Canan Karatay Gastrit Diyeti ve Gastrit Tedavisi İçin Önerdiği Bitkiler

Gündelik yaşantıda ciddi olumsuzluklara yol açan ve çok rahatsız edici olan gastrit rahatsızlığı için Prof. Dr. Canan Karatay’ ın hazırladığı Karatay diyetinin nasıl uygulanacağına dair.

Canan Karatay Gastrit Diyeti

Midede sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan ve kişinin gündelik yaşantısında dahi ciddi şikayetlere yol açan gastrit rahatsızlığının doğrudan tedavisinin bulunmaması nedeni ile toplum genelinde vatandaşlar tarafından gastrit şikayetlerini yok edecek bitkisel çözümlere yönelim oldukça yoğun seviyede bulunuyor. Midede yaşanan pek çok rahatsızlığın giderilmesi noktasında bitkilerin ve doğal ürünlerin faydalarının önemli etkilere sahip olması nedeni ile uzmanlar tarafından da gastrit rahatsızlıklarının şikayetlerinin giderilmesi için bitki ağırlıklı doğal ve sağlıklı ürünlerden oluşan gastrit diyeti programına uygun bir beslenme alışkanlığının kazanılmasını öneriyor. Bu noktada doğrudan insan sağlığını ve bağışıklık sistemini koruyan etkilere sahip olan Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanan ‘Karatay Diyeti’ gastrit problemlerinin yok edilmesi noktasında da son derece önemli etkilerde bulunması nedeni ile gastrit tedavisi için öneriliyor.

Karatay Diyeti Nedir?

Son dönemlerde aslında sıkça gündemde bulunan ve sık sık tartışmalara yol açan popüler sağlık uzmanlarından birisi olan Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hem vücut sağlığının dinamik kalması hem de pek çok sorunun önlenebilmesine yönelik olarak oluşturulan Karatay Diyeti genel olarak vücuttaki fazla yağlardan ve kalorilerden kurtulabilmek amacı ile uygulanıyor. Ancak Karatay diyeti programının içeriği ve uygulanış biçimleri gibi faktörler yönünden gastrit rahatsızlığı açısından da son derece önemli etkilerinin/faydalarının bulunduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden de günümüzde gastrit tedavisi ve semptomlarının yok edilebilmesi amacı ile Karatay Diyeti önerilmektedir. Bu çerçevede de zayıflamak amacı ile kullanılan bu Karatay Diyeti ile gastrit gibi tüm mide rahatsızlıklarının oluşturdukları şikayetleri tamamen ortadan kaldırabilme şansına sahip olunabiliyor. Karatay Diyeti, temel olarak sağlıklı/faydalı yağlar, protein kaynakları ve çeşitli karbonhidrat yapılarından faydalanmaktadır. 

Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır?

Temel olarak az yemek, sık yemek mantığına kurulu olan bir diyet programı olan bu diyet programı sayesinde hem vücuttaki mide sorunlarından hem de fazla kilolardan kurtulabilmek mümkün oluyor. Zaten temel olarak midedeki rahatsızlıkların yaşanmasında en önemli nedenlerden birisi olan fazla kiloların sağlıklı bir şekilde, zaten midede oluşturduğu tahribatı daha da ileri boyuta taşımayacak biçimde giderebilme şansı veriyor.

Sabah Kahvaltısı

Günün en önemli öğünü olduğu Prof. Dr. Karatay tarafından da onaylanan sabah kahvaltısını yaparken mutlaka vücudun tüm gereksinimlerinin karşılanması temel alınıyor. Bu çerçevede de özellikle sabahları saat 8 ile 9 aralığında sabah kahvaltısının yapılması öneriliyor. Bu doğrultuda da;

 • Haşlama veya terayağı ile omlet şeklinde 2 adet yumurta (özgür tavuklardan tamamen doğal şekilde elde edilmiş,
 • Tuzsuz yeşil veya siyah zeytin (8 veya 9 adet),
 • Kaşar peyniri (Bir avuç),
 • Kayısı kurusu (4 ya da 5 adet),
 • Bitki çayı ya da meyve çayı (şekersiz),
 • Ceviz içi (çay bardağında),

Öğle Yemeği

Sabah kahvaltısında alınan enerjinin yenilenmesi ve vücut gereksinimlerinin karşılanması açısından kesinlikle atlanmaması gereken ana öğünlerden olan öğle yemeği saatinde ise;

 • Dana söğüş (Bir avuç),
 • Zeytinyağlı fasulye,
 • Salata,
 • Turp ya da havuç (rende veya dilim),
 • Ayran (1 su bardağı/tuzsuz),
 • Bitki çayı veya su (1 bardak(şekersiz),

Akşam Yemeği

Günün beslenme saati olan ve kesinlikle akşam en geç saat 8′ e kadar yenmesi gerekir. Çünkü bu saatten sonra yenilen şeylerin uykuya kadar sindirimi zorlu olur. Bu diyet programında akşam yemeği menüsünde;

Taze balık (yağda olmayacak),

Turp, yeşil soğan ve roka ile hazırlanacak az limonlu veya sirkeli salata,

Bol bol su,

Uyku öncesinde olabildiğinde 30 ile 40 dakika aralığında yürüyüş,

yapılması gerekir. Bu şekilde gastritin gün içerisinde yaratmış olduğu tüm sıkıntılardan tamamen kurtulabilmek ve zaman içerisinde de iyileşmesine yardımcı olunabilmektedir.

Ara Öğünler

Gün içerisinde sabah, öğle ve akşam yemekleri arasında ara öğünlerin yenilmesi de Canan Karatay’ ın en fazla dikkat ettiği konulardan birisidir. Buna göre Karatay Diyeti programı dahilinde bulunan ara öğünlerde;

Ceviz (Yarım su bardağı),

Bitki çayı veya bol su,

bulunur. Bu şekilde midenin zararlı besinler ya da çok yemek yeme ile yorulması ve zaten tahrip olan iç dokusunun iyice zarar görmesinin önüne geçilebiliyor. Bu durumda midede tüketilen bu sağlıklı besinler ile onarımı sağlayarak, kısa süre içerisinde gastrit şikayetlerinden tamamen kurtulabilme imkanı verir. Bu yüzden de günümüzde uzman doktorlar tarafından da Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanan bu gastrit diyeti son derece yoğun ve sık bir şekilde öneriliyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (31 votes, average: 3,58 out of 5)
Loading...

Yorum ekle