Hamilelikte Hazımsızlık Sebepleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Hamilelik döneminde yaşanan hazımsızlık sorunlarının nedenleri ve hazımsızlığın geçmesi için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemleri ve bunların hamilelikteki etkilerine dair.

Hamilelikte Hazımsızlık Nedenleri

Hamilelikte hazımsızlıkHamilelikte, anne adayının vücudunda önemli değişimler meydana gelir. Sadece fetüsün büyümesine bağlı fiziksel değişimler değil aynı zamanda da hormonal nitelikli değişimlerin yaşanması da muhtemel olur. Bu durumda anne adaylarının vücutlarında çeşitli sorunların görülmesine neden olur ki bu tip şikayetler genellikle gebelikte sıkça görülen olağan süreçlerdir. Ancak bu tip şikayetlerin önlenmesi ya da etkilerinin hafifletilebilmesi de mümkündür. Bu gibi detaylar ışığında hamilelikte sıkça görülen şikayetlerden birisi de anne adaylarının hazımsızlık sorunu yaşamasıdır. Gebelikte anne adayına ciddi seviyede hazımsızlık sorunu yaşatan pek çok farklı neden bulunur.

Genel olarak hamilelikte görülen hazımsızlık sorunlarına yol açan neden hormonal değişimlerdir. Anne adayının vücudunda fetüsün yerleşimi ile birlikte hem değişim yaşayan fizyolojiye uyum sağlanması hem anne adayının ve bebeğin sağlığının korunabilmesi amacı ile vücutta hormonların salınımı artar. Bu durumda vücutta çeşitli hususların tetiklenmesine neden olur. Özellikle de bu etkiler sonucunda anne adayının hamileliğin önemli bir bölümünde hazımsızlık sorunu yaşamasına neden olur. Modern tıp literatüründe ‘Disepsi’ şeklinde tanımlanan hazımsızlık sorunu, anne adayının hamilelik sürecini çok daha zorlu ve sancılı bir şekilde atlatmasına neden olabileceğinden mutlaka gerekli olan önlemlerin alınması ve hazımsızlık yaşanması durumunda çözüm sağlayacak doğal tedavilerinin uygulanması gerekir. Hazımsızlığa neden olan vücuttaki hormonların salınımının artışı özellikle de vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde gevşeyen kaslardan dolayı sekte yaşanmasına neden olur. Bu durumda mide içerisinde her türlü besinin kolay şekilde sindirilememesine ve dolayısı ile de hazımsızlık sorunlarına neden olur.

Gebelikte anne adaylarının sindirim sistemlerinde yaşanan bu yavaşlama ve ağırlık nedeni ile bu süreç içerisinde anne adaylarının midelerinde sindirimi güç olacak besinlerin tüketilmemesine dikkat etmeleri, rahat bir hamilelik süreci geçirmeleri açısından çok önemlidir.

Hamilelikte Hazımsızlığın Doğal Tedavisi

Anne adaylarının yaşadıkları sağlık sorunları çerçevesinde hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlıkları ve ideal gelişimleri açısından kimyasal yapıya sahip olan ilaç kullanımları yasaklanır ya da doktor kontrolünde çok zaruri olması koşulu ile sınırlı olarak gerçekleştirilir. Bu çerçevede de günümüzde her ne kadar hazımsızlık gibi sorunların hızlı ve kesin çözümü için kullanılabilecek çeşitli ilaçlar bulunsa da gebelikte yaşanan hazımsızlık sorununun çözümü için sindirime iyi gelen bitkiler kullanılarak, sorunu gidermek gerekir. Çünkü bu doğal ve bitkisel tedavisi sayesinde hazımsızlığın bebeğe zarar vermeden çözülmesine yardımcı olur ve anne adayına bu konuda rahatlama sağlar.

Ilık Süt Tedavisi

Hamilelik döneminde mideye iyi gelen ve sindirim sistemi ile birlikte metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan sütün, kaynatılarak, ılık şekilde tüketilmesi hazımsızlık sorununu giderilmesini sağlar. Özellikle de içerdiği temel bileşenleri ve yapısal özellikleri ile de midede sinirlerin yumuşamasına ve rahatlamaya yardımcı olur.

Uyku Düzeni Oluşturulmalı

İnsan vücudunun yenilenmesi açısından uyku çok önemli bir aktivitedir. Her ne kadar insan uykuda olduğu zaman hareketsiz kalsa da vücudu bu zaman dilimi içerisinde günün tüm yorgunluğunu ve artıklarını vücuttan arındırmak için yoğun bir tempoda çalışır. Bu çerçevede de yatmadan önce bir şeyler yenmemesi koşulu ile uyku zaman dilimi içerisinde vücut, sindirimi daha yoğun şekilde gerçekleştirir ve anne adayının yaşadığı sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Yüksek Yastık Kullanılmalı

Vücudun yatış sırasındaki pozisyonu özellikle anne adaylarının fizyolojik değişimleri de göz önünde bulundurulduğunda mide üzerinde ciddi baskıların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden hem midede sıkışmaya neden olmamak hem olası mide asidi ve diğer maddelerin yemek borusunu kaçışını engellemek hem de sindirimin daha hızlı çalışmasını sağlamak amacı ile uyku sırasında kullanılan yastığın en azından 30 santim kadar yüksekliğe sahip iyi geleceğinden bu konuda dikkatli olunması tavsiye edilir.

Bol Kıyafetler Tercih Edilmeli

Yaşanan hazımsızlık sorunlarının en temel nedenleri arasında midedeki baskı ve sıkışmada yer alır. Özellikle fetüsün gelişimi ile büyüyen rahim midede baskı oluştururken, üzerine anne adayının tercih edeceği dar kıyafetler dışarıdan da mideye baskı oluşmasına neden olur. Bu gibi zaman dilimlerinde de temel fonksiyonu sindirim olan midenin, bu fonksiyonunu zaten hormon değişiminin etkisi ile daha ağır şekilde yaparken, daha da güç bir hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden de hamilelik süreci içerisinde hazımsızlık sorunu yaşandığı zaman dilimleri haricinde de her zaman bol kıyafetlerin tercih edilmesine önem verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Spor Yapılmalı

Uzman doktorun hamilelik sürecindeki vücut durumuna ve gelişimine yönelik olarak belirleyeceği spor egzersiz uygulamaları ile sınırlı kalacak, güvenli egzersizlerin yerine getirilmesi de hazımsızlık sorunun giderilmesi açısından iyi gelir. Hamilelikte yapılacak spor aktiviteleri sadece hazımsızlık sorunlarına değil aynı zamanda da fizyolojik değişiminde etkisi ile yaşanabilecek ağrı gibi şikayetlerinde etkisinin hafifletilmesine iyi gelir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle