Geniz Akıntısı Mide Bulantısı Yapar Mı? Mide Bulantısına Doğal Çözüm

Geniz akıntısının ağız ve yemek borusunda oluşturduğu kötü kokunun mide bulantısına neden olup, olmayacağı ve mide bulantısına yönelik olarak doğal tedavi çözümleri.

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı Yapar Mı?

Geniz akıntısı

Geniz akıntısı sorunu, doğrudan ağız içerisinde ortaya çıkan bir sorun olması nedeni ile hem solunum sisteminde hem de midede çok ciddi olumsuz etkiler oluşturur. Temel olarak geniz akıntısının son derece hoş olmayan kokusu ve buna ilave olarak son derece yapışkan ve yoğun bir forma sahip olması nedeni ile mide bulantısı yapar. Geniz akıntısının ağızda ve yemek borusunda ortaya çıkması nedeni ile kişinin midesinde bulantı sorunları yapar. Bu yüzden de geniz akıntısı şikayetlerinin en hızlı şekilde çözüme kavuşturulması gerekir. Çünkü mide bulantısı problemi zaman içerisinde istifra hali gibi şikayetlerinde yaşanmasına neden olarak kişinin vücudunda ciddi su kaybına neden olacaktır ve bunun sonucunda da kişinin vücudunun halsiz düşmesine neden olur.

Geniz akıntısı sinüs ve burun tarafından solunum yollarının nemlendirilmesi ve temizlenmesi için salgılanan mevcut akıntının pek çok farklı nedene bağlı olarak yoğun ve yapışkan formda kötü kokulu bir hale gelip, genizden çıkar ve boğaza ulaşır. Bu durumda midede bulantı şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Uzun süreli olması durumunda kişinin yaşam kalitesini düşüren ve midedeki şikayetlerin çok şiddetli yaşanmasına neden olabilen geniz akıntısı problemlerinin ortaya çıkış nedenleri çok geniş yelpazede bulunur. Bu kapsamda da mevsimsel değişimler, alerjik tepkimeler ve sinüzit gibi rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkabiliyor. Mide bulantısı şikayetleri son derece şiddetli şekilde yaşanabildiği gibi geniz akıntısı nedeni ile vücutta aynı zamanda;

  • Boğazda gıcık.
  • Öksürme.
  • Balgam birikmesi.
  • Ağız içi kötü koku oluşumu.

gibi belirtileri de görebilmek mümkündür. Bu yüzden geniz akıntısı sorununa yönelik olarak en kısa süre içerisinde gerekli müdahalelerin gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur.

Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Sinüs ve burun tarafından tamamen sağlıklı ve doğal biyolojik fonksiyon çerçevesinde üretilmesine karşı pek çok farklı etken nedeni ile geniz akıntısının kötü kokulu ve yoğun bir kıvama gelmesi sonucunda yaşanan midedeki bulantı problemleri için ilaç kullanımı mümkün olsa da uzmanlar ilk tercihlerin ilaç kullanımından yana olmamasını tavsiye ediyor. Özellikle de midesinde çeşitli rahatsızlıklar bulunan kişilerde midedeki bulantıya yönelik olarak ilaç kullanımı daha farklı etkenleri de tetikleyici husus oluşturabilir. Bu akıntı problemi nedeni ile yaşanan midedeki bulantı sorununun giderilmesinde tamamen doğal ve sağlıklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler doğal kür tarifleri ile herkes tarafından evde kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanabilmektedir. Geniz akıntısı nedeniyle uygulanabilecek kürler dışında doğrudan mideye iyi gelecek bitki çayları (zencefil, rezene, nane ve papatya) da uygulanabilir. Bu bitki çayları sayesinde midedeki bulantı başta olmak üzere tüm sorunların tamamen yok edilebilmesi ve önlenmesi sağlanabilmektedir.

Su İçilmeli

Midede yaşanan problemlerin giderilmesi noktasında en etkili ve en kuvvetli unsur su olur. Suyun yenileyici ve tazeleyici niteliklerdeki özellikleri sayesinde midedeki bulantı problemlerinin giderilebilmesi sağlanabilirken, aynı zamanda da genizdeki bu akıntının boğaz ve yemek borusundan da temizlenmesi ve akıntının tamamen durdurulabilmesi sağlanabilmektedir. Bu yüzden de günümüzde uzmanlar günde en az 2 litre suyun sağlıklı bireyler tarafından da tüketilmesini tavsiye ediyor.

Tuzlu Su Gargarası

tuzlu suTuz ve su son derece önemli iki bileşendir. Özellikle solunum yollarını temel alan sorunlarda tuzun oldukça güçlü etkileri bulunur. Özellikle de tuz ve su ile hazırlanabilen tuzlu su kürünün gargara şeklinde uygulayarak burun ve sinüslerdeki akıntının durdurulması sağlanabilir. Bu kapsamda tuzlu su gargarasını yapabilmek için gerekli malzemeler arasında;

  • Tuz (1 çay kaşığı).
  • Su (1 bardak).

malzemeleri gerekir. Bir bardak oda sıcaklığındaki suya 1 çay kaşığı tuz ilave edilir. İyice birbirlerine karışana dek karıştırılmaları sonrası gargara şeklinde boğaz ve sinüslere doğru uygulanması gerekir. Bu sayede akıntının durdurulması ve tuzun güçlü etkisi ile yok edici sonuçların alınabilmesi sağlanabilmektedir.

Nane Yağı Kürü

Bir tür uçucu yağ içermekte olan nane bitkisinden tamamen doğal şekilde elde edilen ve katkı maddesi içermemekte olan nane yağı ile genizdeki akıntı sorunlarının giderilebilmesi ve buna bağlı mide bulantısının bastırılabilmesi sağlanabiliyor. Nane yağının genizdeki akıntıdan kaynaklı olarak midede bulantı yaşanması sorunu için uygulanmasında temiz bir su içerisine batırılan bezin, sıkılması ve üzerine nane yağının ilave edilmesi gerekir. Bu ilave işleminin ardından uçucu yağlar olması nedeni ile nanenin yağ içeriğinin burna en yakın noktaya koyulması gerekir. Bu şekilde bu uçucu yağlar sayesinde sinüste ortaya çıkan akıntı problemlerinin tamamen giderilebilmesi sağlanabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle