Mide Suyunun Ağza Gelmesi ve Bulantı Sorununun Nedenleri ve Çözümü

Gün içerisinde çok sık yaşanabilen problemlerden birisi olan ve tüm tat algısını tümüyle olumsuz şekilde etkileyen mide suyunun ağza gelmesi ve beraberinde bulantı problemine etkili çözümler.

Ağızda Acı Tat Neden Olur?

Ağızda acı tat

Modern toplum yaşantısında pek çok kişinin çok sık karşılaşabildiği problemlerden birisi olan ve aynı zamanda da tüm tat algısının olumsuz biçimde etkilenmesine neden olan ağızda acı tat oluşumları genel olarak midede meydana gelen problemlerden kaynaklı olarak mide suyunun ağza gelmesinden kaynaklıdır. Yanma ve acı tat hissinin ortaya çıkmasına neden olan bu durumda mide suyunun yemek borusundan ağza ulaşmasıyla ortaya çıkar. Gün içerisinde meydana gelebilen ağızdaki acı tat oluşumları gece uykusu sırasında da görülebilir ve beraberinde oluşturduğu yanma gibi etkiler ile fazlasıyla rahatsız edici olabilir. Bu sorunun günümüzde yapılan araştırmalara göre tam olarak neden kaynaklandığı yüksek oranla reflü rahatsızlığı sonucuna ulaşılıyor.

Temel olarak midede bulunan yiyeceğin yemek borusuna yani geri yukarı yönde kaçış gerçekleştirmesi durumunu tanımlayan bir rahatsızlık olan reflü, ağızda acı tat oluşumunun en önemli nedenleri arasında yer alır. Bununla birlikte kişinin reflü rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmasına neden olabilecek etkenlerde gündelik yaşantı içerisinde modern toplum insanlarının çok sık yapmış oldukları hatalardan kaynaklanmaktadır. Bunların başında da son derece zararlı bir bağımlılık olan sigara kullanımı gelmektedir. Reflünün ortaya çıkması noktasında en önemli etkenlerden birisi sigaradır. Bunun dışında hatalı beslenme alışkanlıkları da sıklıkla reflüye neden olabilmektedir. Özellikle de kişinin gün içerisinde çok aşırı yiyecek tüketmesi ve buna bağlı olarak meydana gelen şişmanlık problemi reflünün en önemli nedenlerinden birisidir. Günümüzde bazı kişilerce çok sık yapılan hatalardan birisi olan yemeklerin fazla çiğnenmeden bütün parçalar halinde yutulması da mide üzerinde ağır baskı oluşturarak, reflü probleminin meydana gelmesini kaçınılmaz hale getirebiliyor.

Reflü gibi bir rahatsızlıktan dolayı mide içerisinde bulunan yiyeceklerin geri yukarıya doğru çıkışı yani yemek borusuna kaçışı çok sık olan kişilerin yemek borusu kanserine yakalanma riski de paralel olarak önemli oranda artış gösterir.

Ağızda Acı Tat ve Reflü Belirtileri

Ağız içerisinde çok ciddi ve rahatsız edici acı bir tat oluşmasına neden olan bu problem, tek başına ortaya çıkmaz. Bu çerçevede de ağız içerisinde acı tat oluşumuna eşlik eden mide içerisinde çok rahatsız edici yanma hissi, yutkunma güçlükleri, besinlerin boğazda takıldığı hissiyatı, besinlerin zor hazmedilmesi ve bunun vücutta oluşturduğu baskı ile kalpte çarpıntı gibi belirtiler de görülebilir. Bu gibi belirtileri yaşayan kişilerin en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirerek, reflü gibi sağlık sorunlarına karşı gerekli olan kontrolleri yaptırmalıdır.

Ağızda Acı Tat Oluşumunu ve Mide Bulantısını Önleme

Reflü

Günlük yaşantı içerisinde çok fazla rahatsız edici olabilen ağızda acı tat oluşumu ve tabii ki buna eşlkik edebilecek yoğun mide bulantıları iştahsızlık gibi problemleri de beraberinde getirebilir. Ayrıca kansere yakalanma riskini de arttıran bir problem olması nedeni ile de bu tip sorunların yaşanmaması için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu çerçevede de ağızda acı tat meydana gelmemesi ya da mide bulantısı problemi yaşamamak için mutlaka;

  • Besinlerin aşırı sıcakken tüketiminden kaçınılması,
  • İdeal seviyeyi geçmeyecek şekilde beslenilmesi, 
  • Asit ve kafein değerleri yüksek olan içeceklerden uzak durulması,
  • Sigara ve alkol gibi zararlı bağımlılıklardan kaçınılması,
  • Yağda kızartma yerine haşlama veya ızgara tercih edilmeli,
  • Mideyi sıkıştıracak kıyafetler giyilmemesi,
  • Uyku pozisyonundan kaynaklı mide suyunun yukarı çıkışını önlemek için yastık pozisyonunun biraz yüksek olması,

gibi detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle mide bulantısı ya da ağızda acı tat oluşması gibi problemler ile daha düşük olasılıkla karşı karşıya kalınması mümkün olur.

Ağızda Acı Tat Oluşumuna Neden Olan Reflü Tedavisi

Günümüz modern teknolojisi sayesinde ağızda acı tat oluşumuna yönelik olarak uzman hekim tarafından önerilecek bir takım ilaçlar ile midenin desteklenmesi mümkün olabilmektedir. Bu şekilde çok sık yaşanan bu sorunların yaşanmasının önüne geçilebilir. Ancak ilaç ile kesin sonuç alınamaması durumunda cerrahi operasyon söz konusu olur. Söz konusu cerrahi operasyonlar kesinlikle karın ya da mide bölgesinde kesiklerin açıldığı tipte müdahalelerden oluşmaz. Çünkü modern endoskopi teknolojisi sayesinde mide sorununun diğer yöntemler ile çözüme kavuşturulamaması durumunda ağızdan, yemek borusunu kullanarak, mideye ulaşacak endoskop (ucunda kamera ve gerekli ekipmanlar olan cihaz) sayesinde midedeki problemin herhangi bir ameliyat kesiği olmadan tedavi edilebilmesi sağlanabiliyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle