kaynağı olarak günümüze kadar gelen ıhlamur; pek çok rahatsızlıklarda olduğu gibi mide bulantısı ve mide ve sindirim sitemiyle ilgili rahatsızlıklar konusunda tedavi edici güce sahip

Mide Rahatsızlıklarının Çaresi Ihlamur

Mide sorunu olan insanların aklında dolanan soru ıhlamurun anneannelerin dediği gibi mide bulantısı,üşütmesi daha genel kapsamla sindirim sistemi sorunları konusunda tedavi edici gücünün gerçek olup olmadığı konusudur. Üşütenlere, mide bulantısı ve kusma sorunu olanlara direk olarak ıhlamur yapılması bizde gelenek haline gelen doğal çözüm yöntemi olmaktadır. Evlerden eksik edilmeyen ıhlamurun pek çok hastalığa karşı hem korunma hem de tedavi edici özelliği olduğu bilinmektedir.

Mide Rahatsızlıklarının Çaresi Ihlamur

Pek çok rahatsızlıklarda olduğu gibi mide ağrıları, bulantıları, üşütmeleri konusunda da şifa kaynağı olan ıhlamurun faydaları doktorlar ve uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. Bahar geldiğinde çiçek açan ıhlamur bitkisinin yaprakları ve çiçekleri hoş ve doğal kokusu yanında oldukça şifalıdır. Bu nedenle bu mevsimde toplanıp kurutulup neredeyse her evin raflarında yer almaktadır. Sarı beyaz renkli çiçekleri ve açık yeşil yaprakları tüylü yaprakları bulunan bu bitki sindirim sisteminin düzenlenmesinde, gaz, şişkinlik, ödem atılmasında, mide bunaltısında, kusmada ve mide ağrılarında kullanılan doğal çözüm yöntemleri arasında yer almaktadır.

Zararları

Pek çok faydaları bulunan şifalı bir bitki olarak anılan ıhlamurun; fazla tüketildiği ve yanlış kullanımları faydadan çok zarar verebilmektedir. Avrupa’ya has bir bitki olan ıhlamur; ıhlamurgiller tiliaceae familyasına ait olmaktadır. Çiçekleri proantosiyanidin, fenolik asit, tenin, yatıştırıcı etkisi bulunan yağ ve flavonoit bitki zamkı içermektedir. Dâhili bir şekilde tüketildiğinde her türlü mide rahatsızlığı konusunda tedavi edici ve rahatlatıcı etkiye sahip olmaktadır.

Evlerde doğal şifa kaynağı olarak mutlaka bulundurulan ıhlamur gün içinde en fazla üç veya dört bardak tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi fayda yerine zararlara neden olabilecektir. Bu zararlar genel olarak mide gibi sindirim sistemi üzerinde ortaya çıkmaktadır. Fazla içilmesi durumunda vücuttan terleme ile fazla oranda su kaybı yaşanacağından tansiyon sorunları, kalp rahatsızlıkları veya sindirim sisteminde düzensizliklerin ortaya çıkması gibi istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir. Aşırı terleme nedeniyle yaşanan hararetler ise midenin genişlemesine yardımcı olacak sıvı alımını arttıracaktır.

Ihlamurun fazla tüketilmesi durumunda vücuda vereceği zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Geç saatlerde tüketilmesi uykusuzluğa neden olabilmektedir.
 • Sürekli bir şekilde kullanılması mide dahil olmak üzere vücut mekanizmasında yer alan organlarda hasarlar oluşmasına neden olabilmektedir. Bilhassa emziren anneler ve bebek bekleyen anne adayladı doktorlarına danışmadan bu bitkiyi kullanmamalıdır.
 • İçilirken eklenen bal veya şekerin fazla kullanılması midenin yorulmasına ve kilo alınmasına neden olabilmektedir.
 • Genel olarak ıhlamur bitkisinin sıcak içilmesi yönünde bir gelenek bulunmaktadır. Bu şekilde şifalı olacağına dair inanışlar oldukça yanlıştır. Aşırı derecede sıcak tüketilmesi hem ağzın hem yemek borusu hem de midenin haşlanmasına rahatsız olmasına neden olabilecektir.
 • Demlendikten sonra defalarca kaynatılıp yeniden içilmesi mideye zarar vermektedir.

Mide ve Sindirim Rahatsızlıklarında Ihlamurun Faydaları

Kurutulmuş ıhlamur bitkisinden yapılan çaylar; sindirim sisteminde oluşan yavaş çalışmaya bağlı olarak sıklıkla yaşanan gaz ve şişkinlik gibi sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bilhassa mide sorunlarında doğal çözüm yöntemi olarak ilk sırada yer almaktadır.  Genellikle üşütmeye ve soğuk algınlığına karşı şifalı olduğuna inanılan bu bitki aslında  sindirim sistemi hatta bağırsak sorunlarında bile mucize sonuçlar yaratabilmektedir. Mide rahatsızlıklarının tedavisinin amacıyla kullanılan ıhlamur bitkisi; tilia cordata ile tilia platyphyllos ağacından elde edilmektedir.

İnce ve kalın bağırsak sistemini güçlendiren bağışlık sistemini dengeleyen ıhlamurun iyi geldiği şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gaz sorunlarının yok olmasına yardımcı olur.
 • İçeriğinde yer alan enzimler, P vitamini, C vitamini, uçucu yağlar, tanem, reçine gibi maddeler yardımıyla midede bulunan besinlerin hazım edilmesine yardımcı olur.
 • Mide üşütmesine bağlı olarak ortaya çıkan mide ağrıları konusunda şifalı etkileri vardır.
 • Sinirleri yumuşatır.
 • Sabahları yemek yemeden evvel içildiği takdirde mide yağlarının erimesine ve midenin küçülmesine yardımcı olur.
 • Mide bulantısı ve kusma konusunda; mideyi ve sindirim sistemini rahatlatmasına bağlı olarak tedavi edici bir güce sahip olmaktadır.
 • İshal ve kabızlık mide ağrılarının ana nedenleri arasında yer almaktadır. Bağırsaklarda yaşanan sorunlar genel olarak mide de ortaya çıkan sorunlara neden olmaktadır. Bu şifalı bitki kabızlık ve ishal karşısında olumlu etkilere neden olması ve bağırsak sistemini güçlendirici etkisi olması sebebiyle midenin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.
 • Mide kaslarında meydana gelen spazmların tedavi edilmesine yardımcı olur
 • Hazımsızlık konusunda çözüm yaratan etkilere sahip olmaktadır.
 • Mide ve bağırsakta yer alan toksinlerin yok edilmesi konusunda yardımcı olan etkilere sahiptir.
 • İdrar söktürme özelliğine sahiptir.
 • Karaciğerler ve safra kesesinde oluşan sorunların toparlanmasına destek verir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle