Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Sebepleri ve Tedavileri

Onikiparmak bağırsağı ülserinin hangi sebepler ile ortaya çıktığı ve aynı zamanda da hastada oluşturduğu şikayetlerinin nasıl tedavi edilebileceğine ilişkin tüm merak edilenler.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Tedavisi

Duodenum

Tıp literatüründe ‘Duodenum’ olarak belirtilen, onikiparmak bağırsağı ülseri, midenin hem altında bulunan onikiparmak bağırsağında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Buradaki ülser oluşumu temel olarak onikiparmak bağırsağında çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan yaraların mideden gelen tüm maddeler ve besinler ile temas etmesinden kaynaklı olarak yaralarda kanama meydana gelebileceği gibi yaraların etki alanları da çok geniş bir alana ulaşır.

Bu durum sonucunda da bağırsağın delinmesi riskinin ortaya çıkmasına neden olur. 12 parmak bağırsağında meydana gelen ülserin kesinlikle en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekliliği bulunur. Aksi halde çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabilmesi riski bulunur. Günümüzde 12 parmak bağırsağı ülseri rahatsızlığına ilişkin olarak uygulanan tedaviler, rahatsızlığın ortaya çıkışına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Bu çerçevede de bu ülser tipinin ortaya çıkışına en fazla neden olan etken olan helikobakter pilori isimli bakterinin yok edilmesine yönelik olarak gerçekleştirilir. Bununla birlikte rahatsızlığın ortaya çıkışına bağlı olarak hastaların aspirin ve ağrı kesici gibi çeşitli ilaç kullanımlarından kaynaklı olması durumunda ilgili ilaçların kullanımının kısıtlanması ve hatta kesilmesi söz konusu olur. Oniki parmak bağırsağındaki ülserin tedavileri çerçevesinde ise ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır.

Onikiparmak bağırsağı ülseri toplum genelinde çok sık bilinen doğru yanlışlardan birisi olarak buradaki ülser tipinin stres ve baharatlı yiyecekler sebebi ile oluşmadığı biliniyor. Ancak bu tip besinler ülserin semptomlarının/şikayetlerinin tetiklenmesine neden olur.

Buna göre hastada öncelikli olarak 12 parmak bağırsağı tedavisi için uygulanan ilaç tedavileri Helikobakter pilori isimli bakteriyi yok edecek niteliklerdeki ilaçlar olur. Bununla birlikte ülserin mide içerisinde yaratmış olduğu asidite seviyesindeki artışların dengelenmesi veya önlenmesi amacı ile ilaç kullanımı gerçekleştirilir. Ayrıca asit, bakteri ve ilaçların yaratmış olduğu tahribata karşı mide ve ince bağırsak dokusunun korunması amacı ile çeşitli koruyucu nitelikli ilaçlar kullanılır. Bu kapsamda hastada 12 parmak bağırsağı teşhisi patolojik tetkikler ve endoskopi ile tespit edilmiş ise en kısa süre içerisinde ülserin durumuna bağlı olarak farklı büyüklüklerde biyopsi uygulaması yapılır.

Kullanılan İlaçlar

Vücutta çok sık görülen 12 parmak bağırsağı ülseri rahatsızlığının tedavisi için kullanılan ilaçlar genellikle bölgedeki tahribatın onarımı, rahatsızlığın ortaya çıkışına yol açan bakterilerin yok edilmesi ve semptomların baskılanması temeline dayalı olarak uygulanır. Bu noktada kullanılacak ilaçlar, hastadaki 12 parmak bağırsağı ülseri rahatsızlığının durumu ve etkileri ile doğru orantılıdır. Bu yüzden de kullanılacak ilaçlar her hasta için standart değildir ve doğrudan uzman doktor tarafından uygulanacak tetkikler sonucunda belirlenir. Buna göre;

 • Anti asit ilaçlar,
 • Histamin reseptörleri antagonistleri,
 • Antikolinerjik ilaçlar,
 • Yatıştırıcı ilaçlar,

kullanılır. Bu ilaçlar ile hem 12 parmak bağırsağı ülseri rahatsızlığına yol açan ana etkenler ortadan kaldırılır hem de hastanın günlük yaşantısı içerisinde dahi olumsuz etkiler teşkil eden etkileri tamamı ile yok edilir.

Bitkisel Tedavi

Patates kürü

12 parmak bağırsağının ülserinin tedavi edilmesi noktasında ilaçların yanı sıra kişinin beslenme alışkanlıklarını mutlaka dikkatli bir şekilde düzenlemesi gerekmektedir. Aynı zamanda da 12 parmak bağırsağındaki ülseri probiyotik içermekte olan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bitkisel ve doğal ürünlerin tüketimiyle birlikte hastanın mutlaka süt tüketmemesi, uyku öncesinde yemek yenmesi, sigara ve alkol tüketiminden kaçınılması ve kesinlikle stresten uzak durulması gerekliliği bulunur. Bu bitkisel tedavilerin mutlaka uzman doktorun kontrolünde uygulanması gerekmektedir. 12 parmak bağırsağı ülseri için uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen ve tamamen doğal ve bitkisel ürünlerden oluşan doğal kürler ile de iyileşme sürecinin hızlandırılması ve ülserin yarattığı şikayetlerin yok edilebilmesi mümkün olabilmektedir.

Patates Kürü

 • Patates

Kabukları iyice soyulan patatesler, bir fincan kadar patates suyu çıkacak kadar sıkılır.

Sabah öğünlerinde 1 fincan olacak şekilde 30 gün boyunca aksatılmadan uygulanması gereken bir doğal kürdür.

Papatya Kürü

 • Papatya çiçeği (2 veya 3 adet),
 • Su (1 bardak/sıcak),
 • Bal (1 çay kaşığı/isteğe bağlı),

2 veya 3 adet papatya çiçeği bir kap içerisinde iyice ezilir ve bir bardak kaynatılmış sıcak su içerisine ilave edilir. 5 dakika kadar bir demleme sürecine bırakıldıktan sonra süzülerek tüketilebilir. Arzuya göre tatlandırmak amacı ile 1 çay kaşığı bal ilave edilebilir.

12 parmak bağırsağı ülserinin etkilerinin görüldüğü her gün uygulanması tavsiye edilir.

Kekik Kürü

 • Kekik ( Çeyrekten biraz fazla tatlı kaşığı),
 • Su (1 bardak/Sıcak),
 • Bal (1 tatlı kaşığı/isteğe bağlı)

İyice ‘ufalanmış’ küçük parçalar haline getirilmiş olan kekik, 1 bardak sıcak su içerisine ilave edilir. 5 dakikalık bir demleme sürecine bırakıldıktan sonra, süzülerek tüketilebilir. İsteğe bağlı olarak da 1 tatlı kaşığı kadar bal ile tatlandırılması da mümkündür.

Rahatsızlık süresince günde 1 bardak kadar tüketilmesi tavsiye edilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle